SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Jazz tradycyjny będzie rządzić!

19. edycja festiwalu Hot Jazz Spring potrwa od 7 do 9 czerwca. O imprezie dowiedzą się nawet ci, którzy jazzu nie słuchają – przez ,,Aleje” przejdzie bowiem swingująca parada nowoorleańska. Główne koncerty odbędą się w Filharmonii.

middle-75019.png

Ideą Hot Jazz Spring – festiwalu niestrudzenie organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Jazzu Tradycyjnego (PSJT) oraz Filharmonię Częstochowską – jest podtrzymywanie jazzowej tradycji, a więc prezentowanie wykonawców wciąż trzymających się standardów, brzmień, instrumentarium i całego anturażu z pierwszych dekad rozwoju tej muzyki. Należy się zatem spodziewać jazzu nowoorleańskiego, dixielandu i swingu – gatunków, które wyznaczały ramy jazzowej stylistyki zanim, gdzieś tak w połowie lat 40. XX w., jazz stał się muzyką poszukującą, niegrzeczną, rewolucyjną, trudną. Jak pokazują dotychczasowe edycje Hot Jazz Spring, organizatorom jednak zdarzało się przełamywać tę ściśle tradycyjną orientację – w ramach imprezy grały też np. formacje bluesowe (niemiecka Spirit of the Blues), funkujące (zespół Amerykanina Boney’ego Fieldsa) czy wokalne zespoły gospel (Peter Mante's Gospel Project).

Częstochowskie jazzowe święto ma dwa niezmienne elementy – pierwszy to rozbrzmiewająca trąbką i banjo Parada Nowoorleańska z pl. Biegańskiego na pl. Armstronga, drugi – wręczenie statuetki Honorowego Swingującego Kruka na otwarcie festiwalu. Organizatorzy zawsze podają nazwisko wyróżnionego na długo przed festiwalem. Ma on też zapewniony w programie swój specjalny koncert. Tym razem statuetkę odbierze pianista Andrzej Jagodziński – jedna z wielkich, bardzo zasłużonych postaci polskiego jazzu. Dołączy on tym samym do sporego już grona wyróżnionych, wśród których znaleźli się jak dotąd m.in. Jan Boba, Zbigniew Konopczyński, Wojciech Karolak, Henryk Majewski, Scott Hamilton czy Tim Kliphuis.

Tak więc w piątek, 7 czerwca, po Paradzie Nowoorleańskiej, w Filharmonii Częstochowskiej o godz. 19 wystąpi wspomniany Andrzej Jagodziński ze swoim trio, Agnieszką Wilczyńską oraz częstochowskimi filharmonikami pod batutą wszechstronnego Adama Klocka. Sobota, 8 czerwca, to występy pianisty Wojciesława Kamińskiego, Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quintet – stałych gości imprezy oraz The Dixie Hot Licks– pochodzącej z Pilzna, czeskiej formacji wiernej jazzowi nowoorleańskiemu, z uroczą frontmanką-wokalistką. Niedziela to już wyłącznie dzień grania "pod chmurką" – czyli piknik w samo południe przy ul. Jazzowej na Stradomiu. Zagra tam inowrocławska formacja Szulerzy, po której można spodziewać się mariażu bluesa i rock and rolla – co ponownie udowadnia, że organizatorzy chcą i umieją dorzucić do swojej tradycyjnej i zasadniczo akustycznej ,,bombonierki” specjał bardziej "elektryczny”, o posmaku wykraczającym nieco poza ścisłe stylistyczne spektrum festiwalu.

middle-75020.jpg

Dodatkowo – co też jest stałym elementem – w Klubie Muzycznym Stacherczak, po piątkowym i sobotnim koncercie, będzie się można spotkać na jam session z udziałem m.in. grup Leliwa Jazz Band, Five O’Clock Orchestra i wokalistki Doroty Curyłło.

Ceny biletów na koncerty w Filharmonii Częstochowskiej 7 i 8 czerwca: normalny – 50 zł, ulgowy – 40 zł, a członkinie i członkowie PSJT zapłacą 30 zł. (W tym ostatnim przypadku przy kasie trzeba podać nazwisko kupującego, które będzie weryfikowane na aktualnej liście członków Stowarzyszenia). Ceny biletów na jam session: normalny – 40 zł, a dla członków PSJT – 25 zł (zakup jedynie gotówką, przy wejściu).

Bilety na koncerty Hot Jazz Spring w Filharmonii Częstochowskiej można kupić także online.

Więcej o festiwalu na: www.hotjazzspring.eu/

Marcin Breczko

Fot. materiały organizatorów