SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Różowy napis "Aleje" i niżej czarny napis, mniejszą czcionką "tu się dzieje", a obok kształty przypominające plamy z farb w kolorze niebiesko-fioletowo-różowym po prawej i lewej stronie
6/2018

Pobierz PDF

CZERWCOWY APETYT NA KULTURĘ

Tradycyjnie czerwiec to miesiąc w którym akcja „Aleje – tu się dzieje!” rozkręca się na dobre. Ciepła aura i perspektywa zbliżającego się lata sprawiają, że mamy coraz większy apetyt na kulturę, chętniej wybieramy się na plenerowe koncerty, spektakle i spotkania autorskie. Dlatego centrum naszego miasta zmienia się w tym okresie w małe centrum kultury. Poniżej prezentujemy kilka wybranych pomysłów na czerwcowe popołudnia. Pełen program „Aleje – tu się dzieje!” można znaleźć w naszym kalendarium.

Fani teatru z pewnością ucieszą się z plenerowej odsłony spektaklu „Pierwszy raz” (13.06). Przedstawienie to od prawie dziesięciu lat znajduje się w repertuarze Teatru im. Adama Mickiewicza i cieszy się niesłabnącą popularnością. To komedia o uteatralizowanej miłości i erotycznej inicjacji mieszkańców miejskiego blokowiska, oparta na ostrej przepychance międzypłciowej. Z kolei w ramach cyklu „Alternatywa między ścianami”, na Placu Biegańskiego, będzie można zobaczyć dwa monodramy. Eliasz Gramont z teatru TERMINUS A QUO (20.06) pokaże spektakl oparty na powieści peruwiańskiego pisarza Jaime Bayly „Noc jest dziewicą”, a Mateusz Nowak (27.06) przyjedzie z Lublina z przedstawieniem „Żertwa”, nawiązującym do epoki stalinowskich więzień w Polsce.

Również literacki czerwiec w Alejach będzie miał w tym roku bardzo mocną obsadę. Na początek pojawi się Klementyna Suchanow (4.06) autorka bestsellerowej pozycji „Gombrowicz, ja geniusz”. Ta dwutomowa biografia uznawana jest przez krytyków za najpełniejsze i najciekawsze opracowanie twórczości i życia autora „Trans-Atlantyku”. W Odwachu gościć będzie także laureat zeszłorocznej nagrody NIKE Cezary Łazarewicz (11.06). W tym roku ukazały się na rynku już jego dwie nowe książki reporterskie: „1968” (napisana wspólnie z Ewą Winnicką) oraz „Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej”. Z kolei na spotkaniu z Anną Dziewit-Meller (18.06) widownię z pewnością zapełnią przede wszystkim panie - zarówno te starsze jak i młodsze. Autorka „Disko” i „Góry Tajget” dała się ostatnio poznać jako twórczyni niezwykłych książek dla młodszych czytelników i czytelniczek „Damy, dziewuchy, dziewczyny”. Dlatego spotkanie będzie doskonałą okazją do rozmowy o rocznicy przyznania kobietom praw wyborczych, społecznych rolach płciowych i o tym, czy pisarki powinny być jeszcze głośniejsze.

W tym miesiącu powraca również cykl spotkań historycznych. Rozpocznie się on od rozmowy z Joanną Onyszkiewicz (12.06), czyli wnuczką Józefa Piłsudskiego i córką Jadwigi Piłsudskiej-Jaraczewskiej. Tematem będzie postać Marszałka, jego żony i córek; historia działalności Joanny Onyszkiewicz w „Solidarności”, życie Bronisława Piłsudskiego, czyli starszego brata Marszałka oraz powstające obecnie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

W czerwcu dużo atrakcji czeka na miłośników sztuk wizualnych. Najmłodsi pasjonaci będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach plastycznych prowadzonych przez Olę Niepsuj (5.06). Ta jedna z najzdolniejszych polskich ilustratorek i graficzek ma na koncie szereg prestiżowych wystaw, a jej prace można znaleźć w wielu polskich i zagranicznych książkach i magazynach. Fani pięknych zdjęć nie powinni natomiast przegapić spotkania z Robertem Laską (26.06), mistrzem fotografii portretowej. Udało mu się złapać w kadr między innymi Wojciecha Smażowskiego, Nergala, Etgara Kereta, Wojciecha Waglewskiego, Krzesimira Dębskiego, Kazika Staszewskiego czy Liroya. Wszystkie jego prace są niezwykle charakterystyczne i wiele z nich wpisało się na dobre w ikonosferę polskiej kultury popularnej. Z kolei Miejska Galeria Sztuki zaprasza do dalszego kolektywnego tworzenia instalacji artystycznej z grupą Setis Group (3, 10 i 17.06) oraz na akcję „Sztuka dla każdego” (30.06-01.07). W jej ramach, na przełomie czerwca i lipca, III Aleja zmieni się w przestrzeń targów sztuki.

Lokalni artyści, na przygotowanych przez siebie stoiskach, będą prezentować i sprzedawać swoją twórczość, a spacerowiczebędą mieli szansę wziąć udział w warsztatach i pokazach artystycznych. Oczywiście podczas „Aleje – tu się dzieje!” nie może zabraknąć muzyki. Do świata pieśni żeglarskiej zaproszą nas Henryk ‘SZKOT’ Czekał (1.06) i Marcin Magdziar (29.06), a bluesową ucztę przygotuje częstochowski skład Breakmaszyna (28.06). Dodatkowo, w ramach Muzycznego Punktu Spotkań Jarosława Woszczyny, wystąpi Maurizio Nicolini (21.06), który zaśpiewa i zagra dobrze nam znane przeboje Festiwalu Piosenki Włoskiej San Remo.

af