SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Szare zdjęcia twarzy raperów występujących na Festiwalu Hip Hop Elements zamieszczone w siatce z drutu kolczastego
7/2018

Pobierz PDF

WSZYSTKIE HIPHOPOWE ELEMENTY

Na przełomie XX i XXI w. pojawił się w Polsce hip-hop i błyskawicznie stał się jednym z ważniejszych zjawisk kulturowych. Młodzi raperzy budzili kontrowersje i nie pasowali do standardów ówczesnego show-biznesu, ale najtrafniej opisywali Polskę czasów transformacji i dzięki bezkompromisowej szczerości zdobywali coraz większą popularność. Rymy, bity, taniec, graffiti - zawładnęły wyobraźnią całego pokolenia. Dziś kultura hip-hop dojrzała i stała się jeszcze bardziej różnorodna, eklektyczna. Podbija serca kolejnej generacji fanów. Od 26 do 28 lipca będzie można się o tym przekonać podczas dziewiątej edycji częstochowskiego Festiwalu Hip Hop Elements.

W tym roku impreza rozpoczyna się już w czwartek, 26 lipca, od bitwy freestyle’owej w Klubie Rura. O godz. 20.00 czekają nas tam emocjonujące zawody w składaniu rymów na żywo, pod presją rywala, czasu i publiczności. Dla wielu tego typu muzyczne zmagania to wycieczka do autentycznych korzeni rapu. Z kolei rywalizację tancerzy będzie można oglądać w piątek już od godz. 15.00 na Placu Biegańskiego. Jak zawsze szyld „Clash of the Titans”, gwarantuje najwyższy artystyczny i energetyczny poziom zawoodów. Pojawią się tancerze z całej Polski, którzy konkurować będą w kilku kategoriach. Tego dnia będzie można również skorzystać z warsztatów DJ’skich w OPK „Gaude Mater”. Tym razem poprowadzą je DJ FALCON1 i DJ VAZEE. Zgłoszenia na te zajęcia można przysyłać na adres: daniel.xsidemusic@gmail.com, ale trzeba się spieszyć, bo liczba miejsc jest ograniczona. Festiwalowy piątek skończy się znów w Klubie Rura, gdzie na scenie królować będą Włodi, Małpa i DJ 600V.

W sobotę Hip Hop Elements przeniesie się na Promenadę im. Czesława Niemena. Przystawką będzie Graffiti Jam, które już od południa toczyć się będzie na terenie Skate Parku. Z kolei danie główne – koncertowa uczta – wystartuje o godz. 17.00 w Amfiteatrze. Zagrają O.S.T.R., Wspólna Scena (Sokół/Kosi/Ras/Stasiak/DJ Eprom), Otsochodzi, Sarius i Dwa Sławy. Festiwal zamknie afterparty w Klubie Rura, które poprowadzą DJ Haem i DJ Ben.

DWA SŁAWY
Łódzki duet, w skład którego wchodzą Rado Radosny oraz Astek, związani wcześniej z macierzystymi formacjami – Uśpione Miasto i Ustinstrumentalix. W 2006 roku postanowili połączyć siły, aby tworzyć zupełnie nowy projekt. Pod szyldem Dwa Sławy wydali dotąd siedem wydawnictw, z których dwa ostatnie – „Ludzie Sztosy” i „Dandys Flow” pokryły się złotem. Przez ponad dziesięć lat od wydania pierwszego nielegalu Dwa Sławy zdołali zbudować sobie naprawdę solidną grupę oddanych fanów. Niebanalny humor, newschoolowe zagrywki i przede wszystkim autentyczna radość z tworzenia muzyki, wyróżniają ich na dzisiejszej scenie hiphopowej. W swoich numerach łączą ekstremalnie szybką nawijkę z inteligentnymi grami słownymi, nowoczesnymi podkładami i sprawnym doborem współpracowników.

