SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

6/2020

Pobierz PDF

HONOROWI OBYWATELE: RYSZARD KACZOROWSKI

Z okazji obchodów 800-lecia dziejów pisanych Częstochowy przypominamy sylwetki Honorowych Obywateli naszego miasta. Kluczem będą tu Wielkie Liczby, które zabiorą nas w błyskawiczną podróż po życiu wybitnych jednostek, w sposób szczególny złączonych z Częstochową i dla niej zasłużonych. W tym miesiącu wspominamy Ryszarda Kaczorowskiego – patriotę i człowieka wielkiego formatu.


101 lat temu przyszedł na świat Ryszard Kaczorowski. 26 listopada 1919 r w Białymstoku urodził się przyszły Prezydent RP na Uchodźstwie.


89 lat temu związał się ze Związkiem Harcerstwa Polskiego. Jako 12-latek w maju 1931 r wstąpił do 13. Drużyny im. Andrzeja Małkowskiego w Białymstoku. Harcerstwo było jego wielką pasją, przygodą i szkołą życia.


80 lat temu, 17 lipca 1940 r. aresztowany przez NKWD. Był więziony w Białymstoku i w Mińsku Litewskim. Za działalność w Szarych Szeregach został skazany na karę śmierci.


100 dni spędził w więzieniu w oczekiwaniu na karę śmierci, którą później zamieniono na obóz pracy.


10 lat. Tyle miał trwać obóz pracy i zesłanie na Kołymę do kopalni złota.


78 lat temu. Jako żołnierz batalionu łączności 3. Dywizji Strzelców Karpackich w Armii gen. Andersa walczył m.in. w Iraku, Palestynie, Libanie, Egipcie, we Włoszech. Jako pierwszy upowszechnił wiadomość o zajęciu przez Polaków klasztoru na Monte Cassino i zatknięciu na jego ruinach polskiego sztandaru.


31 lat temu Ryszard Kaczorowski został zaprzysiężony jako Prezydent RP na Uchodźstwie. 19 lipca 1989 r. w Londynie odbyła się uroczystość na Baton Place 43, gdzie mieściła się oficjalna siedziba najwyższych władz RP na uchodźstwie.


30 lat temu podpisał dekrety o zakończeniu działalności i rozwiązaniu Rządu RP na emigracji. 22 grudnia 1990 r. na warszawskim Zamku Królewskim przekazał pierwszemu Prezydentowi III RP, Lechowi Wałęsie, insygnia władzy prezydenckiej II RP.


17 lat temu Rada Miasta Częstochowy nadała Ryszardowi Kaczorowskiemu tytuł Honorowego Obywatela. 19 maja 2003 r. Częstochowa stała się jednym z 34 miast, które wyróżniły Go swym honorowym obywatelstwem. W latach 1990–2010 Prezydent wielokrotnie przebywał w Częstochowie. Jako Protektor Akademii Polonijnej brał aktywny udział w jej życiu akademickim, spotykał się z młodzieżą, kadrą naukowo-dydaktyczną, mieszkańcami miasta i regionu.


5 tytułów doktora honoris causa przyznały Ryszardowi Kaczorowskiemu uniwersytety w Białymstoku, Opolu, Warszawie i Wrocławiu.


60 lat małżeństwa. Życie z żoną Karoliną to przykład wielkiej miłości, wzajemnego zrozumienia i przyjaźni.


91 lat życia. 10 kwietnia 2010 r. Ryszard Kaczorowski zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.


Beata Grzanka