SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Biały napis "Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie" na pomarańczowym budynku
8/2018

Pobierz PDF

PIERWSZY ROK AKADEMICKI UNIWERSYTETU W CZĘSTOCHOWIE

Zbliżający się nowy rok akademicki to z pewnością dla wszystkich szkół wyższych w Polsce duże wyzwanie, głównie ze względu na nową ustawę o szkolnictwie wyższym i nauce, która zapewne jesienią wejdzie w życie. Jednak dla jednej z częstochowskich uczelni październik oznacza jeszcze więcej zmian.

Chodzi o Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie (poprzednio Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie, która w czerwcu tego roku zmieniła nazwę). Nowy rok akademicki będzie więc pierwszym cyklem zajęciowym dla uniwersytetu. Ponadto ze wzbogaconą ofertą dydaktyczną nie tylko dla świeżo zrekrutowanych studentek i studentów.

Wśród nowości znajdziemy m.in. iberoznawstwo, studia pierwszego stopnia ze specjalnościami turystyczną i kulturoznawczą czy inżynierię multimediów, na drugim stopniu, ze specjalnościami realizacji obrazu i realizacji dźwięku. W ofercie trafimy też na język niemiecki w obrocie gospodarczym – trzyletnie studia realizowane w formie dualnej (czyli zarówno na uczelni, jak i w zakładzie pracy) z płatnymi trzymiesięcznymi stażami w ZF TRW w Europejskim Centrum Obsługi Finansowej. Ponadto uczelnia oferuje jeszcze takie nowe kierunki, jak edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna (pierwszy stopień) czy też żywienie człowieka i dietetyka (drugi stopień). Oba są nastawione na wymiar praktyczny i przygotowanie do wykonywania zawodu.

Rekrutacja odbywa się poprzez stronę internetową uczelni: www.ujd.edu.pl. Tam również znajdują się informacje o wszystkich kierunkach studiów, na które można aplikować oraz inne wartościowe wskazówki niezbędne dla kandydatów – informuje rzecznik prasowy, Marek Makowski z Biura Promocji UJD.

Pierwsza rekrutacja minęła co prawda 16 lipca, jednak nic straconego, ponieważ są szanse, że władze uczelni podejmą decyzję o otwarciu kolejnego naboru i jeszcze będzie można się zapisać. Co więcej, poza ponad czterdziestoma kierunkami studiów pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia uniwersytet zaprasza również na kursy i studia podyplomowe, realizowane chociażby przez Uniwersyteckie Centrum Kształcenia Ustawicznego.

W nowym roku akademickim do obecnej oferty studiów podyplomowych dołączą jeszcze takie kierunki jak: zarządzanie jednostkami publicznymi, psychologia stosowana w bezpieczeństwie narodowym, lokalna polityka senioralna, podyplomowe studium neurologopedii, spectrum autyzmu - komunikacja, diagnoza i terapia, tradycje kulturowe regionu, bezpieczeństwo wewnętrzne, administracja publiczna, nauczanie fizyki w szkole ponadpodstawowej, ochrona danych osobowych, trener taekwon-do, wychowanie fizyczne. To jednak nie wszystkie możliwości, jakie uniwersytet daje zainteresowanym osobom.

Organizujemy również kursy języka angielskiego dla dzieci i dorosłych oraz kursy językowe dla studentów i dorosłych z języków: niemieckiego, francuskiego, serbskiego, czeskiego, włoskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i innych (w zależności od potrzeb osób zgłaszających się do nas). W minionym roku akademickim utworzone zostały kursy języka japońskiego dla dorosłych, a następnie dla dzieci oraz kursy języka chińskiego. Ogromną popularnością cieszyły się zajęcia języka polskiego dla obcokrajowców zarówno wśród studentów-obcokrajowców naszej uczelni, jak i osób spoza UJD – dodaje Makowski.

Uniwersytet stawia więc zarówno na wiedzę teoretyczną, jak i umiejętności praktyczne, oferując swoje zajęcia także osobom spoza uczelni. Więcej szczegółów dotyczących oferty dydaktycznej uniwersytetu oraz informacje na temat rekrutacji można znaleźć na stronach internetowych uczelni.

Michał Wilk