SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Złoty napis RETRO na czarnym tle, a na dole szare zdjęcie twarzy kobiety w spiętych włosach
8/2018

Pobierz PDF

RETRO PIĄTKA

W tym roku przypada piąta, jubileuszowa edycja Festiwalu Retro Częstochowa. Będzie to wyjątkowa okazja, by zobaczyć muzyczne show, odbywające się pod hasłem „Nie kochać w taką noc to grzech”. Festiwal, nagrodzony Złotym Liściem Retro, ponownie ukaże piękno i atrakcyjność dwudziestolecia międzywojennego oraz filary, na jakich budowana była II Rzeczpospolita. Wszystko oczywiście podane będzie z taneczną lekkością i sporą dawką poczucia humoru.

Już 18 sierpnia na placu Biegańskiego czeka nas podróż w czasie, dzięki której będziemy mogli dowiedzieć się, jak sto lat temu wyglądała moda, architektura czy motoryzacja. Podejrzymy proces budowania się polskiej kultury (pierwsze teatry, kina, estrady) oraz przekonamy się, jak ludzie spędzali wtedy wolny czas i jakim przyjemnościom się oddawali. W ten niezwykły świat dwudziestolecia wojennego przeniosą nas piosenki w wykonaniu gwiazd, niezwykła choreografia oraz wizualizacje. Festiwal otworzy pokaz przedwojennych bicykli, cieszący się niezwykłym zainteresowaniem już podczas poprzedniej edycji wydarzenia. Nie zabraknie również retro fotobudki, gdzie będziemy mieli okazję zrobić sobie zdjęcia w stylizacjach z międzywojnia. Jeśli komuś taka garderoba przypadnie do gustu, będzie mógł kupić stylowe stroje z epoki na stoisku znajdującym się na terenie imprezy. Ponadto nie można przegapić ani pokazu starych samochodów ani animacji dla dzieci, oczywiście również w stylistyce retro. Część koncertowa rozpocznie się setem Sonny’ego Swinga, brytyjskiego dj’a, który przeniesie nas w świat tanecznej muzyki z lat 1930 – 1950. Później na scenie pojawi się aktor Kacper Kuszewski z materiałem ze swojej debiutanckiej płyty „Album Rodzinny”. Będzie to podróż do epoki lat 20. i 30. XX w., ujęta w ramy tekstów nawiązujących stylistycznie do szlagierów międzywojennych i płynąca w rytmie fokstrota, swingu, charlestona oraz tanga. Pomysł na płytę powstał podczas przeglądania rodzinnego albumu, dlatego niektóre z piosenek czerpią inspirację z prawdziwych zdarzeń, a inne są całkowicie fikcyjne. Całość tworzy przegląd niezwykłych muzycznych opowieści.

Gospodarzem koncertu finałowego, tradycyjnie będzie częstochowski zespół Makabunda. Supergrupa, która słynie z oryginalnych aranżacji polskich fokstrotów i tang międzywojnia. Wraz z nią na scenie wystąpi, w charakterze gościa specjalnego, wybitny aktor teatralny i filmowy Krzysztof Kowalewski. Męski skład uzupełnią aktor Rafał Królikowski, wspomniany wcześniej Kacper Kuszewski oraz reprezentant częstochowskiego teatru, Michał Kula. Oczywiście na scenie nie zabraknie również pań. Wystąpią Anna Przybysz, Reni Jusis, Dorota Kaczor, zwyciężczyni programu „Twoja Twarz Brzmi Znajomo” Aleksandra Szwed i Natalia Przybysz, laureatka tegorocznej nagrody Fryderyka w kategorii „Album roku pop”. Za scenariusz i reżyserię całego widowiska odpowiadają Marzena Kopczyńska-Urlich oraz Michał Gawlicz, czyli kolektyw „Generalnie Smakowicie”. Zadbali oni, by tegoroczny koncert wpisywał się w nieoczywisty sposób w wielkie obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Festiwalowy dzień zakończy się afterparty w Mr. Boston American Bar, gdzie ponownie będzie można usłyszeć dj’a Sonny’ego Swinga.

(oprac. Martyna Radzioch)