SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Muzyczne Grube Ryby, Skaldowie i Andrzej Rybiński wystąpią wiosną dla seniorów

5 kwietnia – tę datę warto sobie zapisać. Tego dnia zaplanowano bowiem koncertową odsłonę „Senioraliów wiosennych”, a ich gwiazdami będą Grube Ryby, Skaldowie oraz Andrzej Rybiński.

Częstochowskie Senioralia szybko stały się jedną z najbardziej lubianych imprez mieszkanek i mieszkańców. W tym roku doczekają się również swojej wiosennej odsłony. Po zimowym uśpieniu, wszystko budzi się do życia, więc i święto musi odbywać się z przytupem. Stąd tak bogaty program koncertowy.

Muzyczna część Częstochowskiego Święta Seniorów przypadnie na piątek, 5 kwietnia. Koncerty w Hali Sportowej Częstochowa rozpoczną się od godz. 18.00. Kto zadba o doskonałą zabawę?

Gwiazdami imprezy będą Grube Ryby, Skaldowie oraz Andrzej Rybiński.

Grube Ryby Symfonicznie

Pierwsza z wymienionych grup wystąpi tym razem symfonicznie, z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej i Chóru Filharmonii Częstochowskiej. Koncert Grubych Ryb będzie miał charakter charytatywny. Przypomnijmy, że w pierwotnym zamyśle zespół został zawiązany na potrzeby jednego występu – podczas balu charytatywnego na rzecz częstochowskiego hospicjum, aby wesprzeć jego podopiecznych. Po pierwszym sukcesie okazało się jednak, że grupa nie tylko ma potencjał, ale może uczynić wiele dobrego. Jego twórcy postanowili kontynuować działalność i zaprosić kolejne, ciekawe osobowości do udziału w tym projekcie. Aktualnie tworzą go nie tylko profesjonalni muzycy, lecz także m.in. samorządowcy, politycy i urzędnicy.

Grube Ryby to: Jarosław Marszałek (gitara), Adam Klocek (instrumenty klawiszowe), Stefan Nowak (gitara basowa), Maciej Półtorak (perkusja), Daniel Woch (gitara), Krzysztof Smela (akordeon), Wojciech Konieczny (gitara), Jakub Zieliński (instrumenty klawiszowe), Ryszard Stefaniak (wokal), Piotr Grzybowski (wokal), Tomasz Kucharski (wokal), Michał Król (wokal), Olga Przybylik (wokal), Paweł Konieczny (wokal), Iwona Kowalczyk (wokal), Zbigniew Cierpiał (wokal), Małgorzata Siadlak (wokal), Janusz Siadlak (wokal), Bartosz Czaja (wokal) oraz Adam Vazansky (wokal). Wszyscy chętnie uczestniczą w życiu zespołu, ponieważ – jak podkreślają - to nie tylko dobra zabawa, ale także okazja, by pomóc osobom, które tego potrzebują.

Repertuar zespołu jest bardzo zróżnicowany ze względu na różnorodność talentów i predyspozycji osób, które go tworzą. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie, a niektórymi interpretacjami ulubionych utworów może być zaskoczony! Wiele osób dopytuje o genezę nazwy zespołu. Jak to bywa w życiu, zdecydował o niej przypadek, czyli… przygoda w windzie. Podczas pierwszej próby, kiedy członkowie zespołu wsiedli do windy towarowej, przeciążona odmówiła im posłuszeństwa. Jedna osoba musiała wysiąść. Ktoś rzucił wtedy: no tak, same grube ryby jadą. Wówczas narodził się pomysł na tę nazwę formacji, która w sposób naturalny się przyjęła.

Warto podkreślić, że zespół koncertował dotychczas podczas kilku okazji, na zaproszenie osób, które w ten sposób chciały uatrakcyjnić organizowaną przez siebie imprezę charytatywną (Grube Ryby grają tylko charytatywnie!). Występy te odbywały się m.in. w Pradze, Brukseli i Olsztynie. Z kolei w kwietniu ubiegłego roku odbyły się dwa (wyprzedane) duże koncerty charytatywne w Filharmonii Częstochowskiej.

Z zespołem łączy się również Fundacja „Grube Ryby”, która powstała, by nieść pomoc dzieciom i rodzinom oraz społecznościom lokalnym.

Skaldowie

Z kolei Skaldowie to jeden z najpopularniejszych polskich zespołów przełomu lat 60. i 70. XX w. Grupa narodziła się w Krakowie w 1965 r., a jej inicjatorami byli bracia Andrzej (śpiew, fortepian, organy Hammonda) i Jacek (śpiew, trąbka, skrzypce) Zielińscy. Zespół zadebiutował na II Krakowskiej Giełdzie Piosenki, gdzie zdobył główną nagrodę za utwór „Moja czarownica".

