SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Kozera

Koncert pamięci Ireneusza Kozery

To kolejne wydarzenie, którym Filharmonia Częstochowska uczci pamięć swojego długoletniego dyrektora. W piątek, 28 października w sali koncertowej zabrzmi „Requiem” Mozarta.

19 września minął rok od niespodziewanej śmierci Ireneusza Kozery. Jego zasługom dla częstochowskiej kultury można by poświęcić wiele takich tekstów. Nic w tym dziwnego, bowiem promowaniem i inicjowaniem artystycznych przedsięwzięć Ireneusz Kozera zajmował się już od czasów studenckich. Związany był z wieloma instytucjami kultury, a nad większością trzymał pieczę, gdy od 1999 do 2010 roku był naczelnikiem miejskiego wydziału kultury. Odznaka „Zasłużony dla Kultury Polskiej” to jedno z licznych nagród i wyróżnień, którymi uhonorowano Kozerę za jego działalność.

Od 1986 do 1992 roku był dyrektorem Państwowej Filharmonii w Częstochowie. To w czasach, gdy sprawował tę funkcję, zainicjowano Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”. Kozera współtworzył jego pierwszą Radę Artystyczno-Programową.

Był inicjatorem powstania i przez 12 lat prezesem Stowarzyszenia Środowisk Twórczych w Częstochowie. Pracował jako główny specjalista ds. promocji w Teatrze im. Adama Mickiewicza, potem był dyrektorem Akademickiego Centrum Kultury Politechniki Częstochowskiej. Zainicjował powstanie zarządu Fundacji „Śpiew i Taniec Ludowy”, którego celem było wspieranie działalności Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

To on zainspirował reaktywację zespołu jazzu tradycyjnego Five O’Clock Orchestra, który z sukcesami gra do dziś. Na bazie osiągnięć grupy powstał w Częstochowie Festiwal Jazzu Tradycyjnego „Hot Jazz Spring”, którego Kozera był dyrektorem.

Spośród przedsięwzięć, jakie zrodziły się z inicjatywy lub przy wsparciu Ireneusza Kozery warto wspomnieć m.in. Częstochowskie Spotkania Gitarowe, Konkurs Rozrywkowej Muzyki Akordeonowej, Święto Muzyki, Częstochowską Noc Kulturalną czy Festiwal Dobrej Piosenki im. Kaliny Jędrusik.

Do gmachu przy ul. Wilsona, w którym zaczynał swoją karierę, Kozera powrócił w 2011 r. Najpierw sprawował funkcję dyrektora naczelnego, a we wrześniu 2020 r. został zastępcą dyrektora instytucji. Planów miał wiele, marzyła mu się m.in. reaktywacja Klubu Środowisk Twórczych. To pragnienie udało się spełnić przyjaciołom dyrektora. Po ponad miesiącu od jego śmierci w budynku filharmonii swoją działalność rozpoczął Klub Środowisk Twórczych „f Klub” im. Ireneusza Kozery.

Miasto i instytucja nie zapominają o zasłużonym częstochowianinie. We wrześniu tego roku, w pierwszą rocznicę śmierci Kozery, w sali kameralnej odbył się wyjątkowy koncert, wypełniony m.in. kwartetem smyczkowym f-moll op. 95 „Serioso” Ludwiga van Beethovena. Teraz pora na kolejne wydarzenie organizowane ku pamięci długoletniego dyrektora filharmonii.

W piątek, 28 października o godz. 19.00 zabrzmi powstałe w 1791 r. słynne Requiem d-moll. Monumentalna kompozycja uznawana jest za jeden z najważniejszych utworów sakralnych Wolfganga Amadeusa Mozarta. Jest to zarazem ostatnie, nieukończone dzieło tego kompozytora. Ciekawostką jest to, że msza żałobna stworzona została na zlecenie. I to anonimowe. Mozart honorarium otrzymał z góry, nie określono ani terminu ukończenia dzieła, ani nawet jego ramowej koncepcji. Austriacki kompozytor pracował nad nim do końca życia. Ścigał się z czasem, czując, że pisze własne requiem. Ostatnie nuty zapisywał podobno dzień przed śmiercią. Zmarł 5 grudnia 1791 r.

Podczas piątkowego koncertu Requiem d-moll wykonają Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej, Chór Filharmonii Częstochowskiej „Collegium Cantorum” (przygotowany przez Janusza Siadlaka), Katarzyna Jakóbczyk (sopran), Justyna Kopiszka (alt), Hubert Stolarski (tenor) oraz Artur Janda (bas). Za pulpitem dyrygenckim stanie Adam Klocek (obecny dyrektor instytucji). Bilety kosztują: 55 zł (normalne) i 45 zł (ulgowe).

Zuzanna Suliga