SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

„Polowanie” na nagrodę

Spektakl częstochowskiego teatru znalazł się wśród 14 tytułów zakwalifikowanych do finału 30. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

middle-29cb502d6a612db65428c535d8066549.jpg

Prapremierowe „Polowanie” otworzyło w Teatrze im. Adama Mickiewicza sezon 2023/2024. Tekst Ishbel Szatrawskiej w reżyserii Piotra Pacześniaka zadebiutował na afiszu 7 października ubiegłego roku i wzbudził sporo emocji.

To opowieść o krzywdzeniu. O nadmiernych oczekiwaniach rodziców wobec dzieci, dzieci wobec rodziców, małżeńskich rolach, zależnościach, ofiarności. Tym, że wszystko ma granice, a nawet pod największy dywan nie zamiecie się tylu życiowych brudów. W tej plątaninie zależności warte uwagi role stworzyli: Karol Czajkowski (Łukasz), Adam Hutyra (Witold), Agnieszka Łopacka (Barbara), Waldemar Cudzik (Rudzki), Hanna Zbyryt (Natalia) i Robert Rutkowski (Władziu).

Teraz, gdy sezon zbliża się ku końcowi, o intrygującym tytule znów jest głośno. Wszystko za sprawą 30. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

middle-e660622da447b51b964471a793d6acae.jpg

Teatry z całej Polski mogły zgłaszać inscenizacje oryginalnych polskich tekstów powstałych w ostatnich 20 latach. W sumie takich „kandydatur” było aż 154. Ostatecznej ocenie jurorów poddano 135 tytułów. Tuż po majówce podano wyniki obrad komisji artystycznej, w której zasiedli Dominik Gac, Piotr Hildt, Andrzej Lis, Anna Jazgarska, Szymon Kazimierczak, Wanda Świątkowska oraz Jacek Sieradzki (przewodniczący).To oni do finału jubileuszowej edycji konkursu wytypowali 14 spektakli.

Jednym z nich jest właśnie „Polowanie”. To jednak nie jedyny częstochowski powód do dumy, bowiem „Mleko w tubce” w reżyserii Agaty Biziuk, koordynator ds. programowo-artystycznych naszego teatru, także znalazło się w finałowej grupie (Biziuk wraz z Anną Domalewską jest również autorką tekstu). Z tymi tytułami o nagrodę główną oraz nagrody indywidualne rywalizują m.in. „Piękna Zośka” Teatru Wybrzeże w Gdańsku czy „Traktat o łuskaniu fasoli” Teatru im. Stanisława Ignacego Wyspiańskiego w Zakopanem.

middle-aea91cdfd1366e50f2718a3d9b2f1730.jpgJury będzie oglądać spektakle finałowe między 10 maja a 20 czerwca, sam finał zaplanowany jest na 1 lipca.

Kto nie widział zaś „Polowania”, albo ma ochotę na teatralną powtórkę (do czego zachęcamy), będzie miał okazję już w czerwcu. Spektakl grany będzie dwukrotnie, a konkretne daty już niebawem pojawią się na stronie www.teatr-mickiewicza.pl (śledźcie ją uważnie!).

Zuzanna Suliga

Fot. Piotr Dłubak/Teatr im. Adama Mickiewicza

WIĘCEJ O SPEKTAKLU "POLOWANIE" PRZECZYTACIE W JEDNYM Z TEKSTÓW Z CYKLU "BALANSUJĄCA STABILIZACJA".