SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Fot. Reset. Wszelkie prawa zastrzeżone

"Rozmowa" Coppoli w 50. rocznicę powstania

50 lat od premiery „Rozmowa” Francisa Forda Coppoli, z Genem Hackmanem w roli głównej, powraca na ekrany polskich kin. Częstochowski OKF przypomni dzieło w odrestaurowanej wersji na trzech seansach. Kinomani, możecie wybierać między 20, 26 a 27 lipca.

middle-ROZMOWA-2-Fot.-Reset.-Wszelkie-prawa-zastrzeżone..JPG

- W OKF obchodzimy 50. rocznicę powstania „Rozmowy” Francisa Forda Coppoli z genialnym Genem Hackmanem w roli głównej. Zrealizowany dwa lata po „Ojcu chrzestnym” film, doskonale wpisał się w swoje czasy – przez amerykańską widownię został potraktowany jako metafora paranoicznej atmosfery, jaka zapanowała po aferze Watergate. Nieprzerwana i totalna inwigilacja, kontrola i nadzór społeczeństwa, pozostają po latach równie palącym i aktualnym tematem – mówi Małgorzata Stasikowska-Lis z Kina Studyjnego OKF „Iluzja”.

Reżyser powtarzał, że film o Vito Corleone zrealizował tylko po to, by mieć środki na nakręcenie obrazu o Harrym Caulu. Finansowy i artystyczny sukces (trzy Oscary, pięć Złotych Globów i wiele, wiele innych nagród) opowieści o sycylijskiej rodzinie mafijnej spowodował, że Coppola mógł ziścić swój wymarzony projekt. Premiera filmu miała miejsc w 1974 r.

middle-Rozmowa-5-Fot.-Reset.-Wszelkie-prawa-zastrzeżone..JPG

Przypomnijmy tę opowieść. Ekspert od monitoringu, czyli właśnie Harry Caul, zostaje zatrudniony do śledzenia młodej pary, którą nagrywa podczas spaceru po zatłoczonym Union Square w San Francisco. Podczas odsłuchiwania nagrań nabiera podejrzeń, że zarejestrowana rozmowa ujawnia tajemniczy spisek. Harry uznawany jest za eksperta w swoim zawodzie. Obsesyjnie jednak obawia się podsłuchu i dlatego trzyma się na uboczu, oddzielając interesy od życia osobistego. Jest do tego stopnia na tym punkcie przewrażliwiony, że na wszelkie sposoby broni dostępu do swojej prywatności.

Na ekranie poza genialnym genem Hackmanem grającym głównego bohatera, wystąpili również: John Cazale, Allen Garfield, Frederic Forrest, Cindy Williams, Michael Higgins, Elizabeth MacRae, Teri Garr, Harrison Ford, Mark Wheeler i Robert Duvall.

middle-ROZMOWA-4-Fot.-Reset.-Wszelkie-prawa-zastrzeżone..JPG

„Rozmowa” - mimo swojego uniwersalnego i ponadczasowego przesłania - wpisuje się w panującą wówczas w Stanach Zjednoczonych atmosferę wywołaną „Watergate”. Tym filmem Coppola potwierdził swoją pozycję na rynku. To właśnie ten thriller przyniósł mu pierwszą w karierze Złotą Palmę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes (drugą odebrał pięć lat później za „Czas apokalipsy”, co czyni go to jednym z dziewięciu reżyserów, którzy dwukrotnie otrzymali najwyższe canneńskie wyróżnienie).

- Byłem przerażony rozmiarami i możliwościami szpiegostwa przy użyciu urządzeń elektronicznych, kiedy przed sześciu laty rozpoczynałem realizację „Rozmowy”. Zdałem sobie sprawę, że specjalista od tego rodzaju podsłuchu musi być człowiekiem specjalnego gatunku, czymś więcej, niż zwykłym detektywem posługującym się nowoczesną techniką i wydało mi się fascynujące zagłębić się w jego psychikę i doświadczenia – mówił o filmie Francis Ford Coppola.

middle-ROZMOWA-3-Fot.-Reset.-Wszelkie-prawa-zastrzeżone..JPG

Z kolei tak o „Rozmowie” pisał w książce „Kino, wehikuł magiczny. Przewodnik osiągnięć filmu fabularnego. Podróż piąta 1974-1981” Adam Garbicz: Od pierwszego ujęcia - długiego najazdu z wysokiego pułapu na Union Square - jest to opowieść niezależnego autora, który swój błyskotliwy warsztat podporządkowuje ściśle temu, co sam ma do przekazania. Ma zaś wiele.

Arcydzieło narastającej paranoi (jak odkreślił je dziennik Tyler Morning Telegraph) w odrestaurowanej wersji OKF pokaże trzykrotnie: 20 lipca o godz. 18.15, 26 lipca o godz. 20.30 i 27 lipca o godz. 18.15. Bilety normalne kosztują 20 zł, a ulgowe – 18 zł. Szczegóły: okf.czest.pl/

ZS

Fot. Reset. Wszelkie prawa zastrzeżone