SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Zaduszki

Częstochowskie Zaduszki Artystyczne

Podczas tego szczególnego wieczoru wspominane są osoby, które kreowały kulturalne i artystyczne życie naszego miasta. Tegoroczne „Częstochowskie Zaduszki Artystyczne” odbędą się w środę, 2 listopada o godz. 18.00 w Kościele św. Józefa Rzemieślnika.

Ich historia rozpoczęła się ponad dwie dekady temu. Od początku celem było wspomnienie zmarłych artystów - muzyków, plastyków, poetów, literatów, architektów oraz wszystkich, których pasje i talenty tworzyły kulturę naszego miasta, i które do dziś inspirują kolejne pokolenia.

Pierwsze spotkanie „ku pamięci” odbyło się 4 listopada 2001 r., a jego inicjatorem był ks. Grzegorz Ułamek (który zginął tragicznie 7 lipca 2005 r.).

- Od początku wieczór składał się z dwóch części - mszy świętej z modlitwą za zmarłych artystów oraz koncertu. Przez szereg lat za muzyczną stronę odpowiedzialny był Marcin Pospieszalski, który zapraszał do udziału w wydarzeniu nie tylko znanych muzyków - do „zaduszkowego" chóru mógł dołączyć każdy chętny śpiewający. Ta tradycja tworzenia chóru złożonego ze wszystkich chętnych pozostała do dziś – wspomina Dariusz Madejski ze Stowarzyszenia Kultura CzęstoNowa.

Od kilku lat organizacją Zaduszek zajmują się ks. Mikołaj Węgrzyn, Duszpasterz Środowisk Twórczych, a także osoby związane z Ośrodkiem Muzyki Liturgicznej w Częstochowie oraz Stowarzyszeniem Kultura CzęstoNowa.

Tegoroczne „Zaduszki” odbędą się w środę, 2 listopada w parafii św. Józefa przy ul. Okrzei 41. Głównym punktem wieczoru będzie msza święta w intencji zmarłych artystów. Sprawował ją będzie bp Antoni Długosz. Oprawę muzyczną zapewni zaś chór i instrumentaliści, którym przewodził będzie Dariusz Madejski. Po mszy rozpocznie się koncert Marty Madejskiej zatytułowany „Po Twoich śladach do Nieba”. Wokalistka na co dzień pracuje jako nauczycielka Zespołu Szkół Muzycznych w

Częstochowie. Od wielu lat angażuje się w rozmaite lokalne i ogólnopolskie projekty muzyczne. Madejska związana jest z częstochowskim zespołem 77FM oraz projektem „Pieśń nad Pieśniami” Agnieszki Fiuk. Napisana wspólnie z mężem Darkiem piosenka „Młode serca" wygrała ogólnopolski konkurs na Piosenkę Roku 2018/2019 Ruchu Światło-Życie. W 2021 r. ukazała się debiutancka płyta wokalistki zatytułowana „Po Twoich śladach”. Album zawiera 12 autorskich kompozycji, które także zabrzmią podczas zaduszkowego koncertu. Marcie Madejskiej towarzyszyć będzie zespół, który tworzą Daniel Pomorski (instrumenty klawiszowe), Darek Bafeltowski (gitara elektryczna), Michał Trąbski (bas), Filip Filipski (perkusja) oraz Kaja Nowak (chórki).

Wstęp na wydarzenie jest wolny

Zuzanna Suliga