SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Poświatowska

Poświatowska w roli głównej

W tym roku Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Haliny Poświatowskiej doczekał się 43. odsłony. Wydarzenia towarzyszące odbędą się już 3 i 4 listopada w Regionalnym Ośrodku Kultury, natomiast uroczystość wręczenia nagród laureatom zaplanowano na sobotę, 5 listopada w Filharmonii Częstochowskiej.

W październiku tego roku minęła 55. rocznica śmierci wybitnej częstochowskiej poetki Haliny Poświatowskiej. Jej postać i talent upamiętniają nie tylko muzealny Dom Poezji czy zlokalizowana w III Al. NMP ławeczka, ale i konkurs, który w tym roku odbywa się po raz 43. Za jego organizację odpowiada Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie.

Celem wydarzenia jest konfrontacja twórczości poetyckiej, promocja utalentowanych poetek i poetów, integracja środowisk literackich oraz rozbudzenie zainteresowania tą formą literatury.
Zadaniem uczestniczek i uczestników jest nadesłanie maksymalnie pięciu wierszy własnego autorstwa, o dowolnej tematyce, wcześniej niepublikowanych i nienagradzanych w innych konkursach.

Przypomnijmy, że konkurs odbywa się w dwóch kategoriach: ,,debiut” – dla autorów, których wiersze nie były dotąd publikowane w czasopismach lub prasie ogólnopolskiej oraz „po debiucie” – dla autorów, którzy mają już za sobą publikacje książkowe lub prasowe. W tym roku zgłoszenia przyjmowane były do 12 września, teraz nadeszła pora na rozstrzygnięcia.

„Jestem Julią”

Triumfatorów konkursowych zmagań poznamy w sobotę, 5 listopada. Uroczystość w Filharmonii Częstochowskiej rozpocznie się o godz. 17.00. Oprócz wręczenia nagród laureatom zaplanowano koncert zatytułowany „Jestem Julią”. Zabrzmią w nim wiersze Haliny Poświatowskiej, do których muzykę skomponował Włodzimierz Krawczyński. Za ich nowe aranżacje odpowiada Tomasz Chmiel. Na scenie wystąpią Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej pod batutą Adama Klocka, sopranistka Agata Widera-Burda oraz aktorki Teatru im. Adama Mickiewicza – Iwona Chołuj i Marta Honzatko.

Na koncert obowiązują bezpłatne zaproszenia. Pozostały już ostatnie miejsca.

„***żyje się tylko chwilę…”

Konkursowi towarzyszyć będą jeszcze dwa inne wydarzenia. Pierwszym z nich będzie koncert laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Poezji Śpiewanej „***żyje się tylko chwilę…”. Pierwszy etap konkursu odbył się na zasadzie przesłuchań nagrań nadesłanych przez uczestników. Podczas drugiego etapu zaprezentowały się 32 osoby, z całej Polski. Obok mieszkanek i mieszkańców Częstochowy oraz regionu nie zabrakło reprezentantek i reprezentantów m.in. Zielonej Góry, Nowego Sącza, Warszawy, Poznania, Krakowa, Sandomierza, Tomaszowa Mazowieckiego czy Katowic.

Do finału jurorzy zakwalifikowali dziesięcioro wokalistek i wokalistów, a także jeden duet. Koncert laureatów, połączony z ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród, odbędzie się w siedzibie ROK-u (przy ul. Ogińskiego 13 A) w czwartek, 3 listopada o godz. 17.00.

Na scenie wystąpią Agata Fugat, Amelia Kita, Dawid Mik, Krystian Gizicki, Monika Adamiec, Piotr Woldan, Weronika Wójcik, Wiktoria Piorun, Zuzanna Ignasiak oraz duet, który tworzą Konrad Ignasiak i Szymon Pawlikowski.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

„Osiecka po męsku”

Z kolei w piątek, 4 listopada, także o godz. 17.00 w Ośrodku zabrzmi „Osiecka po męsku”. To tytuł płyty wydanej w 2017 r. przez aktora i wokalistę Marcina Januszkiewicza. Zarówno wspomniany rok, jak i nazwisko wybitnej poetki nierozerwalnie wpisały się w zawodową drogę tego artysty. Najpierw triumfował odbierając Grand Prix „Przeglądu Piosenki Aktorskiej” we Wrocławiu. Potem – za sprawą spektaklu muzycznego „Wesołe miasteczko. Agnieszka Osiecka - piosenki ostatnie” - skradł serca częstochowskiej publiczności. Przypomnijmy, że ta realizacja w reżyserii André Hübnera-Ochodlo miała swoją premierę we wrześniu 2017 r. i inaugurowała sezon artystyczny 2017/2018.

Miesiąc później światło dzienne ujrzała właśnie „Osiecka po męsku”. Na tę płytę Januszkiewicz wybrał 13 spośród ponad 2 000 piosenek, które wyszły spod ręki zmarłej w 1997 r. autorki. Obok wielkich przebojów, takich jak chociażby rozsławiony przez Marylę Rodowicz utwór „Niech żyje bal”, znalazły się i te, które – jak „Części zamienne” – znaczniej rzadziej prezentowane są publiczności.

Wykonując je, artysta bawi się narracją i formą, odkrywa nowe warstwy, drugie i trzecie dno, odczytując dobrze znane wersy na nowo. Podczas piątkowego koncertu zaskoczeń z pewnością nie zabraknie. Marcinowi Januszkiewiczowi na scenie towarzyszył będzie pianista Jacek Kita.

Wstęp za okazaniem bezpłatnych wejściówek, których pula została już wyczerpana.

Zuzanna Suliga