SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Retro

„Retro Kosmosy” i „2001: Odyseja kosmiczna”

Skąd wzięła się ludzkość? Dokąd zmierza? Takie pytania z pewnością wzbudzi „2001: Odyseja kosmiczna”. Do dyskusji wokół powieści Arthura C. Clarke'a zaprasza Dyskusyjny Klub Książki Science-Fiction. Spotkanie odbędzie się 25 października o godz. 18.00 w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater”.

Dyskusyjny Klub Książki Science-Fiction narodził się dwa lata temu. Jego członkowie świętowali razem Rok Stanisława Lema. Przez 12 miesięcy 2021 roku przeczytali 12 książek mistrza. Sięgali zarówno po rozsławione filmem „Solaris”, jak i autobiograficzny „Wysoki zamek”. Spotkania utrudniała pandemia, ale - zgodnie z nowatorskim cyklem – z pomocą przyszła technologia. Dyskusje o dziełach Lema prowadzono więc na Zoomie.

Ostatnie na liście były „Opowieści o pilocie Pirxie”. Jednak wraz z takimi opowiadaniami, jak „Albatros” czy „Terminus” członkowie grupy nie zakończyli literackiej przygody. Rok 2022 postanowili zadedykować klasyce literatury science-fiction. Pandemiczne warunki pozwoliły na to, by spotkania odbywały się już „na żywo”. I tak „Retro Kosmosy” na dobre zadomowiły się w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater”.

Tym razem także wybrano 12 kanonicznych tytułów. Z każdym trzeba się zmierzyć do ostatniego wtorku miesiąca, do godz. 18.00. Taki jest bowiem termin klubowych dyskusji. Pierwszym retro-wyzwaniem okazał się 1. tom cyklu „Fundacja” Isaaca Asimova, czyli preludium opowieści o zmierzchu i rozkładzie Imperium Galaktycznego. W kolejnych miesiącach rozmowy zdominowały m.in. „Czerwony Mars” Kima Stanley'a Robinsona, „Gra Endera” Orsona Scotta Carda, „Diuna” Franka Herberta oraz „Żołnierze kosmosu” Roberta A. Henleina.

Teraz pora na dzieło Arthura C. Clarke'a. I choć powieść „2001: Odyseja kosmiczna” powstała ponad pół wieku temu, to jej motywy przewodnie nie straciły na aktualności. Marzenie o podboju kosmosu i odnalezieniu w nim inteligentnych istot spoza Ziemi, niepokój związany z rozwojem technologii i sztucznej inteligencji... to tematy, które także dzisiaj zaprzątają głowy ludzi.

We wtorek, 25 października rozmowy toczyć się będą wokół tajemniczych monolitów, podróży kosmicznych, a także Stanley’a Kubricka i jego filmowej adaptacji z 1968 r. Z pewnością padnie też kluczowe pytanie: skąd wzięła się ludzkość – i dokąd zmierza?

Kolejne spotkania wyznaczono na 29 listopada i 27 grudnia. Najpierw pretekstu dostarczy „Świat Rocannona” Ursuli K. Le Guin, potem - „Hyperion” Dana Simmonsa. W nowy rok „Retro Kosmosy” wkroczą, czytając „Wieczną wojnę”, której autorem jest Joe William Haldeman.

„Retro kosmosy” są otwarte dla wszystkich czytelników. Wstęp jest wolny.

Zuzanna Suliga