SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Łukasz Kolewiński

Robert Jasiak z nominacją dla „Człowieka Książki”

Ruszyło głosowanie na Książki Roku 2023 w kolejnej edycji największego plebiscytu czytelników w Polsce. 130 tytułów, 10 filmów oraz nominowani w kategorii „Człowiek Książki”, czekają na głosy. Szansę na tytuł w ostatniej kategorii ma Robert Jasiak, twórca marki „Wspieraj Kulturę”.

middle-CzłowiekKsiazki_800x600-(1).jpg

Wystartował kolejny już plebiscyt portalu lubimyczytac.pl. Największa czytelnicza społeczność w Polsce każdego roku oddaje setki tysięcy głosów – w sumie organizatorzy naliczyli ich już ponad milion.

Nominacje – już tradycyjnie – ogłoszone zostały 2 lutego. W każdej z 13 książkowych kategorii znajdziecie najpopularniejszych i najlepiej ocenianych 10 tytułów. O wasze głosy walczy 59 polskich oraz 74 zagranicznych autorów i autorek, których książki ukazały się nakładem 54 wydawnictw.

W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, można głosować także w kategorii „Człowiek Książki”, a grono nominowanych zawężono do dziesięciorga osób. - Na liście znajdziecie osoby, które wykorzystują nowe media w propagowaniu czytelnictwa: literackich krytyków, dziennikarzy, podcasterów, booktuberów, bookstagramerów i booktokerów. Różnią ich doświadczenie, gatunki książek, które czytają, czy formaty prezentacji, które wybierają – znacie ich z podcastów, programów radiowych oraz kanałów social media, w których nieustająco mówią o książkach i zachęcają do czytania – zaznaczają organizatorzy plebiscytu.

middle-DSC_9138.jpg

Wskazując tych, którzy mają szansę zostać „Człowiekiem Książki”, brano pod uwagę wiele czynników. Istotne było zaangażowanie w promocję czytelnictwa, kreatywność, wykorzystywanie nowych mediów, atrakcyjność treści, różnorodność podejmowanych działań oraz rozwój prowadzonych blogów, programów czy kanałów social media w ciągu ostatniego roku. Ważna była również oryginalność i spójność przekazu.

Częstochowa ma wśród dziesięciorga nominowanych swojego reprezentanta. To Robert Jasiak, animator kultury i twórca cyfrowy. W 2011 r. stworzył markę „Wspieraj Kulturę”, która początkowo miała na celu szeroko pojętą promocję czytelnictwa oraz wsparcie lokalnych środowisk literackich, w tym bibliotek. Przez ponad dekadę marka „Wspieraj Kulturę” zdobyła uznanie odbiorców i odbiorczyń w mediach społecznościowych. Hasło promujące markę – „Kartkowanie rąk nie brudzi” – poj awiło się zarówno w przestrzeni publicznej, wpisując się w tkankę miejską, jak i na bluzach czy koszulkach. Jak zdradza Robert - na co dzień, poza tym, że jest promotorem literatury, jest też kolekcjonerem sztuki, płyt winylowych oraz unikatowych zestawów Lego. W życiu stara się kierować życzliwością – to jego ulubione słowo.

middle-DSC_9023(1).jpg

- To już moja druga nominacja w tym prestiżowym plebiscycie. To dla mnie bardzo ważne, że praca, którą wykonałem w ciągu minionego roku została dostrzeżona przez największy portal branżowy, który zajmuje się literaturą. „Wspieraj Kulturę” pokazuje, że można budować swój wizerunek na życzliwości i pozytywnych emocjach, a nie polaryzacji i skandalach - podkreśla Robert Jasiak.

Dodajmy, że projekt „Wspieraj Kulturę” obserwuje ponad 150 tys. odbiorców. Ta liczba sukcesywnie wzrasta. Wizytówką marki stały się zaś cykle „Literacka ulica” i „Pięknie wydane”, a także liczne spotkania literackie organizowane stacjonarnie i on-line.

O tytuł „Człowieka Książki” z Robertem Jasiakiem rywalizują m.in. Łukasz Wojtusiak (Alfabet Wojtusika), Diana Chmiel (Bardziej lubię książki), Marcin Okoniewski (Okoń w sieci) i Agnieszka Budnik (Raport z literatury).

middle-DSC_9157.jpg

- W Polsce jest wielu twórców i twórczyń, którzy zajmują się promocją czytelnictwa. To dl a mnie ogromne wyróżnienie i zaszczyt, znaleźć się w gronie dziesięciu najlepszych. Jestem dumny, że na tym polu mogę reprezentować Częstochowę, wierzę bowiem w promocję miasta poprzez kulturę – dodaje Jasiak.

Oddawać głosy na „Człowieka Książki” (a także inne kategorie) można do 29 lutego. Wystarczy wejść na stronę na stronę lubimyczytac.pl/plebiscyt .

Wynik głosowania ogłoszone zostaną podczas uroczystej gali, która odbędzie się 8 marca w Sali Ziemi, podczas Poznańskich Targów Książki.

Zuzanna Suliga

Fot. Łukasz Kolewiński, mat. prasowe