SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Rysunki kart do gry planszowej z logiem Częstochowy przedstawiające postaci ludzi, a na pierwszym planie lupa powiększająca
3/2019

Pobierz PDF

NA TROPIE UPRZEDZEŃ

Dziesięć zagadek kryminalnych, dziesięć podejrzanych osób i kilkadziesiąt tropów. A wszystkiemu i tak winne są… stereotypy.

Choć jest już znana od dłuższego czasu, to dopiero w ubiegłym miesiącu edukacyjna gra antydyskryminacyjna „Na tropie uprzedzeń” została udostępniona w sieci do samodzielnego wydrukowania. Opracowana przez Urząd Miasta gra ma przede wszystkim przeciwdziałać funkcjonowaniu krzywdzących stereotypów i uprzedzeń. Można ją teraz bezpłatnie pobrać z Portalu Polityki Społecznej Miasta Częstochowy i wykorzystać np. podczas zajęć z młodzieżą.

To już druga gra stworzona przez nasz zespół. Pierwsza, która dotyczyła tematu funkcjonowania w społeczności lokalnej, cieszyła się ogromnym powodzeniem wśród młodych ludzi. Dlatego, podejmując temat stereotypów, przeciwdziałania dyskryminacji i mowie nienawiści, postanowiliśmy znowu wykorzystać to narzędzie. Uczestnicy i uczestniczki podczas rozgrywki dobrze się bawią, a jednocześnie zdobywają doświadczenia, które doskonalą ich kompetencje społeczne - tłumaczy Pełnomocniczka Prezydenta Częstochowy ds. Równych Szans, Agata Wierny, która wspólnie z Marzeną Cuprjak-Wagner, Justyną Wrzalik i Anną Stępień, zajęła się realizacją przedsięwzięcia.

Gra antydyskryminacyjna „Na tropie uprzedzeń” wpisuje się w szersze działania edukacyjne częstochowskiego samorządu. W 2017 roku w szkołach rozpoczęto realizację projektu „Strefa Empatii”, którego celem do dziś jest propagowanie postaw sprzyjających tolerancji, umiejętności dostrzegania i akceptowania różnic między ludźmi oraz zapobieganie szerzeniu się mowy nienawiści. Do tej pory w ramach projektu odbyły się między innymi szkolenia dla uczennic i uczniów oraz kadry pedagogicznej w zakresie posługiwania się językiem porozumienia oraz rozwiązywania konfliktów. Z kolei w grudniu 2018 roku zorganizowano wydarzenia wpisujące się w obchody Dnia Prawa Człowieka. Tematem przewodnim 3. edycji w 2019 roku będzie hejt i reagowanie na mowę nienawiści.

Efektem projektu „Strefa Empatii” jest także wspomniana gra edukacyjna, wpisująca się w konwencję serious games. Głównym celem „Na tropie uprzedzeń” jest więc nie tylko wspólna zabawa, ale przede wszystkim namysł nad postawami, poglądami, interakcjami z ludźmi, a także rozwiązywanie problemów, a przez to również zdobywanie, rozwijanie i utrwalanie rozmaitych społecznych kompetencji.

Rozgrywka odbywa się w konwencji gry detektywistycznej. Do dyspozycji mamy dziesięć zagadek kryminalnych, związanych z dziesięcioma postaciami. Naszym zadaniem jest odnalezienie osoby, która stoi za popełnieniem przestępstwa, np. pobicia na stadionie piłkarskim czy też wybuchu w laboratorium na uczelni. W każdej rundzie otrzymujemy wskazówkę, która ma nas naprowadzić na trop podejrzanej osoby. Gra tylko z pozoru wydaje się prosta. Największą przeszkodą jest oczywiście stereotypowe myślenie.

Jak przekonują autorki gry: uczestniczki i uczestnicy uświadamiają sobie wszechobecność stereotypów i uprzedzeń, a otrzymując informacje zwrotne o swoich błędach i postępach, przekonują się, że stereotypowe myślenie prowadzi na manowce – uniemożliwia uzyskanie rzetelnego obrazu sytuacji i tworzenie skutecznych rozwiązań. „Na tropie uprzedzeń” pozwala więc zrozumieć, czym tak naprawdę kierujemy się przy wskazywaniu określonych osób, z jednej strony na podstawie dostępnych informacji, z drugiej strony w oparciu o własne przekonania.

Gra była dotychczas wykorzystywana wyłącznie podczas warsztatów i szkoleń prowadzonych przez Urząd Miasta. Częstochowski samorząd postanowił jednak udostępnić ją szerszej publiczności na podstawie licencji Creative Commons. Dzięki temu, od lutego 2019 roku „Na tropie uprzedzeń” można bezpłatnie pobrać, samodzielnie wydrukować i wykorzystywać m.in. w prowadzonych przez siebie lekcjach, zajęciach czy szkoleniach. Więcej informacji na temat gry wraz z samą grą można znaleźć na stronie internetowej: www.rowna.czestochowa.pl

Michał Wilk