SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

„Cyberfoto 2024”. Ruszyły zgłoszenia do 27. edycji międzynarodowego konkursu

Do 29 marca fotografujący mogą przysyłać swoje prace na XXVII Międzynarodowy Konkurs Cyfrowej Fotokreacji „Cyberfoto”. Na zgłoszenia czeka Regionalny Ośrodek Kultury. O tym, które prace zostały nagrodzone, przekonamy się w maju.

middle-Logo-Cyberfoto-2024-A4-wzor.jpg

Pomysłodawcą słynnego dziś konkursu jest artysta fotografik Sławomir Jodłowski, od lat związany z Regionalnym Ośrodkiem Kultury. Przypomina jednak, że pilotażowa edycja niecodziennego – jak na lata 90. – wydarzenia, miała miejsce w zupełnie innej instytucji. - Historia „Cyberfoto” sięga roku 1997, kiedy to po raz pierwszy, w jakże szacownej Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie, zaprezentowaliśmy zaledwie kilkanaście prac, kilku można powiedzieć twórców-pionierów cyfrowych obrazów [dla porównania dziś cyfrowe obrazy wypełniają całą Galerię Art-Foto ROK-u – przyp. red.]. W założeniach ideowych konkursu staraliśmy się akcentować wytworzoną aktualnie dominację wizualności, opartą na obrazach technicznych jako wartość artystyczną i kulturową – wspomina.

Mający prawie „30-stkę” na karku konkurs od początku stara się wymykać schematom. - Cyberfoto usiłuje przełamać konwencjonalne myślenie o ikonosferze, budując własny, charakterystyczny styl iluzyjnego postrzegania rzeczywistości – mówi pomysłodawca i komisarz konkursu. - Przyznaję, że cieszą mnie wywołane kontrowersje wokół niektórych nagrodzonych prac, wynikające m.in. ze zderzenia odmiennych estetyk jury i publiczności. Rodzące się wokół tej odmienności ostre, ale twórcze polemiki są cennym i naturalnym wynikiem niespójnych wymiarów piękności w sztuce. Kontrowersje w zasadzie zostały wpisane w ideę tego konkursu. Stanowią dla mnie wartość kulturotwórczą i stymulującą postawy artystyczne.

Ambicją konkursu jest utrzymanie stałej więzi z nowoczesną jakością kultury wizualnej, kształtującej także naszą tożsamość narodową.

Przypomnijmy, że rok temu do Częstochowy nadesłano 140 fotografii. Po obradach jury, którym przewodniczył Krzysztof Jurecki (od lat związany z „Cyberfoto”), wytypowano 87 prac 34 autorów, które trafiły na wystawę pokonkursową. Wyznaczono też nagrody główne, wyróżnienia i nagrody specjalne. Pierwszą nagrodę przyznano Magdalenie Samborskiej z Pabianic za cykl „Dermografia". Radosław Wróbel z Wrocławia otrzymał drugą nagrodę za „Reduction", a trzecią - Jacek Szczerbaniewicz z Jeleniej Góry za „Sekrety księżycowej nocy". Wyróżnienia regulaminowe przyznano Katarzynie Warańskiej, Marlenie Woźniak i Andrzejowi Malągowi. Dodatkowymi nagrodami uhonorowano zaś Małgorzatę Kozakowską, Jana Zycha oraz Krzysztofa Strzodę.

Jakie rozstrzygnięcie będzie miała tegoroczna, 27. edycja? Tego dowiemy się w maju. Aktualnie rozpoczęły się konkursowe zgłoszenia. Fotografujący mogą nadsyłać swoje prace do 29 marca. Materiałem wyjściowym do przetworzeń cyfrowych jest tradycyjna fotografia bądź fotografia wykonana metodą cyfrową. Każdy autor może zgłosić maksymalnie cztery prace (do tej pory niepublikowane i nienagradzane). Uczestnictwo w konkursie jest płatne i wynosi 100 zł.

Ocenę prac zaplanowano na 4 kwietnia. To wtedy jurorzy zadecydują o tym, kto zdobędzie nagrody główne (2 500, 1 500 i 800 zł) i wyróżnienia (trzy po 400 zł).

Więcej informacji na: rok.czestochowa.pl

Zuzanna Suliga