Ostatnie wakacyjne podróże? Odwiedźcie Wiedeń i Londyn!
To ostatni tydzień wakacji, OKF Kino Studyjne „Iluzja” sprawi, że – bez wyjazdu z Częstochowy – odwiedzimy w tym czasie dwie europejskie stolice. 27 sierpnia zawitamy do Wiednia, by podziwiać „Pocałunek” Gustava Klimta, a 31 sierpnia – do Londynu, by zwiedzić legendarną Galerię Narodową.
OKF zaprasza na dwa ostatnie wakacyjne odcinki cyklu „Wielka sztuka na ekranie”. Pokazy te zainaugurowano w Częstochowie w 2015 r. Zaczęto od wizyty w słynnej Tate Modern, a na dużym ekranie zagościły dzieła współtwórcy fowizmu Henriego Matisse’a. Potem widzowie odkrywali tajemnice m.in. „Dziewczyny z perłą” oraz podziwiali prace Rembrandta, van Gogha, Moneta, Renoira, Cézanne’a, Degasa, Pissarra, Fridy, Muncha, Vermeera… Wymieniać można by długo.
Przypomnijmy: „Wielka sztuka na ekranie” to wyjątkowe reportaże z najważniejszych muzeów i galerii świata. Na kinowym ekranie, w znakomitej jakości obrazu HD pokazane są wystawy tematyczne, uchwycone w specjalny, dostosowany do warunków kinowych sposób. - Arcydzieła malarstwa, rzeźby i grafiki można oglądać z różnych perspektyw, wędrówce po salach galeryjnych i muzealnych towarzyszą zaś historie dzieł, biografie artystów, wypowiedzi ekspertów analizujących styl i technikę obrazów. Filmy zapraszają do pracowni konserwatorskich, przybliżają techniki malarskie oraz detale techniczne, a także tajniki badania przeszłości legendarnych obrazów. Dokumenty umożliwiają widzom całego świata zobaczenie tego, co jest niedostępne podczas tradycyjnej wizyty w galerii czy w muzeum – wyjaśnia Małgorzata Stasikowska-Lis z częstochowskiej „Iluzji”.
Końcówka sierpnia przyniesie dwie ostatnie wakacyjnie „podróże”. We wtorek, 27 lipca o godz. 18.30 kino wyświetli „Pocałunek Klimta. O obrazach mistrza Secesji Wiedeńskiej”.
Obraz, któremu poświęcono ten odcinek, jest podobno najczęściej reprodukowanym na świecie. Plakaty z jego wizerunkiem wiszą w akademikach całego globu, wciąż zajmując w nich pierwsze miejsce. Kubki, magnesy, notesy, długopisy – na tym wszystkim można znaleźć wizerunek „Pocałunku” Gustava Klimta, szczególnie jeśli odwiedza się Wiedeń.
Dokument wyreżyserowany przez Ali Ray pozwala z bliska przyjrzeć się detalom tego namalowanego prawdziwym złotem obrazu, który wisi w Belvedere Museum w Wiedniu. We wtorkowy wieczór poznamy też jego historię i dzieje samego malarza, niedoścignionego mistrza Secesji Wiedeńskiej. Przyjrzymy się również innym obrazom artysty. Warto odnotować, że film przygotowali twórcy „Nowego Vermeera. Wystawy wszech czasów”.
Z kolei ostatniego dnia sierpnia będzie ostatnia okazja, by spędzić „Dzień w londyńskiej The National Gallery” (wcześniej ten dokument OKF pokazywał już trzykrotnie). Po legendarnej londyńskiej Galerii Narodowej oprowadzą nas pracownicy. Nie tylko sprzątaczki, ochroniarze, kuratorzy i dyrekcja, ale także goście specjalni: członkowie Grupy Monty Pythona i księżniczka Eugenia. Pokażą obrazy, które mają dla nich największe znaczenie. A wszystko to z okazji 200-lecia istnienia ikonicznej instytucji kultury Wielkiej Brytanii.
Założona w 1824 ro. The National Gallery to jedna z najbogatszych na świecie kolekcji malarstwa europejskiego. W jej zbiorach znajduje się ponad 2,3 tys. arcydzieł, pochodzących z lat 1250–1900. Można zobaczyć tam prace największych jak: Leonardo da Vinci, Rembrandt, Rubens, van Gogh, Tycjan, Botticelli, Rafael, Caravaggio, Monet, Velázquez, Renoir, Goya, Picasso, Cézanne… i innych. Co ciekawe: jako instytucja państwowa, swoje zbiory udostępnia ona zwiedzającym bezpłatnie.
Jubileuszowy film oddaje głos przede wszystkim tym, którzy pracują w galerii na co dzień, często niewidoczni dla zwiedzających. Zróżnicowana grupa ludzi z różnych środowisk, mających silne powiązania z tą instytucją, dokonuje zaskakujących wyborów swoich ulubionych obrazów, zarówno tych dobrze znanych, jak i tych znaczniej mniej. Przez pryzmat opowiadanych przez nich historii możemy zbadać 200-letnie dzieje londyńskiej The National Gallery.
Za reżyserię dokumentu odpowiadają Ali Ray oraz Phil Grabsky, pomysłodawca i producent cyklu „Wystawa w Kinie”, laureat nagrody BAFTA.
„Dzień w londyńskiej The National Gallery” rozpocznie się o godz. 16.30. Bilety – tak samo jak, na „Pocałunek” - kosztują 30 zł (normalny) i 25 zł (ulgowy). Upoważniają one również do zwiedzania wystaw prezentowanych w Miejskiej Galerii Sztuki (z wyjątkiem wystawy Wojciecha Siudmaka – „Omnis”). Szczegóły: okf.czest.pl
Fot. archiwum OKF