SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Wiosna studentów z Margaret w roli głównej

Studenci przejmą władzę nad Częstochową. Wraz z otrzymaniem symbolicznych kluczy do miasta, rozpoczną swoje juwenalia z koncertami, konkursami i grą miejską.

middle-Juwe9.jpg

Do udziału w „Juwenaliach 2023” zapraszają Politechnika Częstochowska i Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza. Samorządy obu uczelni połączyły siły, by zorganizować wspólną imprezę dla wszystkich częstochowskich żaków. Zanim jednak świętowanie zacznie się na dobre, przedsmakiem będą atrakcje zaplanowane na czwartek, 18 maja. O godz. 10.00 w Akademickim Centrum Sportowym (ul. Zbierskiego 6) wystartuje „Dzień sportu” (w programie np. turnieje tenisa stołowego i bilardowy). Z kolei wieczorem studenci spotkają się w klubie Bristol (godz. 21.00) na koncercie rapera Qbika.

Oficjalnym rozpoczęciem wiosny studentów będzie korowód, który 19 maja o godz. 15.00 wyruszy spod Rektoratu Pcz. Najpierw barwny pochód dojdzie na pl. Biegańskiego, potem kroczył będzie ulicami Kilińskiego i Akademicką. Finał marszu na placu między Wydziałem Zarządzania, a Wydziałem Inżynierii Mechanicznej i Informatyki. To tam zlokalizowana zostanie plenerowa scena, na której studenci otrzymają z rąk prezydenta symboliczne klucze do miasta i przejmą „władzę”.

middle-Juwe8.jpg

Tam również zostanie nagrodzona kreatywność żaków, którzy mają szansę wykazać się w konkursie na najlepsze przebrania. Zanim na dobre rozpoczną się koncerty, zaplanowano „Przegląd kapel studenckich”. Zaprezentują się Maddie Rock Squad, Kwazzy, Diana oraz The Clutches, dopełniając juwenaliowy line-up o brzmienia rocka, funku i elektroniki.

Kto wystąpi pierwszego dnia na scenie? Rządził będzie hip-hop, a wystąpią kolejno Blaga, Gruby Mielzky i Paluch. Po koncertach zaplanowano after party, a o dobrą zabawę zadbają Majki, FNZ i CLIMO.

W sobotę, 20 maja żacy powrócą na plac już o godz. 16.00. Najpierw program wypełnią gra miejska i konkursy, a potem scenę przejmie rapujący ksiądz Jakub Bartczak. Hip-hopem zajmował się jeszcze przed święceniami, jako wychowanek wrocławskiego blokowiska nagrywał bowiem pod pseudonimem Mane. Dziś ma na swoim koncie pięć albumów, a ostatni z nich zatytułowany „Amen” ukazał się w 2022 r.

middle-juwenalia_plakat.jpg

Po ks. Bartczaku, zaprezentuje się dosyć nietypowy warszawski duet – Lulu x Uaziuk, który tworzą raperka i producent uciekający od schematycznego rapu, a flirtujący z popem. Potem wartę przejmie Ronnie Ferrari (czyli Hubert Kacperski), który zaczynał od nagrywania coverów (m.in. piosenek Justina Biebera), a od 2017 r. publikuje autorskie kawałki miksujące disco-polo, hip-hop, folk i techno.

Pod wieczór nastąpi zmiana klimatu, która ucieszy miłośników thrash metalu. Gitarowe riffy zapewni dobrze znana w Częstochowie Alcoholica. Zespół pochodzący z Górnego Śląska od 2004 r. specjalizuje się w coverach legendy z Los Angeles. Na koncertach pod wodzą wokalisty grupy Wojciecha „Sasima” Sasimowskiego rzeczywiście można poczuć się jak na Metallice.

Na finał organizatorzy zapraszają na występ Margaret, która za sprawą singla „Thank You Very Much” w 2013 r. szturmem zdobyła polski rynek muzyczny. Kawałek promował minialbum „All I Need”, był trzecim najlepiej sprzedającym się utworem w kraju, wysokie noty zdobył też na listach w Austrii, Niemczech i Włoszech. W tym roku wokalistka świętuje 10-lecie pracy artystycznej, które podsumowuje wydaną w kwietniu płytą „MTV Unplugged”, na którą trafiły kubańskie aranżacje największych przebojów. Koncert zarejestrowano w warszawskim Teatrze Cubano w grudniu 2022 r.

„Juwenalia 2023” zakończy after party, które poprowadzą Barthezz, Brain oraz Shyia.

Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. Wstęp jest wolny.

Zuzanna Suliga

Fot. Łukasz Stacherczak (Juwenalia 2015)