SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Berek/Fanatyk

Najpierw „Berek”, potem „Fanatyk”

Przełom października i listopada należeć będzie do dwóch teatralnych przebojów. Pierwszy miesiąc zakończy „Berek, czyli upiór w moherze 2”, drugi rozpocznie „Fanatyk: Mistrzostwa Świata w Łowieniu Metodą Gruntową”.

middle-Berek2.jpg

Stworzony przez Marcina Szczygielskiego „Berek, czyli opór w moherze” zadebiutował na deskach teatru w 2009 r. Opowieść rozgrywała się na typowym polskim blokowisku i w typowych malutkich mieszkaniach. Nietypowa za to była relacja, która połączyła religijną fanatyczkę Annę i jej wyzwolonego sąsiada Pawła. Łamiąca stereotypy historia, w której „upiorną” sąsiadkę zagrała Ewa Kasprzyk, szybko zyskała duże grono wielbicieli.

Po dziesięciu latach „Berek” powrócił. Za kontynuację tytułu również odpowiada Szczygielski, Kasprzyk gra zaś nie tylko wielbicielkę moherowych beretów, ale również reżyseruje przedstawienie. Premiera odbyła się w lutym 2019 r.

middle-Berek3.jpg

Jak rozwija się ta historia? Anna i Paweł odłożyli na bok swoje uprzedzenia, a niechęć zamieniła się w sympatię. Taka zmiana okazuje się... aż za dobra. Nieustanna obecność sąsiadki w życiu młodego sąsiada rozbija jego związek. Paweł postanawia więc znaleźć samotnej kobiecie zajęcie i partnera. Walcząca z wyrzutami sumienia Anna wpada na identyczny pomysł i rozpoczyna poszukiwania „drugiej połówki” dla Pawła. Dwie randki w ciemno są równoznaczne z podwójnymi komplikacjami...

Jaki będzie ich finał, przekonamy się w sobotę, 29 października w Filharmonii Częstochowskiej (ul. Wilsona 16). Spektakl grany będzie o godz. 16.00 i 19.15. Na scenie – oprócz Kasprzyk – zaprezentują się Daniel Olbrychski, Maria Niklińska, Antoni Pawlicki, Kamil Kula oraz Łukasz Płoszajski (zamiennie Damian Kulec). Bilety kosztują od 60 do 130 zł.

middle-Fanatyk.jpg

Organizatorem wydarzenia jest Impresariat Adria Art. To nie jedyna teatralna propozycja, którą przygotowano w najbliższym czasie. Już w piątek, 4 listopada Impresariat zaprosi widzów do Klubu Politechnik (al. Armii Krajowej 23/25). Tam o godz. 19.00 królował będzie „Fanatyk”.

Seria historii o fanatycznym wędkarzu miała swój początek w 2012 r. Na fali popularności past, czyli krótkich opowiadań publikowanych w internecie, Malcolm XD opublikował tekst zatytułowany „Mój stary jest fanatykiem wędkarstwa”. Na przestrzeni lat historia Andrzeja Gałeckiego i jego rodziny stała się najpopularniejszą polską pastą. Co więcej - w 2017 r. opowiadanie doczekało się krótkometrażowej adaptacji na Showmaxie, w której po raz pierwszy w wędkarza wcielił się Piotr Cyrwus.

middle-Fanatyk2.jpg

W 2022 r. rodzina Gałeckich zadebiutowała także na teatralnej scenie. Wszystko za sprawą komedii „Fanatyk: Mistrzostwa Świata w Łowieniu Metodą Gruntową”. Tym razem w upalną czerwcową niedzielę głowa rodu przygotowuje się do obejrzenia transmisji telewizyjnej z tytułowych mistrzostw. Z wielu powodów ten dzień okaże się przełomowy dla wszystkich domowników. W tle tragikomicznych wydarzeń rodzinnych jawić się będą konfrontacje polskiej reprezentacji wędkarskiej w Kazachstanie, konflikt pokoleniowy i problem zapaści miast powiatowych.

Reżyserem spektaklu jest Michał Tylka. Obsadę – obok Cyrwusa – tworzą Maja Barełkowska, Mikołaj Kubacki, Łukasz Szczepanowski i Zofia Bohosiewicz (zamiennie Kamila Janik). Bilety kosztują 90 i 130 zł.

Zuzanna Suliga

Fot. archiwum Impresariatu Adria Art