SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Chór Filharmonii Częstochowskiej - 12 kobiet w czerwonych sukniach i 14 mężczyzn w garniturach
11/2018

Pobierz PDF

NOWY ALBUM COLLEGIUM CANTORUM

Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum powstał w 2012 r. i od początku stał się ważnym elementem muzycznej tkanki miasta i jedną z kulturalnych wizytówek Częstochowy. Zespół koncertował niemalże w całej Polsce, w większości krajów Europy, a także w Argentynie, Urugwaju, Chinach i USA, wszędzie zbierając znakomite recenzje i spotykając się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności. Niedawno ukazała się nowa płyta Chóru, prowadzonego przez

Janusza Siadlaka, poświęcona twórczości wybitnego kompozytora Juliusza Łuciuka.Album „Juliusz Łuciuk - Dzieła Chóralne” zawiera wybrane utwory polskiego twórcy, będące wizytówką jego wieloletniej aktywności kompozytorskiej. Płytę otwierają i pointują krótkie kompozycje do tekstów Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego: „Dzikie wino” oraz „O kołysce”. Oba utwory są względem siebie pokrewne stylistycznie. Łuciuk w analogiczny sposób podchodzi do sprzężenia warstwy tekstowej z bliską systemowi dur-moll neoklasyczną narracją. W kontekście odznaczających się dużą prostotą tekstów Gałczyńskiego jakiekolwiek silenie się na oryginalność nie miałoby sensu. Wydaje się nawet, że kołysanka „O kołysce” jest pewnego rodzaju stylistyczną retrospekcją do najwcześniejszego okresu aktywności kompozytora. Jednak zasadniczy trzon albumu stanowią dwa dzieła o tematyce religijnej: Msza dziękczynna „Missa gratiarum actione” oraz Suita Maryjna. Twórczość religijna jest ważnym nurtem mojej działalności kompozytorskiej. Wynika z wewnętrznej potrzeby i jest wyrazem humanistycznego widzenia sztuki i jej oddziaływania na świat w sferze ideałów dobra, miłości i prawdy – podkreśla Łuciuk. - Moje kompozycje religijne znaczą powrót do źródeł zarówno w sensie kultywowania dawnych tradycji, jak i stanowią o sile oddziaływania inspiracji chorałem gregoriańskim. Wiele moich utworów jest wyrazem zafascynowania tym niezwykłym zjawiskiem muzycznym średniowiecza.

Chór Collegium Cantorum jest aktualnie w trasie promującej najnowsze wydawnictwo. Koncertował już w Krakowie i Warszawie, a na początku grudnia wystąpi w Częstochowie.