SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Maska fantasy przypominająca maskę tlenową, z której wychodzą węże na tle z przecinających się żółtych kwadratów
8/2018

Pobierz PDF

KONWENTOWE MITY

Medalikon, czyli częstochowski zlot miłośników fantastyki, na dobre wpisał się już w kulturalny krajobraz miasta. W tym roku po raz piąty fani popkultury spotkają się w Zespole Szkół Technicznych, by dyskutować o fantastyce, grać w gry planszowe, elektroniczne i fabularne oraz próbować swoich sił w różnorodnych konkursach. Tegoroczna edycja konwentu będzie utrzymana w konwencji baśni i mitów i dziać się będzie od 17 do 19 sierpnia.

Z literackiego klucza na konwencie pojawią się między innymi Rafał Cuprjak i Daniel Nogal, którzy od kilku lat udowadniają, że Częstochowa ma też swoją fantastykę „dalekiego i bliskiego zasięgu”. Dyskusjom o literaturze towarzyszyć będą w tym roku cztery kolejne bloki programowe. W ramach „działu naukowego”, uczestnicy przekonają się jak fantastyka zazębia się z historią, fizyką, kulturoznawstwem czy teorią literatury. Blok popkulturalny to miejsce, gdzie pasjonaci seriali, kina, komiksów, czy gier fabularnych będą dzielić się swoją wiedzą. To o tyle istotne, ponieważ tego typu spotkania budują niepowtarzalny klimat wszystkich konwentów, projektowanych zgodnie z zasadą „od fanów dla fanów”. Program uzupełnią również blok gier planszowych i blok gier elektronicznych. Innymi słowy uczestnicy Medalikonu będą mieli szansę przetestować duży katalog - złożony z nowości i klasyków - planszówek oraz gier komputerowych.

Medalikon odwiedzą również dwie grupy rekonstrukcyjne: Legio XXI Rapax, odtwarzający starożytny legion oraz znana w Częstochowie drużyna Garnizonu Fortecy Częstochowskiej. Obie grupy zaprezentują odtworzony sprzęt i stroje. Można będzie się od nich dowiedzieć o czasach, które rekonstruują, w szczególności o wojskowości z tamtych okresów. Po raz trzeci również odbędzie się na Medalikonie konkurs cosplay, czyli zawody polegające na wykonaniu stroju i graniu konkretnych postaci z komiksów, filmów czy gier. Każdy miłośnik popkultury powinien znaleźć tu coś dla siebie. Nie zabraknie pokazu magii, sesji RPG oraz LARPów, warsztatów, koncertów, quizów, pokazów filmowych i maratonu tworzenia gier nie tylko komputerowych.

Pełen program konwentu można znaleźć na stronie: medalikonslc.wixsite.com/medalikon2018. Wejściówkę na trzy dni będzie można nabyć przed wejściem w cenie 35 złotych.

af