SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Organy (instrument muzyczny)
8/2018

Pobierz PDF

FESTIWAL MUZYKI ORGANOWEJ I KAMERALNEJ

Kiedy w 2014 roku Parafia Ewangelicka w Częstochowie zorganizowała po raz pierwszy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej, ani organizatorzy, z proboszczem Adamem Glajcarem na czele, ani pomysłodawcy Monika Lipka, Karol Mróz i Beata Młynarczyk, nie spodziewali się, że przedsięwzięcie to tak szybko zyska sobie miejsce w kalendarzu kulturalnym miasta. W ciągu minionych czterech lat festiwal przyciągał coraz liczniejsze grono słuchaczy oryginalnym programem i wysokim poziomem wykonań. W tym roku impreza wystartowała już 29 lipca koncertem zespołu muzyki dawnej Capella Viridimontana pod dyrekcją Jerzego Markiewicza. Przed nami jednak jeszcze w sierpniu cztery niedzielne, muzyczne uczty.

Już 5 sierpnia w programie zatytułowanym „Muzyczne krajobrazy” wystąpi Cracow Guitar Quartet. Zespół ten – w składzie Miłosz Mączyński, Joanna Baran-Nosiadek, Łukasz Dobrowolski i Mateusz Puter - ma na swoim koncie liczne międzynarodowe sukcesy, między innymi jest tegorocznym laureatem 3. nagrody w międzynarodowym konkursie „15th Altamira Gorizia Guitar Competition” we Włoszech. Ich częstochowski koncert będzie wypełniony utworami z różnych stron świata i różnych czasów. Tydzień później scena należeć będzie do MMS Trio, które wprowadzi nas w świat muzyki kameralnej wczesnego klasycyzmu, granej na dawnych instrumentach. Flecistka Małgorzata Klisowska, oboistka Małgorzata Józefowska i fagocista Szymon Józefowski zagrają koncert „Pogubione perły”. Z kolei 19 sierpnia wystąpią wychowankowie Zespołu Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego - wokalistka Laura Wąsek i organista Michał Pyrkosz to tegoroczni maturzyści, a skrzypaczka Zuzanna Lipka studiuje obecnie na Akademii Muzycznej w Łodzi. Młodzi częstochowianie wykonywać będą kompozycje mistrzów baroku: Monteverdiego, Telemanna, Corellego i Haendla.

Podczas uroczystego koncertu finałowego, 26 sierpnia, zagra Orkiestra Kameralna Artis. W programie zatytułowanym „Niepodległa 1918 - 2018” zabrzmią utwory polskich kompozytorów oraz opracowane przez szefa orkiestry Jean Claude’a Hauptmana melodie najpiękniejszych polskich pieśni patriotycznych. Ich wykonanie z udziałem publiczności będzie z pewnoscią pięknym i wzruszającym zwieńczeniem jubileuszowego V Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Dodatkowo tego wieczora zostaną wręczone nagrody: Róża Lutra, Złota Honorowa Odznaka Zasłużony dla Województwa Śląskiego oraz Merentibus. Ponadto, w czasie koncertu finałowego, zaprezentowana zostanie nowa nazwa oraz logo festiwalu, które towarzyszyć będą tej imprezie od następnej edycji.

Wszystkie koncerty rozpoczynają się o godzinie 17.00 w Kościele Ewangelickim w Częstochowie przy ul. Śląskiej 20. Wstęp wolny.