SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Napis informujący o konkursie Cyberfoto 2019 i logo wydarzenia
2/2019

Pobierz PDF

CYBERFOTO 2019

Artyści z Polski i z całego świata po raz kolejny mają szansę spróbować swoich sił w Międzynarodowym Konkursie Cyfrowej Fotokreacji Cyberfoto, którego inicjatorem i organizatorem jest Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie.

Cyberfoto to skierowany do artystów sztuk graficznych konkurs, którego celem jest prezentacja możliwości, jakie daje komputer oraz współczesne techniki obrazowania. Zawarta w tytule konkursu „fotokreacja” odnosi się więc zarówno do fotografii, jak i do cyfrowej obróbki zdjęć wykonanych techniką tradycyjną lub cyfrową.

Prace nadesłane na konkurs akcentują relacje zachodzące w sztuce obrazowania świata, która ciągle ewoluuje w kierunku wytworzenia pewnej wizji opartej na zaawansowanych technologiach rejestracji obrazu - tłumaczy Sławomir Jodłowski, komisarz konkursu i wystawy, główny instruktor ds. fotografii w częstochowskim ROK-u, a ponadto członek Związku Polskich Artystów Fotografików i prezes Jurajskiego Fotoklubu. Ambicją przesłania tego konkursu jest utrzymanie stałej więzi z nowoczesną jakością kultury wizualnej, kształtującej także naszą tożsamość narodową.

Historia Cyberfoto sięga 1997 roku. Wówczas w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie przedstawiono kilkanaście prac pionierów cyfrowej sztuki „fotokreacji”, obecnie znanych artystów, których podstawowym narzędziem pracy twórczej jest właśnie technologia cyfrowa. Wśród nich znajdziemy m.in. Jana Berdaka (laureata pierwszej edycji konkursu), Ewę Przytułę, Krystynę Andryszkiewicz, Magdalenę Samborską, czy też Sergeya Kharlamova z Ukrainy lub Algimantasa Kalvaitisa z Litwy. Cyberfoto jest jednym z największym konkursów tego rodzaju w Polsce, cieszy się dużą popularnością i uznaniem, również poza granicami naszego kraju. Uczestnikami wszystkich edycji fotograficznych zmagań było do tej pory wiele osób z kraju i ze świata, np. z Indii, Szwecji, Francji czy Meksyku. W ubiegłym roku 61 osób nadesłało łącznie 280 prac. Wówczas jury zakwalifikowało na wystawę pokonkursową 93 utworów 40 autorów.

Udział w konkursie jest bardzo prosty. Wystarczy zgłosić do ROK-u pracę zgodną z regulaminem konkursu, w formie wydruku lub odbitki fotograficznej, wypełnić odpowiednią kartę zgłoszeniową oraz uiścić stosowną opłatę. Termin przyjmowania zgłoszeń mija 22 marca 2019 roku. Rozstrzygnięcie nastąpi pod koniec marca. Na laureatów Cyberfoto 2019 czekają nagrody pieniężne, w tym nagroda główna w wysokości 2 500 złotych. Dodatkową wartością jest możliwość ekspozycji swoich prac. Ponieważ, podobnie jak w ubiegłych latach, całość zwieńczy zaplanowana na 12 kwietnia 2019 r. w Galerii ART-FOTO w Częstochowie (ul. Ogińskiego 13 a) pokonkursowa wystawa. Co więcej, będzie towarzyszyło jej seminarium poświęcone zastosowaniu komputera w kreowaniu współczesnej sztuki oraz wydanie dwujęzycznego (po polsku i angielsku) katalogu z nagrodzonymi pracami.

Wydarzeniu patronują Narodowe Centrum Kultury w Warszawie, Okręg Śląski Związku Polskich Artystów Fotografików oraz Fotoklub Rzeczpospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców, pod honorowymi patronatami Marszałka Województwa Śląskiego oraz Prezydenta Miasta Częstochowy. Regulamin konkursu i wszystkie szczegółowe informacje na temat Cyberfoto można znaleźć na stronach internetowych: rok.czestochowa.pl oraz cyberfoto.czest.pl.

Michał Wilk