SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Piosenkarz i kompozytor Piotr Bukartyk siedzący z gitarą w czarnej koszuli
4/2018

Pobierz PDF

WOLNY CZŁOWIEK

Piotr Bukartyk to piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, kabareciarz i konferansjer. Muzycznie lubi poruszać się na pograniczu wielu gatunków, mieszając rock, blues, folk, reggae z kabaretem i piosenką literacką. Szerokiej publiczności znany jest od lat między innymi z piątkowych audycji „Urywki z Rozrywki” w radiowej Trójce. Ma na koncie ponad czterysta piosenek, a wśród nich takie hity jak: „Kobiety jak te kwiaty”, „Niestety trzeba mieć ambicję”, „Sznurek”, czy „Małgocha”. 6 kwietnia artysta wystąpi w częstochowskim Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II.

Na polskiej scenie muzycznej Bukartyk jest zjawiskiem bezprecedensowym. Od ponad 35 lat koncertuje w całym kraju - prezentując autorskie kompozycje oraz wygrywając wiele przeglądów i festiwali piosenki. Już w 1982 roku zdobył laury olsztyńskiego Spotkania Zamkowego „Śpiewajmy poezję”, a na koncie ma też wygrane podczas Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie (1984 i 1985) oraz Ogólnopolskich Spotkań Twórców i Wykonawców Piosenki Autorskiej. Piotr Bukartyk dwukrotnie wystąpił na festiwalu w Opolu, gdzie w 1991 roku wygrał Kabareton. W latach 90. XX wieku regularnie współpracował również z kabaretem Pod Egidą.

W 1997 roku ukazały się „Szampańskie wersety” - pierwszy album Piotra Bukartyka. Złożyło się na niego 11 piosenek, będących parodiami znanych nurtów muzycznych. Płyta cieszyła się ogromną popularnością i zbierała doskonałe recenzje. Jedynie Akademia Fonograficzna zdaje się nie odczytała przesłania humorystycznego materiału, bo przyznała artyście nominację do Nagrody Fryderyka w kategorii album roku dance i techno, u boku płyt Norbiego czy Stachursky’ego. Konwencja na półpoważnie konsekwentnie dominuje we wszystkich wydawnictwach firmowanych nazwiskiem Bukartyk („Z głowy”, „Gabinet figur wioskowych”, „Z czwartku na piątek”, „Tak jest i już”, „Kup sobie psa”, „O zgubnym wpływie wyższych uczuć”, „Ja, wolny człowiek”).

Poza pisaniem utworów na potrzeby własnych koncertów i płyt, Bukartyk komponuje również dla innych artystów. Jego piosenki wykonywali między innymi Varius Manx, Mietek Szcześniak czy Andrzej Krzywy. Piotr Bukartyk miał też swoją przygodę z teatrem. W 2000 roku występował na deskach warszawskiego teatru Rampa, gdzie grał w przedstawieniu „Jeździec burzy”, które opowiadało historię Jima Morrisona. Bukartyk wcielił się w nim w postać Morrisona, lecz nie charyzmatycznego lidera The Doors, a Vana, innego znanego muzyka. Od 2010 roku artysta regularnie prowadzi również na Przystanku Woodstock warsztaty muzyczne w ramach Akademii Sztuk Przepięknych.

Najnowszy album Piotra Bukartyka ukazał się w grudniu zeszłego roku i nosi tytuł „Ja, wolny człowiek”. Płyta nagrana została w ducie ze znakomitym gitarzystą Krzysztofem Kawałko i jest zbiorem piosenek wykonywanych w piątkowych audycjach Wojciecha Manna w radiowej Trójce. Sam muzyk tak opowiada o tym wydawnictwie: Chciałbym móc powiedzieć, że tą płytą zamykam pewien rozdział, ale wiem, że ten rozdział wolałby, żebym to ja się zamknął. Oto skromny wybór napisanych niedawno, mało tanecznych piosenek. Nagraliśmy je „na setkę”, bo każda z nich miała w radio właśnie taką premierę - nie słyszałem Waszej reakcji, ale wiedziałem, że nie jestem sam i że nie śpiewam w próżnię. Ostatnio, tak jak wielu z Was czuję, że gadam do ściany. Chyba właśnie o tym jest ta płyta - pamiątka z czasów, które będę chciał zapomnieć. Kwietniowy koncert Piotra Bukartyka w Częstochowie zapowiada się w związku z tym wyjątkowo i po prostu nie wolno go przegapić.

oprac. af