SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

archiwum OKF

Oscarowe kino w OKF-ie

W marcu częstochowski OKF prezentował faworytów kinomanów, czyli „Złotą Dziesiątkę” (pulę podwojono ze względu na jubileusz 35-lecia kina), teraz pora na tytuły, które doceniła Akademia Filmowa. Oscarowe seanse zaplanowano od 1 do 4 kwietnia.

middle-oppenheimer-1.jpg

- Oscar to najgorętsza i najsłynniejsza nagroda w przemyśle filmowym. Umożliwia sławę i pieniądze - wielomilionowe gaże, czerwony dywan, wywiady… Statuetka jest też świetną formą reklamy dla filmu, niektórzy mówią ostrzej: Oscary to wielkie targowisko próżności. Bo tak naprawdę to - przede wszystkim – część olbrzymiej machiny przemysłu filmowego. A o nagrodach często nie decydują (jak na innych festiwalach) walory artystyczne czy oryginalność, ale wypadkowa gustów członków Akademii. Ile w tej nagrodzie autentycznej i rzetelnej oceny filmu – to rzecz mocno dyskusyjna. Dla wieloletnich obserwatorów oscarowych zmagań, zbyt wiele werdyktów Akademii Filmowej budziło co najmniej zastanowienie. Niemniej bez względu na to, jak bardzo krytykujemy oscarowy szum, czy werdykt jury, co roku śledzimy to oscarowe szaleństwo. W pierwszych dniach kwietnia przypomnimy wiec naszym widzom cztery filmy z tegorocznymi Oscarami – mówi Małgorzata Stasikowska-Lis z OKF-u.

Jeden z prezentowanych tytułów pokrywa się z werdyktem częstochowian głosujących w kinowym plebiscycie oraz Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Mowa o „Oppenheimerze” (i historii stworzenia bomby atomowej), który zebrał 13 nominacji, a siedem z nich zamieniło się w statuetki. Jeden ze „złotych rycerzy” przypadł mu w najważniejszej chyba kategorii, czyli „najlepszego filmu”. Ze statuetkami z gali wyszli również aktorzy – Cillian Murphy i Robert Downey Jr. Oraz reżyser – Christopher Nolan.

middle-Anatomia-upadku-4.jpg

Tytuł ten grany będzie 1 kwietnia o godz. 17.00, 2 kwietnia o 19.40, 3 kwietnia o godz. 12.00 i 4 kwietnia o godz. 19.40.

Pozostałe obrazy, tj. „Anatomia upadku”, „Biedne istoty” i „Strefa interesów” zagościły na ekranie „Iluzji” dopiero w tym kwartale, dlatego do „Złotej Piątki” (tylko jubileuszowo rozszerzono pulę do dziesięciu tytułów), mają szansę zakwalifikować się w przyszłorocznym plebiscycie.

„Anatomia upadku” ma jedną statuetkę za najlepszy scenariusz oryginalny (nominacji dla obrazu, który wyreżyserowała Justine Triet przyznano pięć). Francuski dramat ukazuje moment, w którym życie szczęśliwej rodziny zostaje przerwane, gdy Samuel ginie w wyniku upadku. Czy naprawdę był to wypadek, czy może stoi za nim żona mężczyzny?

Nad tym dylematem będzie można pochylić się 1 kwietnia o godz. 14.00, 2 kwietnia o godz. 16.40, 3 kwietnia o godz. 20.00 i 4 kwietnia o godz. 12.00.

middle-Biedne-istoty-5.jpg

Z kolei „Biedne istoty” mogą pochwalić się 4 Oscarami (na 11 nominacji). Jedna ze statuetek przypadła Emmie Stone, grającej główną rolę Belli Baxter. W tej opowieści (tylko dla widzów dorosłych) bohaterka zostaje przywrócona do życia przez genialnego naukowca (w roli ekscentryka – William Dafoe). W poszukiwaniu nowych doznań wyrusza w burzliwą i pełną przygód podróż w towarzystwie rozpustnego prawnika, którego gra Mark Ruffalo.

Ewolucję Belli możemy obserwować 1 kwietnia o godz. 20.15, 2 kwietnia o godz. 12.00, 3 kwietnia o godz. 15.20 i 4 kwietnia o godz. 17.00.

Oscarową czwórkę zamyka „Strefa interesów”, nominowana w pięciu kategoriach, nagrodzona w dwóch, w tym dla najlepszego filmu międzynarodowego. Ten sukces uznajemy za nasz, polski, bowiem produkcja jest współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Większość dni zdjęciowych realizowana była w naszym kraju (przede wszystkim w Oświęcimiu), a za kamerą stanął dwukrotnie nominowany do Oscara operator, Łukasz Żal. Wyliczono, że przy jego powstawaniu pracowała ponad setka polskich twórców, w tym producentka Ewa Puszczyńska.

middle-Strefa-interesow-1.jpg

Nowatorska reinterpretacja „kina Zagłady”, czyli film o codziennym życiu komendanta Auschwitz nie pozostawia widzów obojętnymi. Ukazanie rodzinnego życia w domu z ogrodem, który znajduje się tuż obok obozu, stało się przyczynkiem do licznych dyskusji.

Swój osąd można wydać 2 kwietnia o godz. 14.40, 3 kwietnia o godz. 18.00 i 4 kwietnia o godz. 15.00.

Szczegóły i bilety na okf.czest.pl.

Zuzanna Suliga


Zdjęcia pochodzą z archiwum OKF-u.