SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Jazz

Jazzowy weekend w Częstochowie

Ostatni weekend października upłynie przy dźwiękach jazzu. Dzień po dniu zaplanowano bowiem trzy wyśmienite koncerty. W Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” wystąpi Kapczuk Kluczniak Jarmużek Trio, w Klubie Muzycznym „Stacherczak” odbędą się „Jazzowe Tadeuszki”, w Galerii 4Arte zaprezentuje się zaś duet Bolewski&Tubis.

middle-311572133_5000784260022149_743696666391923405_n.jpg

Wielbiciele jazzu mają w czym wybierać! Choć każdy z koncertów zasługuje na to, by właśnie jemu poświęcić wyłączną uwagę. Sobotnie wydarzenia można jednak połączyć, by najpierw poczuć klimat tradycyjnych „Jazzowych Tadeuszów”, a potem w ekspresowym tempie dotrzeć na występ zespołu Kapczuk Kluczniak Jarmużek Trio. Warto też zaznaczyć, że Klub Muzyczny „Stacherczak” (al. Kościuszki 1) od Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater” (ul. Dąbrowskiego 1) dzieli spacerem nie więcej niż 10 minut (wszystko w zależności od „życzliwości” świateł przy skrzyżowaniach).

„Jazzowe Tadeuszki”

Do „Stacherczaka” na godz. 18.00 zaprasza Polskie Stowarzyszenie Jazzu Tradycyjnego. „Jazzowe Tadeuszki” organizowane są corocznie z okazji imienin prezesa stowarzyszenia i lidera zespołu Five O’Clock Orchestra Tadeusza Orgielewskiego. Tegoroczna edycja jest już czternastą z kolei. Na klubowej scenie zaprezentuje się wspomniana muzyczna legenda jazzu tradycyjnego. Wstęp na ten koncert jest wolny.

middle-kapczuk-kluczniak-jarmuzek-trio-fot-z-archiwum-zespolu-1920x1080-1.jpgKapczuk Kluczniak Jarmużek Trio

Godzinę później, w OPK rozpocznie się występ trio, które tworzą Michał Kapczuk (kontrabas), Łukasz Kluczniak (saksofon altowy) i Robert Jarmużek (fortepian). Połączenie takiego instrumentarium sprawia, że brzmienie zespołu jest subtelne, ciepłe i spójne. Skład stawia na wyłącznie autorskie kompozycje. Połączenie sonorystyczne kontrabasu, saksofonu i fortepianu wymaga od muzyków pełnego zaangażowania i symbiozy. Tylko tak powstaje zespół kompletny.

Trio planuje nagrać płytę. W dobie pandemii koronawirusa fragmenty tego materiału publiczność wysłuchała on-line. Nagrań dokonano w sali koncertowej Ośrodka. Teraz muzycy powracają tu, by zaprezentować się „na żywo” w ramach cyklu „JAZZtochowa”. Bilety kosztują 30 zł.

middle-Tubis.jpg

Bolewski&Tubis

Artyści, którzy wystąpią w Galerii 4Arte (ul. 1 Maja 27), także są doskonale znani fanom „JAZZtochowy”. Koncert, który odbędzie się 30 października, wpisze się w refleksyjny nastrój zbliżającego się dnia Wszystkich Świętych. Wydarzenie poświęcone zostanie bowiem twórczości zmarłego ponad dwie dekady temu Grzegorzowi Ciechowskiemu.

Projekt zatytułowano „Obywatel Jazz”, parafrazując nazwę zespołu Obywatel G.C., który Ciechowski tworzył wspólnie z najlepszymi jazzmanami i rockmanami w kraju (grali z nim m.in. Jan Borysewicz i Wojciech Karolak). Po twórczość lidera Republiki sięgnął duet Bolewski&Tubis. Tworzą go Radosław Bolewski (wokal, perkusja) oraz Maciej Tubis (fortepian i syntezator basowy). Ich muzyka określana jest „jako wysmakowany balans między jazzem a muzyką pop w odważnej improwizowanej odsłonie”. Z „Obywatelem” koncertują od roku 2021, na który przypadła 20. rocznica śmierci wybitnego muzyka, kompozytora i wokalisty. Duet prezentował się m.in. na antenie Radia 357 czy podczas Dni Grzegorza Ciechowskiego w Toruniu.

Jakie utwory przypominają Bolewski i Tubis? Różnorodne, podobnie jak wielowymiarowy był dorobek Ciechowskiego. Jest więc i „Śmierć w bikini” z debiutu Republiki „Nowe sytuacje”, ale i „Sexy doll” z „1991” (czyli pierwszego albumu po ówczesnym rozpadzie zespołu), czy „Zapytaj mnie, czy cię kocham” z „Republiki marzeń”. W repertuarze duetu nie brakuje też „Tak... Tak... to ja” z drugiego albumu Obywatela G.C. - „Tak!Tak!”.

Ale nie tylko ten projekt zespołu wart jest uwagi. Duet Bolewski&Tubis ma na swoim koncie także dwie autorskie płyty: „Lunatyk” (w Częstochowie promowali ją właśnie podczas koncertów z cyklu „Jazztochowa”) oraz „Bez końca” (ten koncert OPK transmitował w sieci na żywo). Oba wydawnictwa zostały doskonale przyjęte przez publiczność i dziennikarzy muzycznych. Duet otrzymał nagrodę w kategorii zespół roku 2018 w plebiscycie Plastry Kultury, a klip do utworu „Rozproszenie” znalazł się w finałowej piątce ubiegłorocznej edycji konkursu Video Music Awards w kategorii debiut. Niedzielny koncert rozpocznie się o godz. 18.00, a bilety kosztują 50 zł.

Zuzanna Suliga

Fot. archiwum organizatorów koncertu