SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Carrantuohill i nasi filharmonicy: Muzyka Europy

Jeśli Europy, to także Irlandii – bo właśnie z rytmów i melodii Zielonej Wyspy czerpie garściami znakomity zespół Carrantuohill. Koncert 23 maja w naszej Filharmonii.

Carrantuohill to chyba najbardziej znana polska grupa wykonująca muzykę opartą na tradycji celtyckiej albo zaaranżowaną w sposób do tej tradycji nawiązujący. A do tego trzeba specyficznego instrumentarium: oprócz skrzypiec, akordeonu, fletów i instrumentów elektrycznych, także takich nieczęsto słyszanych na żywo instrumentów jak uilleann pipes (irlandzka odmiana dud), bouzouki (przypominające nieco mandolinę), bodhrán (rodzaj bębna obręczowego) czy tin whistles (odmiana piszczałki).

W stronę folku celtyckiego wiele lat temu tych muzyków popchnęła fascynacja zespołem Clannad (tym samym, który stworzył muzykę do uwielbianego w Polsce brytyjskiego serialu o Robin Hoodzie), a z czasem zrobiła się z tego kariera, spora jak na taką stylistykę fama i koncerty w wielu krajach. Po drodze zdarzyły się zespołowi kolaboracje z Anną Marią Jopek, Stanisławem Sojką, Urszulą Dudziak czy nieżyjącym już Wojciechem Karolakiem, a także cenne laury – jak nagroda Fryderyka za album roku w stylu etno-folk. Od swoich narodzin w 1987 roku zespół wydał ponad 20 albumów, które z czasem oblekły się złotem albo platyną. Formacja jest stałym gościem najważniejszych celtyckich festiwali – w Irlandii, Francji czy Szwajcarii. Ale i publice Przystanku Woodstock potrafią się spodobać. Irlandzki poeta-noblista Seamus Heaney słuchając ich czuje się jak w domu i twierdzi, że grają ,,jiga i reela w takim stylu i z takim szelmostwem, że nawet Irlandczycy nie zrobiliby tego lepiej”.

Carantuohill wystąpi w sali koncertowej z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej dowodzonej przez Adama Klocka w czwartek, 23 maja, o godz. 19.00. Jako że irlandzka muzyka jest często pretekstem do tradycyjnego tańca, także tancerzy z formacji Salake możemy spodziewać się tego wieczora na scenie…

Wejściówki za 60 zł można sobie kupić online, albo w kasie Filharmonii przy ul. Wilsona.

Koncert organizuje Instytucja Kultury Ars Cameralis, partnerem jest Województwo Śląskie, a współorganizatorami – Miasto oraz Filharmonia Częstochowska.


Wydarzenie towarzyszy przypadającej w tym miesiącu 20. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej. Z tej samej okazji – pod hasłem ,,Śląskie! Europa!" – we wtorek, 21 maja, w Filharmonii usłyszymy kwartet amerykańskiego trębacza Paula Brody’ego – na ten koncert też można jeszcze kupić bilety.

Marcin Breczko