SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Cztery zdjęcia. Na pierwszym aktorka Magda Cielecka w białej sukience, na drugim aktorka Milena Plejko trzymająca walizkę na scenie, na trzecim szare zdjęcie autora komiksów Daniela Chmielewskiego i na czwartym piosenkarka Natalia Fiedorczuk stojąca na tle morza w pomarańczowej sukience i niebieskim nakryciu głowy
8/2018

Pobierz PDF

KONIEC LATA W ALEJACH

To już finał tegorocznej akcji „Aleje – tu się dzieje!”. Trzy miesiące, wypełnione koncertami, spektaklami i spotkaniami, minęły błyskawicznie. Na szczęście został jeszcze sierpień, który zapowiada się równie atrakcyjnie. Poniżej polecamy kilka wybranych wydarzeń. Pamiętajmy też, że koniec wakacji i tegorocznej edycji „Aleje – tu się dzieje!” to nie powód do smutku. Już we wrześniu czeka nas bowiem Noc Kulturalna, Przegląd Przedstawień Istotnych „Przez Dotyk”, Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana, Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!” i wiele innych atrakcji. Jednym słowem, kultura w mieście nie zwalnia tempa.

Literacko zaczynamy ostatni miesiąc lata od spotkania z książką muzyczną. 6 sierpnia przyjedzie do Częstochowy Piotr Stelmach i opowie o swoim najnowszym wydawnictwie „Lżejszy od fotografii. O Grzegorzu Ciechowskim”. Dziennikarz radiowej Trójki stworzył wyjątkowy portret jednego z najważniejszych artystów polskiego rocka. Biografię zbudowaną na rozmowach z rodziną, przyjaciółmi i współpracownikami Ciechowskiego. Całość skonstruowana jest na bazie odwróconej strzałki czasu, Stelmach prowadzi swoją opowieść od 2001 roku – od wiadomości o nagłej śmierci lidera Republiki i doświadczeniu pustki w świecie muzycznym, poprzez kolejne etapy kariery i życia osobistego artysty, wspomnienie młodości, rodziny, atmosfery miasta dzieciństwa – Tczewa, aż po dzień narodzin. 13 sierpnia, w literackim odwachu pojawi się Ziemowit Szczerek. Laureat Paszportu Polityki 2013, wydał w tym roku nową powieść „Siwy Dym” i znów zaskoczył zarówno krytyków, jak i czytelników. Stworzył futurystyczną wizję Europy, która popada w coraz większy chaos. Odmalował ją w duchu Philipa K. Dicka i Witolda Gombrowicza - pierwszy podarował tej książce narkotykową wizyjność i bezkres wyobraźni, a drugi wyczulenie na absurdy polskości. Literacki cykl zamknie się w tym roku spotkaniem z Natalią Fiedorczuk (20 sierpnia). Pisarka, która znana jest również jako wokalistka zespołów Happy Pills oraz Nathalie and The Loners, podbiła literackie salony debiutem „Jak pokochać centra handlowe”. Natomiast trzy miesiące temu pojawiła się w księgarniach jej nowa książka „Ulga”, w której odmalowuje pokolenie współczesnych trzydziestolatków, z jego pakietem bazowym: deweloperskim kredytem, stresującą pracą i średnio satysfakcjonującym życiem rodzinnym. Świat opisany przez Fiedorczuk to gra kontrastów: miłość miesza się z seksem i przemocą, szczęście idzie w parze z depresją, a cierpienie przynosi ulgę.

Z kolei sierpniowe spotkanie z ilustratorem będzie właściwie spotkaniem z komiksiarzem. 14 sierpnia w Częstochowie będzie gościć Daniel Chmielewski, twórca „Ja Nina Szubur”, albumu, który był jedną z najbardziej wyczekiwanych premier tego roku. Wydawnictwo to jest odważną próbą przełożenia na język komiksu prozy Olgi Tokarczuk (pisarka jest zresztą tutaj współscenarzystką). Chmielewski śmiało bawi się zarówno samą historią, znaną z powieści „Anna In w grobowcach świata”, jak i formą, strukturą komiksu. Natomiast miłośnicy dobrego filmu powinni w sierpniu zachować wyjątkową czujność, ponieważ tradycyjny filmowy wtorek zmienia się tym razem w piątek. A przegapić tego spotkania nie można, bo 10 sierpnia w OKF „Iluzja” pojawi się Magdalena Cielecka. Ta wybitna aktorka filmowa i teatralna jest związana z Częstochową i cieszy się u nas w mieście olbrzymią popularnością. Dlatego też można liczyć na ciekawą rozmowę o aktorstwie, kobietach i Częstochowie, w luźnej, rodzinnej atmosferze. Dodatkowo na kinomanów czekać będą seanse dwóch filmów z bogatej filmografii Magdaleny Cieleckiej: „Zjednoczone stany miłości” oraz „Zakochani”.

Pod koniec wakacji nie zabraknie również teatralnych uniesień. Na początku, w ramach cyklu „Alternatywa między ścianami”, zobaczymy dwa spektakle. 1 sierpnia na Placu Biegańskiego wystąpi Teatr Granda z Bielska-Białej. Ich spektakl „Jolly Roger” to historia dwójki sympatycznych bezdomnych, którzy pewnego dnia znajdują wśród śmieci skarb, mogący odmienić ich los. Tydzień później, na scenie między Ratuszem a Odwachem pojawi się Milena Piejko z monodramem „Być szczęśliwym”. Jest to spektakl zrealizowany na podstawie „Książki wszystkich rzeczy” Guusa Kuijera i opowiadający o tym, jak nauczyć się nie przechodzić obojętnie obok ludzkiej krzywdy, jak reagować na przemoc oraz deptanie godności osobistej drugiego człowieka. Z kolei 29 sierpnia na scenie będzie można zobaczyć Piotra Machalicę w teatralno-wokalnym programie „Ballady i piosenki”. Złożą się na niego teksty Bułata Okudżawy, Jana Wołka, Wojciecha Młynarskiego, Georgesa Brassensa, Edwarda Stachury, Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty…

Swoje teatralne przystanki będą mieli również najmłodsi. 19 sierpnia Biblioteka zaprasza na „Afrobajanie”. Poprzez bajki muzyczne Afryki subsaharyjskiej młodzi widzowie poznają wybrane kraje i kultury, sposób widzenia świata oraz codzienność mieszkających tam ludzi. Z kolei 22 sierpnia na Placu Biegańskiego wystąpi częstochowski Teatr Nieoczywisty ze spektaklem „Jak ptaszki studiowały Torę”. Warto tu podkreślić, że obu przedstawieniom będą towarzyszyć warsztaty dla dzieci. Dodatkowo o muzyczną ścieżkę dźwiękową w sierpniu w Alejach zadbają między innymi duet Ludwig II (2.08), Krystyna Nowak, Arkadiusz Dołęga, Ireneusz Miszczak i Grażyna Griner (9.08), Jared FLK i Kacper Kapsa (10.08), Forsal (16.08) oraz AmperA (17.08).

Oczywiście to tylko część sierpniowych atrakcji. Cały program akcji „Aleje – tu się dzieje!” można znaleźć w naszym kalendarium.

af