SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Grzegorz Skowronek

Pejzaże mojej pamięci

Do 26 maja w Galerii Dobrej Sztuki prezentowane jest blisko 50 prac autorstwa Magdaleny Snarskiej. Zgodnie z tytułem autorka określa wystawę opowieścią o swojej pamięci, „w której toczy się swoisty zapis pejzażu, harmonii piękna, pulsującego światłem koloru i drgającej materii przestrzeni”.

middle-GS-240323_SNARSKA_21.jpg

Magdalena Snarska tworzy od 35 lat. Stawia na malarstwo sztalugowe i rysunek. Jest autorką 24 wystaw indywidualnych oraz ponad 120 zbiorowych, organizowanych w kraju i za granicą. Członkini Zarządu Stowarzyszenia Artystycznego Geometria Dyskursywna , od 2007 r. profesor w Katedrze Malarstwa Wydziału Sztuki Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie.

Tym razem postanowiła zaprezentować „Pejzaże mojej pamięci”. Wernisaż wystawy odbył się w sobotę, 23 marca w Galerii Dobrej Sztuki Muzeum Częstochowskiego.

- Celem pracy twórczej Magdaleny Snarskiej jest poszukiwanie piękna – jej przedstawienia cechują wysublimowane barwy, abstrakcyjne formy pejzażu, mistrzowskie operowanie światłem. Na wystawie pokazujemy dzieła najnowsze oraz te, które powstały po zaangażowaniu się artystki w działania międzynarodowego ruchu Geometrii Dyskursywnej – podkreśla kuratorka wystawy, Anna Krakowian.

middle-GS-240323_SNARSKA_03.jpg

„Pejzaże mojej pamięci” to 44 obiekty. Większość z nich to obrazy olejne na płótnie, reszta to prace na papierze – zarówno rysunkowe, jak i pastele.

Sama autorka nazywa koncepcyjną wystawę opowieścią o swojej pamięci, w której toczy się swoisty zapis pejzażu, harmonii piękna, pulsującego światłem koloru i drgającej materii przestrzeni. - Bezpretensjonalna prostota kompozycji, która stanowi szkielet moich prac oraz wciąż odżywiany przez obserwację pejzażu zachwyt dają mi możliwość odniesienia się do własnego wnętrza i obrazów w nim zapisanych, które z radością zaprezentuję częstochowskiej publicznościzaznacza.

W folderze promującym ekspozycję znalazł się tekst profesora sztuk plastycznych Wiesława Łuczaja, który o twórczości częstochowskiej artystki pisze tak: Jej malarstwo zawsze kojarzy mi się z pojęciem blask, blask formy oraz blask tematu, jakim jest pejzaż, bo operuje nie tylko światłem zmysłowym, ale również światłem duchowym.

Twórczość Magdaleny Snarskiej można oglądać do 26 maja. Szczegóły: www.muzeumczestochowa.pl .

Autorem fotografii z wernisażu jest Grzegorz Skowronek (więcej można znaleźć w GALERII CGK).