SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Beatles

The Beatles, „Revolver” i Piotr Metz

Rewolucyjny album The Beatles doczekał się właśnie nowej odsłony. Zremasterowany „Revolver” będzie tematem spotkania, na które 31 października zaprasza Miejska Galeria Sztuki. O historii krążka, który zmienił oblicze współczesnej muzyki, opowie dziennikarz muzyczny i fan Wielkiej Czwórki z Liverpoolu – Piotr Metz.

To spotkanie będzie kolejnym wspólnym projektem częstochowskiej Galerii i Piotra Metza. To artystyczne współdziałanie rozpoczęło się w 2016 r. Z początkiem lutego redaktor gościł w sali kinowej OKF-u w ramach spotkania „Beksińscy inaczej”. Opowiedział wówczas o swojej współpracy z nieżyjącym już Tomaszem Beksińskim, „Trójce pod księżycem” i płycie „Tomasz Beksiński – In Memoriam”. Miesiąc później powrócił do Częstochowy, by wspólnie z autorem i dyrektor galerii otworzyć głośną wystawę „podTEKSTY” Rafała Olbińskiego.

Już w kwietniu 2016 r. Metz był znowu przy Al. NMP 64, a inspiracji spotkaniu dostarczyli John, Paul, George i Ringo. Nie jest tajemnicą, że dziennikarz od lat związany z Polskim Radiem, były naczelny „Machiny”, człowiek, który współtworzył programy muzyczne w RMF FM, jest również wielkim fanem i znawcą zespołu The Beatles. Jego Beatlemania sprawiła, że sześć lat temu częstochowianie uczestniczyli w odsłuchu kopii taśmy-matki albumu „Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band”. Wydarzeniu towarzyszyła okolicznościowa, jednodniowa wystawa pamiątek związanych z Wielką Czwórką, pochodzących z kolekcji Metza. Spotkanie zatytułowano wówczas „The Beatles, jakich nie znacie”.

Wkrótce Piotr Metz zaczął gościć w Częstochowie częściej. I każda jego wizyta wiązała się z niebanalnym wydarzeniem. Oto przykłady: dziennikarz został kuratorem rewelacyjnej wystawy „Andy Warhol. 33 1/3” (zakończonej finisażem „Żółta heca Piotra Metza”); opowieścią o Davidzie Bowiem zainaugurował cykl „Nieśmiertelni” (który z powodzeniem kontynuowany jest do dziś, a gość specjalny prowadził te spotkania wielokrotnie), a także zainicjował powstanie wystawy „Piękno użyteczne” Rosława Szaybo.

middle-Revolver.jpg

Drugie takie spotkanie w Polsce

W ostatnich miesiącach częstochowianie słuchali opowieści Metza o „Szalonej lokomotywie” i Tomaszu Stańce. Obecnie dziennikarz promuje kolejną gratkę dla fanów Beatlesów. W poniedziałek, 31 października w sali OKF-u odbędzie się wydarzenie związane z remasterowaną płytą „Revolver”. Co więcej: będzie to drugie takie spotkanie w Polsce.

„Revolver” to jedna z najważniejszych płyt w historii współczesnej muzyki. Siódmy, studyjny album zespołu z Liverpoolu ujrzał światło dzienne w 1966 r. Producentem krążka był George Martin, nazywany „Piątym Beatlesem”. To jego pomysłem była orkiestracja, która dopełniła historię „Eleanor Rigby”.

Klasyczny oktet smyczkowy, psychodelia, heavy rock, miłosny song, hinduska mantra i dziecięca rymowanka - to wszystko połączyła właśnie ta jedna, bezprecedensowa płyta. Płyta, którą w 2003 r. sklasyfikowano na 3. miejscu listy 500 albumów wszech czasów magazynu „Rolling Stone”. Płyta, będąca kamieniem milowym w historii muzyki.

Muzyka pop nigdy już nie była taka sama

Innowacyjność i eksperymentalność krążka oddaje sam tytuł. Gra słów sprawia, że „Revolver” odnosi się nie tylko do broni palnej, ale i odwracania (z ang. „revolving”) próbek dźwięku w czasie, jakie zastosowano przy nagrywaniu płyty. Zamieszczone na niej „Love You To” jest jednym z pierwszych utworów ragarockowych w muzycznych dziejach, a „I'm Only Sleeping'” stanowi jeden z debiutanckich przykładów dźwięku puszczanego od tyłu. Do tego dochodzi unikatowa okładka, której autorem jest pochodzący z Niemiec basista i plastyk Klaus Voormann.

- To najbardziej rewolucyjny album The Beatles. Szok kulturowy wywołany „Eleanor Rigby” czy „Tomorrow Never Knows” w momencie jego wydania przebija nawet „Sierżanta Pieprza”. W kategorii klasycznych trzyminutowych piosenek, jego eklektyzm od „Taxmana” i „Love You To” po „Got To Get You Into My Life” i „I'm Only Sleeping” nie ma sobie równych. Od tego momentu muzyka pop nigdy już nie była taka sama – podkreśla Piotr Metz.

Nowy rozdział „Revolver”

W tym roku „Revolver” doczekał się nowego rozdziału. 28 października ukaże się bowiem zremasterowana płyta, zmiksowana na nowo przez Gilesa Martina, syna legendarnego George'a. Podczas prac użyto najnowszych technologii, w tym sztucznej inteligencji, a album wzbogacono dodatkowymi nagraniami demo i alternatywnymi nagraniami sesyjnymi.

O historii powstania płyty, o tym, dlaczego amerykańska okładka została wycofana ze sklepów zaledwie po kilkunastu godzinach, opowie właśnie Piotr Metz. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa oraz pokaz wideoklipów. Poniedziałkowe spotkanie rozpocznie się o godz. 20.30. Bilety kosztują 40 zł.

Zuzanna Suliga