SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

5/2020

Pobierz PDF

TWARZE PRZYSZŁOŚCI

Miasto to budynki, infrastruktura, historia i pamięć. Przede wszystkim jednak miasto to ludzie. Oni decydują o jego kształcie, energii, klimacie i przyszłości. Dlatego w ramach obchodów jubileuszu ośmiuset lat dziejów pisanych Częstochowy startujemy z projektem „Twarze Przyszłości”. Prezentując sylwetki młodych osób związanych z naszym miastem, oddając im głos, chcemy pokazać Częstochowę jako żywy i nieustannie rozwijający się na różnych poziomach organizm.


Dariusz Pawełczak - Kończąc studia medyczne w Łodzi, zdecydował, że wróci do Częstochowy. Od wczesnych lat studenckich prowadził liczne prace badawcze i działalność kliniczną związaną z chirurgią ogólną, a całokształt jego pracy został dwukrotnie nagrodzony Stypendium Ministra Zdrowia, dwukrotnie Stypendium Marszałka Województwa Łódzkiego i sześciokrotnie Stypendium Rektora. Stale współpracuje z lekarzami z Francji oraz całej Polski, przyczyniając się do publikacji nowych doniesień naukowych w formie książek i artykułów. Niektóre z tych koncepcji stara się rozwinąć polską myślą techniczną i zastosować w swoim szpitalu.


Emilia Dudziec - Artystka wizualna, absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie oraz Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Stypendystka Prezydenta Miasta Częstochowy oraz Prezydenta Wrocławia. Współautorka muralu na tarasie Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie, który powstał na zaproszenie festiwalu ART. eria. Od 2012 roku współorganizatorka Festiwalu Dekonstrukcji Słowa „CZYTAJ!” Współzałożycielka projektu relax art space – niezależnej galerii o nomadycznym charakterze. Swoje działania prezentowała m.in. podczas przeglądu sztuki SURVIVAL w BWA AWANGARDA we Wrocławiu oraz festiwalu Soundrive Fest w Gdańsku.


Jakub Cieślik - Jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Od pierwszego roku studiów w 1999 roku prowadził kurs rysunku architektonicznego. W 2004 r. otworzył szkołę rysunku architektonicznego i artystycznego VERSO w Częstochowie. W zawodzie architekta pracuje od 2004 roku. W 2011 r. otworzył pracownię architektoniczną GRUPA VERSO, która w ostatnich latach zdobyła wiele nagród. W tym roku, jako jeden z trzech Polaków, został laureatem prestiżowego konkursu „EUROPE 40 UNDER 40”, dla najlepiej zapowiadających się europejskich projektantów poniżej czterdziestego roku życia.


Joanna Ambroz - Projektantka plakatów, autorka książek oraz ilustracji. Inspiruje ją seksualność, emocje oraz sytuacje bez wyjścia. Jej prace znajdują się w zbiorach Muzeum Plakatu w Wilanowie oraz w prywatnych kolekcjach w Polsce i na świecie. Dwukrotna zdobywczyni Stypendium Artystycznego Prezydenta Miasta Częstochowy oraz stypendystka programu 100/100 Fundacji Lotto i Totalizatora sportowego dla najlepszych polskich studentów. Współpracowała m.in. z Polskim Radiem Czwórka, i Wydawnictwem BOSZ. Uczęszczała do częstochowskiego „Plastyka”. Dla Częstochowy zaprojektowała publikację „Nasze miasto Często/chowa” pod redakcją Julity Paprotnej oraz serię plakatów o Częstochowskiej Zapałczarni.


Maksymilian Mucha - Jeden z najwybitniejszych polskich kontrabasistów jazzowych, absolwent Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Laureat wielu nagród na europejskich festiwalach, takich jak: Jazz Hoileaart w Belgii, Getxo Jazz w Hiszpanii czy Jazz Juniors. Mieszka po trochu w Częstochowie i Warszawie. Stara się być jak najbardziej aktywny na polskiej i światowej scenie muzycznej. Współpracuje z takimi muzykami, jak: Dominik Wania, Adam Pierończyk, Mateusz Pospieszalski, Maciej Obara, Kuba Płużek, Elias Stemeseder, Max Andrzejewski. Można było go usłyszeć na wielu europejskich festiwalach m.in. Jazzfest Berlin, Moers Festival, Warsaw Summer Jazz Days.


Monika Czerw - Absolwentka Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie i Uniwersytetu Opolskiego. Wykładowczyni akademicka. Tytuł doktora nauk społecznych w zakresie pedagogiki uzyskała w 2015 r. na Uniwersytecie Wrocławskim. Specjalizuje się w zagadnieniach socjoterapii, pracy na rzecz osób zagrożonych przemocą czy niepełnosprawnością. Zajmuje się również działaniami profilaktycznymi mającymi na celu przeciwdziałanie przemocy i uzależnieniom, prowadzi szkolenia dla młodzieży. W latach 2015-2016 była współorganizatorką Częstochowskich Dni Profilaktyki „Nie gódź się na przemoc. Pomóż sobie i innym”.


Piotr Malinowski - Piłka nożna to jego pasja od najmłodszych lat. Jako zawodnik RKS Raków Częstochowa pomógł swemu klubowi w awansie z III do II ligi (2005 r.), z II do I ligi (2017 r.) oraz z I ligi do ekstraklasy (2019 r.). Jest absolwentem Politechniki Częstochowskiej, gdzie studiował na Wydziale Inżynierii Procesowej, Materiałowej i Fizyki Stosowanej, na kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji.


Zosia Wróbel - Do zawodu modelki trafiła przez przypadek. 4 lata temu, na instagramie zgłosiła się do niej osoba z jej obecnej agencji Gagamodels. Zosia szybko zaczęła pracować na całym świecie: w Paryżu, Mediolanie, Londynie, Pekinie, Tokio, Seulu. Brała udział w pokazach na europejskich fashion weekach, gdzie szła w pokazach Vivienne Westwood, Emilii Wickstead, Iceberg oraz wielu innych. Ma na koncie niezliczone sesje zdjęciowe w Polsce i za granicą, czego efektem są m.in.: okładka Grazia France, edytoriale w Schön Magazine, Harpers Bazaar Japan i Arabia, kampania szminek YSL beauty oraz kampanie takich marek odzieżowych, jak Nike, Reserved czy Big Star.


ODWIEDŹ STRONĘ: TWARZE.CZESTOCHOWA.PL