SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny
Narysowana czarno-pomarańczowa gitara na białym tle, która ulega rozpadowi - odchodzi od niej smuga pyłu
6/2018

Pobierz PDF

CZAS NA DEBIUT

Pod koniec czerwca przekonamy się, co nowego słychać w młodym, muzycznym światku Częstochowy. Właśnie skończył się nabór zgłoszeń do kolejnej edycji przeglądu „Debiuty from Poland” i zespołu już szykują się, by zaprezentować się na Scenie TFP.

W tym roku odbędzie się już 9. edycja corocznego przeglądu kapel, które postanowiły po raz pierwszy pojawić się na scenie muzycznej lub zrobiły to w ostatnich latach. Idea imprezy jest bardzo prosta. Chodzi o to, by rozpoczynające swoją karierę zespoły ośmielić do występów przed publicznością i w ten sposób pomóc im oswoić się z tremą i emocjonalnie reagującą widownią. To również szansa dla muzyków, by rozwinąć warsztat i śmiało ruszyć artystyczną ścieżką.

W 2009 roku zorganizowałam „I Free Art Fest from Poland. Festiwal Sztuki Niezależnej”, którego do tej pory istotnym elementem jest przegląd zespołów i składów w czterech kategoriach muzycznych. Impreza od początku cieszyła się dużym zainteresowaniem i szybko stała się festiwalem o charakterze ogólnopolskim. Jednocześnie brało w niej udział sporo zespołów z regionu. Wydawało mi się, że stworzenie przeglądu muzycznego tylko dla lokalnych muzyków będzie ukłonem w ich kierunku i da im możliwość poszerzenia artystycznego CV – tłumaczy pomysłodawczyni i i organizatorka przeglądu, Anita Grobelak.

Debiuty from Poland od razu zostały przyjęte z ogromnym entuzjazmem. Do tej pory, w historii przeglądu, odbyło się prawie 130 koncertów, a jury niejednokrotnie bardzo długo dyskutowało, zanim podzieliło pulę nagród. Dzięki tej imprezie mogliśmy bliżej poznać twórczość takich zespołów jak Clitoris, KariOn, Wombat, The Neverender, Fabryka Kości, Hatethorn, Chaos Engine Research, UDS - Underdamped System, Where is Hatchet, Tranquillizer, Funkabra, 2M i wielu innych. W ubiegłym roku na najwyższym stopniu podium stanęły (ex aequo) zespoły Infearnite i Fulgur. O tym, kto zwycięży w tym roku, przekonamy się już wkrótce.

Na muzycznej scenie Częstochowy zachodzą nieustanne rotacje. W ostatnich latach da się zauważyć deficyt młodych raperów. Ustało zainteresowanie reggae, ska, rockabilly. Dawno nie słyszałam nowego, lokalnego zespołu z klimatu hardcore. Dość dobrze ma się scena rockowo-metalowa i na jej potencjał zapewne wszyscy liczą – dodaje Anita Grobelak.

Na uczestników Debiutów czeka jednak nie tylko test umiejętności na scenie i szansa na uzyskanie rozpoznawalności w częstochowskim środowisku muzycznym. Część muzyków z powodzeniem po debiucie nagrywała płyty czy też występowała na ważnych festiwalach, zarówno w kraju, jak i za granicą. Ponadto laureaci otrzymają nagrody sfinansowane z funduszy Centrum Amatorskiego Ruchu Artystycznego, funkcjonującego przy Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater”. Warto dodać, że u podstawy Debiutów leży także popularyzacja takiej formy pozyskiwania dofinansowania, jaką jest CARA, przeznaczanej na amatorskie projekty, związane chociażby z koncertami, nagraniami teledysków czy wydaniem płyt.

Tegoroczne Debiuty from Poland odbędą się więc 29 czerwca w Scenie TfP (Al. NMP 2). Przed publicznością wystąpią między innymi zespoły: Odwilż, Daboja, Follow the Sun, Dzika Plaża, The Bells, Trail, Przepraszam, Pomyłka oraz Snowblind. Wstęp na koncerty kosztuje jedyne 8 złotych. Przegląd zaczyna się o godzinie 18.00.

Michał Wilk