SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

„Chłopi” i nie tylko. Kto trafił do filmowej „Złotej Piątki”?

Do końca stycznia częstochowscy kinomani mogli głosować na najlepsze według siebie filmy, które w 2023 roku wyświetliło Kino Studyjne OKF „Iluzja”. Teraz ogłoszono wyniki. Dla organizatorów nie są zaskoczeniem.

middle-Chlopi-5.jpg

OKF zachęcał kinomanów do głosowania już po raz 31, pisaliśmy o tym na portalu CGK. Do wyboru było dokładnie 196 tytułów, które kino zaprezentowało w ciągu minionego roku (z plebiscytu wyłączono m.in. filmy krótkometrażowe, archiwalne czy retransmisje oper i koncertów).

Pierwsze miejsce zajęła nagrodzona Złotymi Lwami animacja „Chłopi”, drugie - „Oppenheimer” Christophera Nolana (13 nominacji do Oscarów!), a trzecie nagrodzona w Wenecji „Zielona granica” Agnieszki Holland. Tuż za podium znalazła się „Barbie” Grety Gerwig (8 nominacji do Oscarów), a piątkę zamknęło „Aftersun” Charlotte Wells (szkocka reżyserka zdobyła za ten film nagrodę BAFTA).

- Pierwsze miejsce „Chłopów” nie było zaskoczeniem, bo był to najpopularniejszy polski film w kinach. Nie inaczej było także u nas. Mieliśmy znakomitą frekwencję na tej malarskiej adaptacji powieści Reymonta i zawdzięczamy ją nie tylko szkołom, bo na seansach popołudniowych również publiczność dopisała – mówi Małgorzata Stasikowska-Lis z częstochowskiego kina.

middle-Aftersun-5.jpgOgłoszono też drugą piątkę. I tak na szóstej lokacie znalazł się „Czas krwawego księżyca” Martina Scorsese, a na siódmej – „Duchy Inisherin” Martina McDonagha. Ósme w plebiscycie było „Blisko” Lukasa Dhonta, a dziesiątkę zamknęły „Ferrari” Michaela Manna i „Poprzednie życie” Celine Song.

- Zwyciężyły filmy nagradzane na festiwalach i chwalone przez krytyków. Myślę, że wybór naszych widzów świadczy o tym, że mamy publiczność szukającą w kinie nie tylko kasowych hitów jak „Barbie”, ale przede wszystkim kameralnego kina w najlepszym wydaniu jak delikatne, subtelne „Aftersun”, „Blisko” czy „Poprzednie życie” – dodaje Stasikowska-Lis.

„Złota Dziesiątka” już w marcu

middle-Czas-krwawego-3.jpg

Przedstawicielka częstochowskiego kina podkreśla, że na uwagę zasługuje również to, że aż sześć filmów ze „złotej” listy znalazło się także w dziesiątce miesięcznika „Kino” („Aftersun”, „Duchy Inisherin”, „Czas krwawego księżyca”, „Oppenheimer”, „Zielona granica”, „Blisko”). - Dziesiątka redakcji „Kina” powstaje na podstawie opinii krytyków filmowych, a wiec profesjonalistów. Okazuje się, już po raz kolejny, że nasi widzowie potrafią docenić dobre, wartościowe kino. Cieszy nas to ogromnie – powiedziała.

Wytypowane przez kinomanów tytuły powrócą na ekran „Iluzji”. Jednak w tym roku, inaczej niż w latach poprzednich, OKF przypomni nie pięć, a dziesięć filmów, które zwyciężyły w plebiscycie. Wyświetli je nie tylko, jak dotychczas bywało, w lutym, ale w marcu z okazji obchodów swojego 35-lecia.

middle-Poprzednie_zycie_6.jpg

- Zachęcam gorąco do obejrzenia całej „Złotej Dziesiątki” wybranej przez naszych widzów, bo jest to chyba najlepsza rekomendacja: widzowie polecają widzom. Są to filmy, które obejrzeć powinni wszyscy. Po prostu nie wypada ich nie znać, bo się o nich mówiło, pisało, dyskutowało … Były wydarzeniami ubiegłego roku. Można nadrobić zaległości albo obejrzeć ponownie obraz, który szczególnie nas w zeszłym roku urzekł – zaprasza Małgorzata Stasikowska-Lis.

„Złotego” repertuaru należy wypatrywać na stronie okf.czest.pl.

Zuzanna Suliga

Fotografie pochodzą z archiwum OKF-u: „Aftersun”, "Barbie", "Chłopi", „Oppenheimer”, "Zielona granica", "Czas krwawego księżyca", "Poprzednie życie".