SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Wystartowała 8. edycja akcji Czytaj PL

Już od 8 lat listopad jest niezwykle literacki. To właśnie w tym miesiącu odbywa się Czytaj PL, czyli największa w Polsce (i poza jej granicami) tego typu akcja promująca czytelnictwo. Właśnie wystartowała tegoroczna odsłona wydarzenia. Już po raz kolejny wśród miast partnerskich znalazła się Częstochowa.

Czym jest Czytaj PL? To bezpłatna wypożyczalnia e-booków i audiobooków dostępna przez cały listopad. Za organizację akcji odpowiadają Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, a także Księgarnia Woblink.com

Za ich sprawą fani literatury co roku mają możliwość pobrania za darmo książek bestsellerowych, nagradzanych, docenionych przez krytyków i czytelników.

middle-312874634_498699532292795_5456330237785079241_n.jpgNajwiększy, ogólnopolski trening z czytania

Warto zaznaczyć, że popularność projektu Czytaj PL rośnie z każdą kolejną edycją. W ubiegłym roku uczestniczyło w nim blisko 40 000 czytelniczek i czytelników, którzy wypożyczyli wspólnie ponad 75 000 książek. Wynika z tego, że prawie każdy uczestnik sięgnął po dwa tytuły. Swoim zasięgiem akcja objęła sześć kontynentów i była promowana przez 31 miast, 1 000 szkół i ponad 1 000 ambasadorów!

- Proponujemy czytelnikom dołączenie do największego, ogólnopolskiego treningu z czytania. Zapraszamy do ćwiczenia się w literackich umiejętnościach, odkrywania nowych twórców i przeżywania chwil pełnych emocji dzięki darmowemu dostępowi do bestsellerowych e-booków w akcji Czytaj PL! - mówi Martyna Gancarczyk, koordynatorka akcji z Księgarni Woblink.com

Już nie 12, a aż 18 tytułów!

W środę, 2 listopada wystartowała tegoroczna, ósma już odsłona Czytaj PL. Nie brakuje w niej nowości, które z pewnością ucieszą „literaturożerców”. Tym razem – w porównaniu do minionych edycji - pulę książek zwiększono o 50%. W odpowiedzi na liczne głosy miłośników literatury z nurtu Young Adult, po raz pierwszy w akcji Czytaj PL udostępnione zostały dwie biblioteki: główna i dla młodzieży.

- Zdecydowaliśmy się rozszerzyć formułę projektu i wyjść naprzeciw oczekiwaniom młodych czytelników. Dotychczas w akcji Czytaj PL było dostępnych 12 książek, w edycji 2022 dołącza do nich 6 znakomitych tytułów młodzieżowych, a więc łącznie 18 e-booków - wyjaśnia Anna Targosz, koordynatorka Czytaj PL, z Księgarni Woblink.com.

- Czas nauki w szkole średniej jest bardzo ważny ze względu na podtrzymanie i pogłębienie nawyków czytelniczych młodych ludzi, dlatego bardzo cieszymy się, że w tym roku dzięki poszerzonej formule akcji „Upoluj swoją książkę” możemy jeszcze skuteczniej docierać do uczniów z przekazem, że warto czytać – dodaje Dariusz Kawa z Instytutu Książki, organizator akcji „Upoluj swoją książkę”.

Każdy znajdzie coś dla siebie

- Tegoroczna lista lektur proponowanych w ramach Czytaj PL jest wyjątkowo bogata i zróżnicowana. Zależało nam na tym, by każdy znalazł na niej coś dla siebie – zarówno miłośnicy ambitnej literatury pięknej, jak i młodzież rozpoczynająca swoją czytelniczą przygodę, fani trzymających w napięciu kryminałów i ci, na półkach których króluje literatura faktu, osoby zakochane w pełnych emocji romansach i pasjonaci książek popularnonaukowych - mówi Urszula Chwalba z KBF, kuratorka programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, współorganizatorka akcji Czytaj PL.

W grupie książek dostępnych w tzw. głównej bibliotece znalazło się 12 propozycji. Wśród nich przeważają te autorstwa polskich pisarek i pisarzy. Znajdziemy tu zbiór opowiadań laureatki Paszportu „Polityki” Dominiki Słowik – „Samosiejki”; fantasy w stylu starosłowiańskim, czyli otwierającą serię „Grodzisko” „Chąśbę” Katarzyny Puzyńskiej; reportaż analityczki trendów Natalii Hatalskiej „Wiek paradoksów. Czy technologia nas ocali”, a także analizę dotyczącą zjawiska rasizmu - „Gra w rasy” autorstwa Przemysława Wielgosza.

