SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Maciej Mąka

Jak zrobić żabę z papierowej tutki?

Choć zakończenie ferii zimowych to dla dzieciaków trudny czas, częstochowski OKF postanowił im go nieco zaczarować. Wszystko za sprawą warsztatów „Tutki w akcji”. Z tutek z papieru toaletowego powstawały m.in. żaby, konie czy motyle.

middle-zoom-Warsztaty-OKF-2_65cb3b75aac47.jpg

W ramach spotkań dla najmłodszych kinomanów „Ferie w Iluzji”, obok projekcji filmowych, zorganizowano cztery rodzinne spotkania twórcze. Już tradycyjnie poprowadziła je Marta Szkiel, pedagog, plastyk, animatorka zajęć plastycznych dla dzieci i twórczyni Pracowni Wielokropka.

Dwa spotkania zorganizowano w pierwszy weekend zimowego wypoczynku (tj. 27-28 stycznia), dwa kolejne zostawili na finał (10-11.02). Chętnych do wspólnej zabawy nie brakowało. Zajęcia wyróżnia bowiem to, że przeznaczone są dla dzieci i ich rodziców lub opiekunów (nikt tu nie bawi się solo).

Zajęcia były rozmaite. W ramach warsztatów dzieciaki m.in. zamykały papierowy las w słoikach i wykonywały graficzne projekty na torby. - Z kolei ostatniej niedzieli, na zajęciach pod hasłem „Tutki w akcji", udało się wykonać całą serię zabawek z tutek z papieru toaletowego. A serca młodych twórców skradł przede wszystkim pomysł na zabawkę – żabę – opowiada Szkiel.

middle-zoom-Warsztaty-OKF-43_65cb3c1fcd492.jpg

Współpraca częstochowskiej plastyczki z OKF rozpoczęła się już kilka lat temu. Początkowo dotyczyła warsztatów organizowanych w ramach projektu „Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej” skierowanego do dzieci i młodzieży. Cenię sobie tę współpracę z wielu powodów. Dobrze rozumiemy się z osobami odpowiedzialnymi za te działania, a ja staram się wyjść z moimi warsztatami naprzeciw oczekiwaniom NHEF i naszego kina. Jednocześnie mam artystyczną swobodę i to jest świetne – przyznaje pedagog.

Kolejnym wspólnym projektem, który zebrał już sporo fanów (miejsca na zajęcia szybko się rozchodzą), okazały się właśnie rodzinne warsztaty. - Te zajęcia cieszą mnie same w sobie, ale szczególnie miło jest mi obserwować współdziałania rodziców ze swoimi dziećmi. Przepiękne sceny wspólnej pracy i współ(!)pracy. Daję im wszystkim sporo przestrzeni na indywidualne realizacje tematów. Cudownie jest patrzeć, jak ponosi ich wyobraźnia i tworzą coś, o czym nie mają pojęcia, że potrafią i mogą – podkreśla Marta Szkiel.

middle-zoom-Warsztaty-OKF-46_65cb3cac5365c.jpg

Kto nie załapał się na ferie, musi śledzić uważnie stronę OKF-u. W marcu kino świętować będzie jubileusz 35-lecia, a wśród planowanych atrakcji na pewno nie zabraknie propozycji dla najmłodszych.

Zuzanna Suliga

Fot. Maciej Mąka

GALERIA ZDJĘĆ DOSTĘPNA JEST TUTAJ