SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Sześć częstochowskich licealistek - z Liceum im. Mikołaja Kopernika, Zespołu Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego oraz Liceum im. Juliusza Słowackiego
3/2019

Pobierz PDF

ZWOLNIENI Z TEORII

Exposé to projekt realizowany przez sześć częstochowskich licealistek - z Liceum im. Mikołaja Kopernika, Zespołu Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego oraz Liceum im. Juliusza Słowackiego – które chcą pokazać, że kultura i sztuka powinny zajmować w naszym życiu eksponowane miejsce. Od zeszłego roku starają się one zbudować przestrzeń umożliwiającą rozwijanie przeróżnych pasji, zainteresowań i opartego na sztuce dialogu. Na marzec dziewczyny zaplanowały kolejny pakiet warsztatów, poplenerową wystawę fotografii oraz wieczór poezji śpiewanej.

Szansą na realizację pomysłów młodych częstochowianek okazał się być ogólnopolski program „Zwolnieni z Teorii”. To inicjatywa, która, przy wsparciu portalu zwolnienizteorii.pl, ma inspirować młodzież i pomagać realizować ich własne projekty społeczne. Z jednej strony jest to sposób na ćwiczenie „w warunkach bojowych” kompetencji praktycznych z zakresu pracy projektowej, logistyki oraz współdziałania w grupie, tak dziś poszukiwanych na rynku pracy, z drugiej zaś trening bezinteresownego działań na rzecz innych.

Exposé tworzą Weronika Piotrowska, Laura Pacud, Barbara Cabaj, Anna Krzywoń, Julia Ziółkowska i Wiktoria Grzesiak. Jak same mówią: Tytuł projektu - „Exposé” czyli z francuskiego „wystawiony”, „wyeksponowany” - nie jest przypadkowy, ponieważ kieruje nami chęć wyeksponowania, pokazania, jak wiele można czerpać z kultury i sztuki oraz jak wielką rolę odgrywają one w życiu każdego z nas. Projekt łączy ze sobą słowo, muzykę i obraz w cyklu wydarzeń przeznaczonych dla przedstawicieli każdej grupy wiekowej i o zróżnicowanych zainteresowaniach. Chcemy dotrzeć zarówno do pasjonatów kultury, jak i ludzi, którzy na co dzień nie mają czasu czy zapału, aby angażować się w życie kulturalne miasta. Dziewczyny ze swoim pomysłem wystartowały w poprzednim roku i od tego czasu przekonują się, jakim wyzwaniem potrafi być praca animatora kultury. Ile wysiłku trzeba włożyć, by udało się fajną ideę z sukcesem wcielić w życie. Samodzielnie więc szukają miejsc, które byłyby gotowe ugościć ich inicjatywy, osób, które mogłyby wesprzeć je merytorycznie i sponsorów. Takiego zapału nie sposób przecenić. Młodzi mają łatwość zarażania swoim entuzjazmem innych, a duża ilość podobnych mikro-działań może w przyszłości znacznie wzbogacić i odmienić ofertę kulturalną miasta.

W zeszłym roku, w ramach projektu Exposé udało się zorganizować cykl warsztatów artystycznych dla przedszkolaków oraz uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum, wieczór poetycki w Miejskiej Galerii Sztuki, dyskusję „O estetyce w przestrzeni miejskiej” w OPK „Gaude Mater” oraz koncerty i występy teatralne w auli Zespołu Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego. Wszystkie te inicjatywy cieszyły się dużą popularnością, co tylko zachęciło młode animatorki do dalszego działa. Weszły więc one w nowy rok z masą pomysłów i konkretnych planów. W lutym, pod szyldem Exposé odbył się już plener fotografii analogowej „Architektura Częstochowy w obiektywie”. Prace powstałe w jego ramach złożą się na wystawę, którą będzie można zobaczyć w lokalu przy Alei Najświętszej Maryi Panny 26. Wernisaż już 2 marca o godz. 18.00, a później zdjęcia będzie można oglądać do 22 marca, w godzinach 16.00-19.00. Z kolei 9 marca pomysłodawczynie Exposé zapraszają do Ratusza, na godz. 16.00, na wieczór poezji śpiewanej. Muzycznemu spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa malarstwa młodych częstochowskich artystów.

Jednak jądrem tegorocznej odsłony projektu jest cykl warsztatów dla uczniów szkół średnich, z zakresu historii sztuki i wiedzy o kulturze. Zajęcia prowadzą osobiście pomysłodawczynie Exposé. Przekonują swoich rówieśników, ile frajdy potrafi dać tzw. „kultura wysoka” i jak bardzo jest ona połączona z popkulturą. Opowiadają o sztuce współczesnej, konceptualnej, postmodernistycznej w sposób prosty i udowadniają, że wyprawa na wystawę sztuki nowoczesnej może być fantastyczną przygodą. W ten sposób chcą przełamać obiegową opinię, że twórczość najnowsza jest trudna do zrozumienia, banalna bądź warsztatowo prymitywna. By jednak nie przesadzić z teorią, każde zajęcia kończą się wspólną zabawą w tworzenie kolaży.

Oczywiście wszystkie te działania nie zaspokajają w pełni ambicji częstochowskich animatorek kultury. Pozostaje więc mieć nadzieję, że w związku z tym projekt Exposé będzie się konsekwentnie z roku na rok rozwijał i inspirował innych. W końcu to energia młodych ludzi jest na całym świecie głównym generatorem przemian świata kultury i sztuki.

af