SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

6/2020

Pobierz PDF

Twarze przyszłości

Miasto to budynki, infrastruktura, historia i pamięć. Przede wszystkim jednak miasto to ludzie. Oni decydują o jego kształcie, energii, klimacie i przyszłości. Dlatego w ramach obchodów jubileuszu ośmiuset lat dziejów pisanych Częstochowy startujemy z projektem „Twarze Przyszłości”. Prezentując sylwetki młodych osób związanych z naszym miastem, oddając im głos, chcemy pokazać Częstochowę jako żywy i nieustannie rozwijający się na różnych poziomach organizm.


Anja Rubik - Związana z Częstochową supermodelka. Brała udział w kampaniach reklamowych dla najbardziej znanych domów mody, w tym Chloe, Gucci, Chanel, Valentino, Estee Lauder, Versace i YSL. Stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych muz Karla Lagerfelda. Pomogła także rozpocząć karierę Anthony’ego Vaccarello - dyrektora kreatywnego domu mody Saint Laurent, którego jest ambasadorką. „Vogue Paris” nazwał Rubik jedną z 30 najlepszych modelek dekady. Od lat Anja jest postacią, która przekracza świat mody, aktywizmu społecznego i środowiskowego - na wielu forach i platformach.


Anna Irasiak - Doktor nauk społecznych w dyscyplinie pedagogika. Pracuje na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie, gdzie realizuje projekty naukowe i dydaktyczne związane z kształceniem przyszłych nauczycieli, językiem migowym oraz dostosowywaniem uczelni do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Jest tłumaczem biegłym języka migowego. Współpracowała z Ośrodkiem Pomocy Ludziom Głuchym „Bratnia Dłoń”. Chętnie popularyzuje wiedzę na temat polskiego języka migowego i kultury głuchych, prowadząc wykłady otwarte oraz szkolenia.


Artur Bodziachowski - Młody, energiczny i pełen pasji założyciel sieci restauracji MNIAM MNIAM. Wyuczony zawód kucharza wsparł ogromnym doświadczeniem zdobytym w programie telewizyjnym „Hell’s Kitchen” - gdzie otrzymał czarny kitel jako wyróżnienie. Dzięki temu mógł założyć swój własny lokal, a dziś prowadzi sieć restauracji w trzech miastach i planuje niebawem uruchomić kolejne lokalizacje. Jego firma niejednokrotnie angażowała się w projekty społeczne i wspierała lokalne inicjatywy.


Justyna Maszczyk - Przygodę z zawodem lektora rozpoczęła jeszcze podczas studiów aktorskich. Przez kilka lat była dziennikarką, a później założyła studio lektorskie „Wytffórnia głosu” i od tego momentu nie chce już myśleć o innym zawodzie. Współpracuje też ze wszystkimi dużymi rozgłośniami w Polsce. Była głosem ramówkowym Radia Chilli Zet, RMF.FM, a obecnie VOX.FM. W kwietniu tego roku zorganizowała akcję charytatywną „Dobro wraca z Tomkiem” na rzecz wsparcia Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego na Parkitce w czasie pandemii. Efektem tej inicjatywy było zebranie na portalu pomagam.pl 12 tys. zł. Dodatkowo Fundacja Radia Zet wspomogła akcję kwotą 100 tys zł, a Grupa Lotos przekazała dla szpitala ubrania ochronne.


Kris Kolanus - Rekord życiowy wychowanka Częstochowskiego Ośrodka Sportów Wodnych to skok do wody z wysokości 28 metrów. Pierwszy skok z ponad dwudziestu metrów oddał na Filipinach podczas jednego z przedstawień chińskiego cyrku, w którym pracował. W 2011 r. zadebiutował w elitarnym cyklu Red Bull Cliff Diving, a siedem lat później wygrał w jego ramach pierwsze zawody . Kolanus jest jednym z twórców Mad Hoppers - społeczności ludzi związanych z high divingiem. Organizuje imprezy propagujące ten sport. Prowadzi także - wraz ze swoją żoną Anią - szkolenia i treningi w cliff divingu.


Michał Bachowski - Z wykształcenia jest ekonomistą i design managerem, a swoją drogę zawodową zaczął w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego. W latach 2012-2018 pracował w redakcji serwisu o trendach rynku i kultury F5, gdzie doszedł do stanowiska zastępcy redaktora naczelnego. We wrześniu 2018 r. dołączył do ekipy Noizz.pl jako creative manager i redaktor działu design. Współpracuje z festiwalem Gdynia Design Days jako członek rady programowej i kurator. Wystawy „Empatia, teraz!” i „Ciało na rozdrożu”, które zrealizował wraz z pochodzącą z Częstochowy żoną Agatą Nowak, pokazywane były w Gdyni, we Wrocławiu i w Poznaniu.


Sylwia Oksiuta–Warmus - Urodziła się w Białymstoku. Jest absolwentką m.in. Akademii Teatralnej w Warszawie, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku oraz Krakowskiej Szkoły Filmu i Komunikacji Audiowizualnej. W 2007 r. przeprowadziła się do Częstochowy i została aktorką Teatru im. Adama Mickiewicza. Przez sześć lat grała w serialu „Szpital” na TVN, a aktualnie można ją zobaczyć na Polsacie, w serialu „Przyjaciółki”. Sylwia Oksiuta–Warmus prowadzi również warsztaty teatralne z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi, seniorami, amazonkami i bezdomnymi. Jest organizatorką i pomysłodawczynią wystaw lalek teatralnych, zajęć z budowy lalek, plastyki ruchu scenicznego, dykcji, emisji głosu oraz elementarnych zadań aktorskich.


Wojciech Kluk - Pracę w branży rowerowej rozpoczął w 1995 r., będąc w piątej klasie szkoły podstawowej, składając rowery, a następnie pracując w serwisie i w sklepie. Uprawiał kolarstwo – tu jego największym osiągnięciem było zajęcie IV miejsca w Pucharze Polski XC Juniorów. W 2014 r. otworzył fabrykęrowerów. com, pierwszy w Częstochowie i drugi w Polsce sklep monobreandowy (marka Trek). Od początku istnienia firmy tworzy wokół niej środowisko i atmosferę kolarską. Ściąga do Częstochowy kolarzy zawodowych, organizuje imprezy lokalne i wyjazdy na wspólne wyprawy. Współpracuje z Kadrą Polski i wszystkimi polskimi kolarskimi Grupami Zawodowymi.


Odwiedź stronę: twarze.czestochowa.pl