Pierwsza płyta formacji (zatytułowana po prostu „Skaldowie”) ukazała się dwa lata po debiucie. Premiera kolejnej przypada po występie w muzycznym filmie Stanisława Kokesza „Kulig". Skaldowie wydają „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał" i cała Polska nuci ten przebój. Kolejny album „Cała jesteś w skowronkach", przynosi serię nieśmiertelnych przebojów. Fani śpiewają „Króliczka”, „Prześliczną wiolonczelistkę” i „Medytacje wiejskiego listonosza”. Sława Skaldów staje się zaś międzynarodowa, bo grupa odbywa trasę koncertową w USA i Kanadzie.

Dyskografia zespołu z roku na rok się rozrasta. Za szczytowe osiągnięcie Skaldów uznawany jest zaś album „Krywań, Krywań" inspirowany rockiem progresywnym (to dziś jedna z najważniejszych płyt w historii polskiego rocka).

Muzyczna passa trwa, jednak gdy w 1981 r. Skaldowie udają się na kolejną trasę po USA, zastaje ich wiadomość o wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego. Andrzej Zieliński decyduje się pozostać w Stanach, zaś pozostali członkowie wracają do kraju. Działalność grupy ulega zawieszeniu.

Skaldowie zostali reaktywowani przez Jacka Zielińskiego w 1987 r. w całkowicie nowym składzie. W latach 90. koncertują już sporadycznie. Do jubileuszu podchodzą jednak z wielkim zaangażowaniem, bo swoje 35-lecie w 2000 r. podsumowują słynnym koncertem „Skaldowie i przyjaciele”. Na wznowienie działalności wielbiciele muzyki Skaldów muszą poczekać do 2005 r. Zespół wydaje nowy album „Harmonia świata”. Najnowsza z dotychczasowych płyt grupy – „Taki blues” ujrzała światło dzienne w 2019 r.

Skaldów – poza braćmi Zielińskimi- tworzą dziś: Konrad Ratyński, Jerzy Tarsiński, Jan Budziaszek, Grzegorz Górkiewicz.

Andrzej Rybiński

Listę gwiazd zamyka Andrzej Rybiński - piosenkarz i muzyk, a także aranżer i kompozytor. Większość piosenek artysty to jego własne kompozycje, a najbardziej lubi wykonywać je na gitarze. Edukację muzyczną pobrał w Średniej Szkole Muzycznej w Łodzi. Rok 1970 zaowocował własną grupą wokalną o nazwie Bumerang, która brała udział w tworzeniu śpiewogry „Na szkle malowane” oraz uczestnictwem w zespole Dwa Plus Jeden, utworzonym wspólnie z Januszem Krukiem i Elżbietą Dmoch.

Jednak już rok później artysta założył wraz ze swoim bratem Jerzym Rybińskim i Elizą Grochowiecką zespół Andrzej i Eliza. W tej formacji wytrwali jubileuszowe 10 lat, a od roku 1983 Andrzej Rybiński jest solistą. Sukces przyszedł od razu, bo na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu zdobył wówczas główną nagrodę za premierową piosenkę „Nie liczę godzin i lat”.

Jego pozostałe przeboje, jak „Pocieszanka”, "Czas relaksu" oraz „Za każdą cenę”, również do dziś cieszą się ogromnym powodzeniem wśród publiczności.

Andrzej Rybiński koncertował nie tylko w Polsce, ale też niemal we wszystkich zakątkach świata. Skomponował kilka piosenek dla dam polskiej sceny, m.in. Edyty Geppert, Zdzisławy Sośnickiej oraz Alicji Majewskiej. Popularność zdobyła również piosenka „Kiedy lato wraca" zaśpiewana w 2002 r. na opolskim festiwalu, która zachwyciła również słuchaczy stacji radiowej dla Polaków w Chicago. Ostatnim albumem studyjnym w dyskografii artysty jest „Całym sercem”, a promujący go singiel „Czasami” często rozbrzmiewa w krajowych stacjach muzycznych.

Gdzie kupić bilety na koncerty?

Koncertowy wieczór zwieńczy zabawa taneczna. Sprzedaż biletów ruszy 4 marca, a będą ją prowadzić Miejski Dom Kultury, OPK „Gaude Mater”, Hala „Polonia”, Częstochowska Organizacja Turystyczna, Hala Sportowa Częstochowa, Miejska Galeria Sztuki oraz Filharmonia Częstochowska. Osoby powyżej 60. roku życia za bilet zapłacą 10 zł, pozostali – 150 zł.

Muzyczną odsłonę „Senioraliów wiosennych” poprzedzą atrakcje, które zaplanowano na 3 kwietnia. Seniorzy spotkają się w hali już od godz. 10.00. W programie m.in. pokaz zumby, wspólna gimnastyka, prezentacja stoisk organizacji działających na rzecz seniorów, a także poczęstunek. Wstęp na te propozycje jest wolny.