SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny
Cztery kolorowe lotki do gry w badmintona
3/2019

Pobierz PDF

LOTKA POLECI SZYBKO

Takich zawodów badmintonowych w naszym mieście jeszcze nie było. Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Yonex Polish Open to najbardziej prestiżowa impreza organizowana niemal corocznie w naszym kraju. Tegoroczna edycja mistrzostw rozegrana zostanie od 28 do 31 marca. Gospodarzem zmagań ponad 300 zawodników i zawodniczek z 40 krajów będzie częstochowska Hala „Polonia”. Transmisję z mistrzostw przeprowadzi kanał telewizyjny TVP Sport. Wstęp na zawody jest bezpłatny.

Yonex Polish Open to turniej, w którym walczy się nie tylko o miejsca na podium, ale także o nagrody finansowe. W tym roku startujący będą mieli do rozdzielenia między sobą 25 tys. dolarów. Faworytami zmagań na pewno nie będą Europejczycy. Od lat w światowym badmintonie rządzą Azjaci: Indonezyjczycy, Chińczycy i Tajlandczycy.

Maciej Ociepa, reprezentujący organizatora mistrzostw, Saints Badminton ACADEMY, podkreśla, że w Hali „Polonia” szykuje się naprawdę wielkie granie. Pod Jasną Górę przyjadą najlepsi Polacy. W grze pojedynczej na pewno warto uważnie przyglądać się grze naszych singlistów: Adriana Dzióki i Michała Rogalskiego. W deblu rękawicę powinni podjąć Adam Cwalina i Miłosz Bochat. Częstochowscy sympatycy tego sportu powinni ściskać kciuki przede wszystkim za Cwalinę, który pierwsze kroki na badmintonowym boisku stawiał w Kolejarzu Częstochowa – tłumaczy Ociepa.

Od czasów medali krajowego czempionatu, zdobywanych przez Cwalinę w barwach Kolejarza, minęło już jednak sporo czasu. W tym czasie wychowanek Tadeusza Brzozowskiego wielokrotnie stawał na podium i tworzył olimpijskie deble podczas igrzysk w Londynie i Rio de Janerio - z Michałem Łogoszem i Przemysławem Wachą. Obecnie Adam gra w parze z Miłoszem Bochatem, reprezentując barwy ABRM Warszawa. W rankingu światowym ta para klasyfikowana jest na 66 miejscu i na pewno w Częstochowie będzie starała się udowodnić swą sportową klasę. Występ przed przyjaciółmi i rodziną będzie miał dla Adama dodatkowe znaczenie. O jego motywację jestem więc spokojny – dodaje Ociepa.

Częstochowski Kolejarz dziś nie ma ani zawodników, ani zawodniczek zdolnych do współzawodnictwa z najlepszymi graczami z kraju czy zagranicy. Nie oznacza to, że na starcie zabraknie przedstawicieli naszego miasta. Szansa występu w Hali „Polonia” otwiera się przed Maciejem Ociepą, Karoliną Gajos (jej brat Maciej jest piłkarzem Lecha Poznań) oraz Michałem Walentkiem. 28 marca muszą oni jednak przebrnąć przez fazę eliminacyjną mistrzostw, a to nie będzie takie proste.

Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Yonex Polish Open to potężne wyzwanie organizacyjne, które być może będzie przepustką do przygotowania kolejnych prestiżowych imprez w naszym mieście. Świetną sprawą byłby powrót zespołu z Częstochowy do rozgrywek ligowych. Kilka lat temu mieliśmy ekipę walczącą w lidze. Uzdolniona młodzież miałaby się od kogo uczyć. Bo tego, że jej w naszym mieście nie brakuje, jestem pewny – przekonuje Ociepa.

Badminton to dziś jeden z najszybszych sportów świata. Gracze potrafią uderzyć lotkę, która pędzi z prędkością 423 km na godzinę. Takie dane odczytano podczas jednego z turniejów. Czas reakcji zawodnika to zaledwie 0,23 sekundy.

Andrzej Zaguła