SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Ray Wilson śpiewający na scenie razem z artystą trzymającym trąbkę, a po prawej stronie zdjęcia portret Raya Wilsona
8/2018

Pobierz PDF

RAY WILSON O CZĘSTOCHOWIE

Wodociągi Częstochowskie obchodzą w tym roku 90-lecie powstania. Z tej okazji zapraszają na wyjątkowy koncert Raya Wilsona, byłego wokalisty Genesis, który zaprezentuje zarówno największe przeboje tego kultowego zespołu, jak i autorski materiał. Przed gwiazdą wieczoru na Placu Biegańskiego pojawi się również Paweł Łowicki Band.

Pierwsze krople wody dostarczono miejskimi rurociągami w grudniu 1928 r., a 1 stycznia 1929 r. powołano jednostkę budżetową przy Zarządzie Miasta, pod nazwą Wodociągi i Kanalizacja. Obecnie Częstochowskie Wodociągi są jednymi z większych i nowocześniejszych w kraju, a dostarczana przez nie woda jest prawdopodobnie najlepszą wodą nie tylko w Polsce, ale być może nawet w Europie. Rocznie przedsiębiorstwo produkuje ok. 17 500 000 m3 wody. Długość sieci wodociągowej wynosi 2500 km, czyli mniej więcej tyle, ile jest z Częstochowy do Saragossy w Hiszpanii, a dodając do tego długość sieci kanalizacji sanitarnej - 1246 km - dotarlibyśmy do Casablanki w Maroku (licząc oczywiście po trasach dojazdowych, a nie w linii prostej).

Chcąc uczcić okrągły jubileusz, poza oficjalnymi uroczystościami, Wodociągi Częstochowskie zaplanowały - w dniu 31 sierpnia, o godz. 20.30 na Placu Biegańskiego - otwarty koncert Raya Wilsona. Artysty, który został wyróżniony przez „Classic Rock Magazin“ jako jeden z najwybitniejszych wokalistów Wielkiej Brytanii. Kompozytor, autor tekstów, ceniony zwłaszcza za sceniczną charyzmę i zawsze wysoką formę koncertową. swoją klasę potwierdził współpracą z zespołem Genesis, kiedy to w 1996 roku zastąpił w roli wokalisty Phila Collinsa. Wcześniej, w 1994 roku, debiutujący zespół Stiltskin, z Rayem w składzie, stworzył niezapomniany utwór „Inside”, który szturmem zdobył listy przebojów w UK. Ostatnie lata były dla szkockiego wokalisty bardzo owocne. Na rynku pojawiły się aż trzy nowe albumy artysty: akustyczny „Song for a friend”, „Makes me think of home” o brzmieniu bardziej elektrycznym, a także album koncertowy „Time and Distance”. Podczas występu w Częstochowie nie zabraknie oczywiście solowej twórczości Szkota, ale przede wszystkim zabrzmią wielkie przeboje „Another day in paradise”, „No son of mine”, „Land of confusion”, „In the air tonight” „Follow you follow me” czy „Congo”.

(oprac.af)