SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Muzycy operowi podczas występu
2/2019

Pobierz PDF

PRZYWRÓCIĆ SŁAWĘ RESZKOM

W 2019 roku w Filharmonii Częstochowskiej odbędzie się VI Konkurs Wokalny im. Jana, Edwarda, Józefiny Reszków. Głównym celem wydarzenia jest upamiętnienie osób i talentu rodzeństwa Reszków, śpiewaków światowej sławy, którzy na przełomie XIX i XX wieku byli związani z ziemią częstochowską.

Jan Reszke jest uznawany za jednego z najbardziej znanych operowych wykonawców męskich partii wokalnych końca XIX wieku. Śpiewał między innymi w londyńskim Royal Opera House czy też Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Podobnie jak jego młodszy brat Edward, który w 1876 roku zadebiutował pod batutą Giuseppe Verdiego. Z kolei młodsza od braci Józefina, poza scenami operowymi w Paryżu, Madrycie czy Londynie, śpiewała także we włoskiej La Scali.

Dotychczas w Częstochowie poświęcono temu muzycznemu rodzeństwu dwa Święta Muzyki (w 2007 i 2008 roku), a w ich obchody aktywnie włączyły się gminy, na terenie których Reszkowie osiedlili się w końcu XIX wieku. I tak, w ramach IX Święta Muzyki, podczas seminarium naukowego „Jak przywrócić sławę Reszkom”, po raz pierwszy pojawiła się idea powołania konkursu wokalnego imienia Jana, Edwarda i Józefiny Reszków. Pomysł udało się zrealizować dzięki wspólnej inicjatywie „reszkowskich” gmin oraz Filharmonii Częstochowskiej. Dzięki temu w 2019 roku czeka nas już 6. edycja tego konkursu.

Wydarzenie jest skierowane przede wszystkim do młodych śpiewaków i wokalistów, studentów uczelni muzycznych, którzy mają dzięki temu szansę na sprawdzenie swoich umiejętności oraz zaprezentowanie ich przed jury, złożonym z wybitnych wokalistów i dyrygentów. W tym roku obradom przewodniczy Izabella Kłosińska, a w skład zespołu oceniającego wchodzą ponadto Katarzyna Suska, Kałudi Kałudow, Tadeusz Pszonka i Adam Klocek.

Poza atrakcyjnymi nagrodami pieniężnymi (łączna pula nagród wynosi 36 tysięcy złotych), na laureatów konkursu czekają również nagrody pozaregulaminowe. Wśród nich znajdują się koncerty z orkiestrami symfonicznymi Filharmonii Częstochowskiej i Filharmonii Kaliskiej. I choć termin zgłoszeń minął 25 stycznia, to jednak przed nami przesłuchania oraz samo rozstrzygnięcie konkursu.

W poniedziałek, 25 lutego, w sali kameralnej częstochowskiej filharmonii nastąpi oficjalne rozpoczęcie konkursu. Wówczas pojawi się okazja wysłuchania koncertu inauguracyjnego. Na scenie wystąpią Joanna Zawartko (sopran) i Michał Biel (fortepian). Wtedy też odbędzie się losowanie kolejności eliminacyjnych występów uczestników. We wtorek rozpoczną się otwarte dla publiczności przesłuchania przy akompaniamencie fortepianu, po których poznamy wyniki pierwszego etapu. Następnie, w czwartek, 28
lutego, odbędą się występy w towarzystwie orkiestry i zamknięcie drugiego etapu. Nagrody zostaną wręczone laureatom w piątkowy wieczór, 1 marca, podczas uroczystego koncertu. Na scenie poza tegorocznymi zwycięzcami pojawią się również muzycy z Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej, pod batutą Adama Klocka, oraz laureaci poprzedniej edycji: Hanna Okońska (sopran) Hongyu Chen (baryton).

Na przesłuchania wstęp dla publiczności jest wolny, jednak na koncerty (zarówno na ten inauguracyjny, jak i na finałowy występ laureatów) obowiązują bilety. Głównym organizatorem Konkursu Wokalnego im. Jana, Edwarda, Józefiny Reszke jest Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana. Tegoroczna edycja odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy. Więcej informacji na temat konkursu i poszczególnych wydarzeń na stronie internetowej: filharmonia.com.pl.

Michał Wilk