SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Twarz aktorki Magdaleny Cieleckiej
9/2018

Pobierz PDF

KOBIECY KWESTIONARIUSZ: MAGDALENA CIELECKA

Afirmuje życie, stale się rozwija i czerpie inspiracje nie tylko ze sztuki, ale także z codzienności. Ma poczucie, że wszystko, co ją spotkało, to efekt szczęśliwych zbiegów okoliczności. Jest znana zarówno ze sceny teatralnej, jak i małego i dużego ekranu. Zadebiutowała wyraziście w „Pokuszeniu” Barbary Sass, a ostatnio można ją było oglądać w „Zjednoczonych Stanach miłości” i „ Pitbullu. Niebezpiecznych kobietach”.

K – jak kobieta
Każda powinna być inna, nie lubię żadnych uogólnień i zbiorowego przypisywania cech grupie czy płci. Kobiecość to nie tylko cechy płciowe czy też wyglądu, to wrażliwość i empatia na świat. Nie chciałabym, aby kobiety były bardziej męskie, żeby musiały tę kobiecość w sobie poskramiać albo ją ukrywać.

O – jak okoliczności
Mówiąc o okolicznościach, mam na myśli dobre zbiegi okoliczności. Opatrzność. Mam takie poczucie, że wiele rzeczy, które mi się przydarzyły w życiu - rzeczy, które zdecydowały, że dziś jestem tym, kim jestem - to efekt zbiegów okoliczności. Dzięki nim udało mi się spotkać wyjątkowych ludzi, natrafić na życiowe szanse. Tak było z wyborem studiów i z kolejnymi etapami w życiu zawodowym i prywatnym. Zawsze płynę z nurtem, lecz lubię mieć przy tym baczenie na to, co znajduje się na obu brzegach tej rzeki. Nie walczę, nie biję głową w mur, tylko wykorzystuję to, co życie przynosi.

B – jak bardzo
„Bardzo” to dla mnie słowo, które określa pewien pułap, pewne natężenie - coś, co jest bardzo intensywne. „Bardzo” jest moim kierunkowskazem, zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Zawsze kryje się za nim pasja, która jest dla mnie kołem zamachowym i siłą napędową. To ona daje poczucie sensu. „Bardzo” czyli nie po łebkach, nie chłodno, nie niewyraziście. Jak już coś robić, to do końca, z radością, z przekonaniem i profesjonalizmem. Dotyczy to zarówno pracy, jak i zabawy, miłości czy podróży. W moim zawodzie to „bardzo” jest kluczowe.

I – jak idee
Idee czyli wartości, które są w życiu bardzo ważne. Te fundamentalne odkryłam, gdy stałam się świadomym człowiekiem i dziś jestem gotowa ich bronić zawsze, bez względu na konsekwencje. Należą do nich: prawda, wolność, niezależność, otwartość i empatia.

E – jak empatia
Z pewnością jest to podstawowe narzędzie pracy w moim zawodzie. Bez empatii nie byłabym zdolna grać postaci, z którymi nie mam nic wspólnego. Natomiast w życiu codziennym empatia wiąże się dla mnie z miłością, pozwala cieszyć się chwilą i dać się zaskoczyć. Empatia w stosunku do słabszych, wykluczonych, zależnych, w trudniejszym położeniu - dotyczy ona zarówno ludzi, jak i zwierząt. Empatia pozwala nam współbyć.

T – jak twórczość
Twórczość rozumiem jako rozwój. To nie tylko uczenie się roli i tworzenie kawałka sztuki czy filmu. Twórczość bez przerwy we mnie dojrzewa. Uważam, że aktor powinien cały czas się rozwijać, cały czas chłonąć różnorodne gatunki sztuki i świat dookoła. Jeżeli idę do kina, to mnie to inspiruje, jeśli widzę jakąś sytuację pomiędzy ludźmi, to też może mnie to twórczo natchnąć. Odkładam te wszelkie doświadczenia do mojego skarbczyka, bo wszystko może mi się przydać. Cały czas jestem w procesie tworzenia, nawet w domu i na wakacjach. Inspirację czerpię zewsząd, wystarczy mi do tego otwarta głowa.

A – jak afirmacja
Afirmacja to pozytywne zaklinanie rzeczywistości, to kontra do postawy narzekającej i marudzącej. To mówienie: „wszystko dobrze się skończy”, zamiast: „nic się nie udaje”. Sama jestem optymistyczną realistką. Kiedy widzę jakąś przeszkodę, nie załamuję nad nią rąk, tylko myślę o niej jako o wiadomości, która ma mnie czegoś nauczyć.

wysłuchała i spisała Magda Fijołek