Nie brakuje także propozycji dla wielbicieli kryminałów, thrillerów i sensacji. Z pewnością z zapartym tchem przeczytają oni „Apartament” Izabeli Janiszewskiej, „Mortalistę” Maxa Chornyja, „Demonomachię” Marka Krajewskiego, „Plac Senacki 6 PM” Vincentego V. Severskiego.

Listę dopełniają: „Kirke” Madeline Miller (autorki uhonorowanej Orange Prize for Fiction, tj. jednej z najbardziej prestiżowych nagród literackich w Wielkiej Brytanii), romans „The Spanish Love Deception” Eleny Armas, bestseller z Czech „Wrony” Petry Dvorakovej oraz opowieść o 71 rzeczach, które trzeba wiedzieć o świecie, czyli „Liczby nie kłamią” Vacvala Smila.

W udostępnionej w ramach akcji „Upoluj swoją książkę” bibliotece dla młodzieży także przeważają książki rodzimych twórczyń i twórców. To „cały ten czas” Hani Czaban, „Stan splątania” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel, „Szklane ptaki” Katarzyny Zyskowskiej i „Jak to wyjaśnić?” Kacpra Pitali. Szóstkę tytułów zamykają „Lore” Alexandry Bracken i „Siostra gwiazd” Marah Woolf.

middle-k-GvelGA.png

Dołącz i czytaj za darmo!

Aby dołączyć do Czytaj PL, należy pobrać z App Store lub Google Play aplikację mobilną Woblink i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na jednej z oficjalnych grafik akcji. Po zeskanowaniu kodu można cieszyć się bezpłatnymi e-bookami i audiobookami. Warto dodać, że akcja została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Do budowania czytelniczej formy razem z Czytaj PL organizatorzy zachęcają w internetowych serwisach literackich, na Facebooku, Instagramie oraz TikToku. Akcja jest obecna nie tylko w świecie wirtualnym, ale i w przestrzeni miejskiej, dzięki zaangażowaniu miast partnerskich, a więc także w Częstochowie.

Niezależnie od działań podejmowanych w internecie - w listopadzie, w przestrzeni publicznej naszego miasta pojawią się plakaty z kodami QR otwierającymi dostęp do książek. Plakaty zamieszczone będą na słupach ogłoszeniowych, w budynkach Urzędu Miasta, w siedzibie głównej Biblioteki Publicznej oraz w jej filiach, w instytucjach kultury i w częstochowskich szkołach ponadpodstawowych.


Książki dostępne w 8. edycji Czytaj PL

W głównej bibliotece akcji Czytaj PL znajdują się:

Kirke, Madeline Miller, tłum. Paweł Korombel, Wydawnictwo Albatros

Samosiejki, Dominika Słowik, Wydawnictwo Literackie

Apartament, Izabela Janiszewska, Wydawnictwo Czwarta Strona

Mortalista, Max Czornyj, Wydawnictwo Filia

Chąśba, Katarzyna Puzyńska, Wydawnictwo Prószyński Media

Demonomachia, Marek Krajewski, Wydawnictwo Znak

The Spanish Love Deception, Elena Armas, tłum. Mateusz Baka, Wydawnictwo Otwarte

Wrony, Petra Dvorakova, tłum. Mirosław Śmigielski, Wydawnictwo Stara Szkoła

Liczby nie kłamią, Vaclav Smil, tłum. Michał Strąkow, Wydawnictwo Insignis

Plac Senacki 6 PM, Vincent V. Severski, Wydawnictwo Czarna Owca

Wiek paradoksów, Natalia Hatalska, Wydawnictwo Znak

Gra w rasy, Przemysław Wielgosz, Wydawnictwo Karakter

______________________________________________________________________

Biblioteka dla młodzieży, udostępniona w ramach „Upoluj swoją książkę”, obejmuje:

Cały ten czas, Hania Czaban, Wydawnictwo We need YA

Stan splątania, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Wydawnictwo Literackie

Lore, Alexandra Bracken, tłum. Michał Zacharzewski, Wydawnictwo Jaguar

Siostra gwiazd, Marah Woolf, tłum. Ewa Spirydowicz, Wydawnictwo Jaguar

Szklane ptaki, Katarzyna Zyskowska, Wydawnictwo Znak Literanova

Jak to wyjaśnić? Kacper Pitala, Wydawnictwo Otwarte