SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Fragment muralu Tomasza Sętowskiego "Strażnik czasu"
8/2018

Pobierz PDF

CZWARTY WYMIAR - MAGICZNY

Nie możemy go pożyczyć ani zaoszczędzić. Nie wiemy, jak wygląda, ale wyobrażamy go sobie pod różnymi postaciami. Czas. Próbę jego wizualizacji podjął Tomasz Sętowski na muralu „Strażnik czasu”, znajdującym się na zabytkowej kamienicy przy al. Wolności 19, która jest własnością zegarmistrza Stefana Rybickiego.


Od maja bieżącego roku przy dworcu PKP powstaje mural o powierzchni 1200 metrów kwadratowych, 100 metrach długości i 12 metrach wysokości. Jest to kolaż złożony z wielu motywów i tak obok siebie zobaczymy: strażnika czasu-zegarmistrza, portret artysty, magiczną lokomotywę, statek, balon, a także motywy znane z innych prac Sętowskiego. I oczywiście zegary. Uroczyste odsłonięcie muralu nastąpi podczas tegorocznej 15. Nocy Kulturalnej, 15 września.

Kluczowy dla obrazu motyw zegarów i ich strażnika stanowi alegorię czasu i tego, jak postrzega go ludzka pamięć. Zawsze jest to czas subiektywny, a do tego zdeformowany. Dla każdego z nas czas biegnie innym torem. Jedne chwile zdają się być nieskończonością, inne umykają zbyt szybko. Filtrem jest człowiek i jego pamięć. Zegary odwołują się także do przeszłości, która przecież już nie istnieje. Realne jest tylko to, co zarejestrowała nasza pamięć, a ta bywa zawodna. Dlatego z jednego dawnego, zatartego w naszej pamięci wydarzenia, można zbudować całe magiczne światy, co czyni Sętowski. Nad tymi światami czuwa strażnik czasu.Pomysłodawcą muralu jest częstochowski zegarmistrz Stefan Rybicki, który opiekuje się zegarami w naszym mieście: na ratuszu, zabytkowej poczcie na rogu ul. Kopernika i Śląskiej, w kościele św. Zygmunta, na Kwadratach, a także w Gminnym Ośrodku Kultury w Olsztynie, Radomsku, Koziegłowach i Koziegłówkach.

Częstochowa w ostatnich latach coraz śmielej sięga po sztukę ulicy. „Strażnik czasu” to już trzeci mural Sętowskiego w naszym mieście. Pierwszy pojawił się na ścianie budynku przy ulicy Szymanowskiego, a później powstała charakterystyczna „Wieża Babel” na wieżowcu niedaleko placu Biegańskiego. Oprócz prac artysty, który tworzy w nurcie realizmu magicznego, w Częstochowie możemy oglądać murale autorstwa m.in.: Jacka Sztuki („Oko cyklopa“), Michała Błacha („Świtezianka”), Simpsona („Baranek”), Monstfura („Our Rust”).

Sylwia Góra