SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Grzegorz Skowronek

O krainach, których większość z nas nigdy nie odwiedzi

Najbliższy piątek i sobota upłyną pod znakiem 8. Częstochowskiego Festiwalu Podróżniczego „Za Horyzontem”. Do Miejskiego Domu Kultury przyjadą ciekawi goście, aby opowiedzieć m.in. o Maroku, Indiach, Uzbekistanie czy Argentynie.

middle-353654731_10161064689911974_3222059661819767717_n.jpg

Wstęp na wszystkie festiwalowe spotkania jest bezpłatny.Wystarczy ciekawość, schowanie sobie w kieszeń bzdur o tym, że ,,w Częstochowie nic się nie dzieje” oraz trochę wolnego czasu w popołudnie i wieczór 17 i 18 maja. Gospodarzem całego festiwalu będzie Miejski Dom Kultury przy ul. Łukasińskiego 50/68.

Festiwalowe spotkania poprowadzi Maciej Hasik. W piątek, 17 maja, pierwszym prelegentem będzie Krzysztof Krygier.Opowie o Maroku jako barwnych wrotach do Afryki, łączących odmienności kultur arabskiej i berberyjskiej. Dowiemy się m.in. jak zabrać się za zorganizowanie sobie podróży do tego kraju na własną rękę. Kolejnym gościem będzie Kuba (Qba) Bociąga – częstochowianin-obieżyświat, który wydał właśnie drugą część swojej podróżniczej książki "100 krajów przed 40-tką”. Tego samego wieczora o jodze w Indiach opowie jeszcze Weronika Gawrys-Łowicka, która wybrała się do tego kraju, aby odbyć kurs w założonym w 1923 roku instytucie jogi w Kaivalyadhama w Lonavli.

middle-440356555_443418721671434_5175258106336241375_n.jpg

Pierwszy dzień skończy się wernisażem podróżniczych fotografii autorstwa Grzegorza Skowronka, Lidii Pilichowskiej i Marcina Psiuka.

Sobotę otworzy spotkanie z Agnieszką Pikulicką-Wilczewską – korespondentką Reutera w Europie Środkowej i Wschodniej, także redaktorką publikacji naukowych wokół wojny w Ukrainie. Jej teksty z Azji Centralnej, Europy i Bliskiego Wschodu ukazywały się m.in. na portalach Guardiana, Al Jazeery czy Associated Press. W listopadzie 2021 roku – w związku ze swoją pracą dziennikarską – została wydalona z Uzbekistanu, dostając przy tym zakaz wjazdu do tego kraju. Mieszkając tam bowiem kilka lat, opisywała powszechną korupcję, fundamentalizm religijny, fatalną sytuację kobiet czy osób LGBT+. Na częstochowskim festiwalu opowie o swojej książce "Nowy Uzbekistan”, opublikowanej przez Wydawnictwo Czarne.

Wokół Argentyny będzie się kręcić spotkanie z Pauliną Lewandowską – latynoamerykanistką, która ma za sobą samotną podróż przez prawie wszystkie kraje Ameryki Łacińskiej, autorką bloga Z pamiętnika podróżoholika, obecnego także na FB. W ostatnich latach Argentyna stała się – jak mówi – jej drugim domem. Dlatego kraj ten to dla niej nie tylko tango i futbol, ale yerba mate, asado czy chacarera. Podróżniczka opowie też o tych bardziej ponurych aspektach tamtejszego życia – kryzysach i inflacji.

middle-74610.jpg

Gościem specjalnym będzie natomiast Przemysław Kossakowski – pochodzący z Częstochowy dziennikarz, dokumentalista i podróżnik, laureat m.in. Telekamery w roku 2021. W 2014 roku wydał książkę „Na granicy zmysłów” będącą zapisem fascynujących, często mrożących krew doświadczeń autora z przeróżnej maści znachorami, uzdrowicielami i egzorcystami z Bałkanów, Ukrainy, Rosji i Polski.

Drugi dzień festiwalu zamknie seans „Pieśni wielorybów” w reż. Jean-Albert Lièvre. Film zabierze widzów na wędrówkę z tymi stworzeniami po oceanach całego globu, pokazując niezwykłe zdolności i bogate życie społeczne tych żyjących na Ziemi od 40 milionów lat zwierząt. Oprócz zapierających dech w piersiach ujęć zrealizowanych przez najlepszych fotografów przyrody, posłuchamy oryginalnej ścieżki dźwiękowej z muzyką m.in. Leonarda Cohena, Jóhanna Gunnara Jóhannssona, Sigur Rós czy Kronos Quartet.

Marcin Breczko

Fot. z archiwum Grzegorza Skowronka, Kuby Bociągi i organizatorów