SARIUS
Częstochowski raper młodego pokolenia, szturmem zdobywający popularność na krajowej scenie. Jego debiutancki album „Blisko leży obraz końca” z 2013 r. powstał pod skrzydłem DJ Eproma w Asfalt Records. Muzycznie był to materiał odwołujący się do tłustych lat 90., w których Eprom specjalizuje się jak mało który producent. Jednak sam Sarius udowodnił tam, że jako mc, sprawnie porusza się między tym co było, a tym co dopiero nadejdzie. Dwie kolejne płyty „Daleko jeszcze?” i „I żyli krótko i szczęśliwie”, wydane w tej samej wytwórni, były konsekwentną ewolucją jego talentu dokładnie w tym kierunku. W zeszłym roku Sarius postanowił wydać nowy album „Antihype” pod szyldem własnej wytwórni i otworzyć zupełnie nowy rozdział. Produkcją krążka w całości zajął się Gibbs

MAŁPA
Łukasz Małkiewicz, znany jako Małpa, to niekwestionowany król toruńskiego rapu. Jest współzałożycielem formacji Proximite, ale ogromną popularność wśród fanów hip-hopu zdobył dzięki karierze solowej. W 2009 roku samodzielnie wydał album „Kilka numerów o czymś”, który mimo że był wydawnictwem niezależnym, doczekał się statusu złotej płyty. Wydany dwa lata temu drugi album Małpy „Mówi” zachwycił krytyków nie tylko z rapowych kręgów. Raper jest artystą posiadającym niezwykle uwodzącą charyzmę, o czym najłatwiej jest przekonać się podczas jego koncertów.

OTSOCHODZI
To jedna z największych nadziei polskiego hip-hopu i jeden z najbardziej utalentowanych raperów młodego pokolenia. W 2015 roku debiutował podziemnym albumem „7” i został wybrany Młodym Wilkiem portalu Popkiller, co wiązało się ze wzmożoną aktywnością artystyczną. Docenienie przez rodzimą scenę przełożyło się na zainteresowanie Asfalt Records, gdzie Otso wydał swój pierwszy długogrający album pt. „Slam”. Obecnie promuje kolejne wydawnictwo pt. „Nowy Kolor” między innymi za pomocą tytułowego singla, który ma obecnie ponad 30 milionów odtworzeń na Youtube.

WŁODI
Współzałożyciel legendarnej grupy hip-hopowej Molesta Ewenement, a od 2009 roku współtwórca razem z Eldo oraz Pelsonem zespołu Parias. Nagrał cztery solowe albumy, a przedostatni „Wszystko z dymem” ukazał się w 2014 roku i uzyskał status złotej płyty. Najnowszy krążek rapera ukazał się w zeszłym roku i po pierwszym tygodniu sprzedaży zadebiutował na 2 miejscu listy OLiS. Włodi w trakcie wieloletniej kariery przeszedł głęboką przemianę, tak artystyczną, jak i życiową. Kiedyś skupiający się przede wszystkim na akcentowaniu życiowej szarości czy braku perspektyw dla młodych ludzi, z czasem zaczął rapować również o pozytywnych kwestiach, dając słuchaczom optymizm, nadzieję, oddech od codziennych problemów.

WSPÓLNA SCENA
Wyjątkowy projekt, który połączył ikony rodzimej sceny hip-hopowej z różnych pokoleń. Tworzą go Sokół (głowa wytwórni Prosto, kiedyś członek grup WWO, Zip Skład i TPWC), Ras (Rasmentalism), Kosi (JWP), Stasiak (Alkopoligamia) oraz DJ Emprom. Na scenie wspólnie odgrywają oni reinterpretacje klasycznych utworów oraz medleye współczesnej twórczości. Punktem odniesienia tej kooperacji jest brzmienie hip-hopu z lat 90. i wywodzi się ona z projektu „Niewidzialna Nerka”, będącego hołdem dla pionierskich czasów kultury hiphop w Polsce.

O.S.T.R.
Muzyk, producent, instrumentalista, raper. Jeden z najbardziej pracowitych i utalentowanych artystów w Polsce, zasłużenie doceniany również poza hip-hopowym światkiem. Trzykrotnie był laureatem Fryderyka - Nagrody Akademii Fonograficznej. Współpracował wielokrotnie z Michałem Urbaniakiem i braćmi Waglewskimi (Fiszem i Emade). Razem z Kasią Nosowską był dyrektorem artystycznym trasy Męskie Granie 2013. Ma na koncie już 21 albumów muzycznych, z których 4 zdobyło status złotej, a 5 platynowej płyty. Od kilkunastu lat O.S.T.R. jest w nieprzerwanej trasie koncertowej.

af