SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

„Dziki książę” i inne opowieści Variete

Legenda zimnej fali i jarocińskiego festiwalu wystąpi w klubie Stacherczak. Zespół Variete przywiezie najnowszą, nominowaną do Fryderyka płytę „Dziki książę”. Usłyszymy ją już w piątek, 18 października o godz. 19.00.

Zespół Variete wymieniany jest jako przedstawiciel muzycznej nowej fali razem z m.in. z Republiką, Tiltem, Brygadą Kryzys czy Siekierą. Podobnie jak ostatnia z wymienionych, tak i pochodząca z Bydgoszczy grupa, narodziła się w 1983 r. Obie wywodzą się spod znaku: cold wave (czyli zimnej fali, wywodzącej się z nowej fali właśnie). Rok po powstaniu, obie wystąpiły także w Jarocinie. Dla Variete, dziś legendy festiwalu, był to debiut. Potem zespół wracał tam kilkakrotnie, np. w 1985 r. zdobywając nagrodę główną, a w 1986 r. występując już jako gwiazda. O festiwalowych dokonaniach zespołu pisał m.in. Piotr Bratkowski w „Newsweeku”: Koncert Variete (...) w 1985 roku, zrobił na mnie największe wrażenie z wszystkiego, co kiedykolwiek w Jarocinie usłyszałem.

Od początku na czele Variete stoi wokalista i poeta Grzegorz Kaźmierczak. To jego wiersze stanowią wyróżnik zespołu. Rafał Księżyk, dziennikarz muzyczny i autor biograficznych książek m.in. Roberta Brylewskiego i Kazika Staszewskiego nazwał Variete ulubionym zespołem polskiej inteligencji. Zresztą do wpływów tą twórczością „przyznają” się także inni artyści polskiej alternatywy – jak Renata Przemyk czy zespół Strachy na Lachy.

Przez ponad te cztery dekady działalności zespół nieustannie się zmienia. Od typowej „zimnej fali” lat 80., przez mariaż z free jazzem, po inspiracje trip hopem czy elektroniką.

Zespół współpracował z takimi osobistościami polskiego jazzu jak Andrzej Przybielski (album „Variete” 1993), Mikołaj Trzask („Koncert – Teatr STU” 1995), Wojciech Jachna („Piosenki Kolonistów”. 2013), Kuba Więcek (album „Nie wiem”, 2017) i Jan Maksimowicz („Dziki książę” 2022). W 2015 roku na zamówienie Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu powstał spektakl muzyczno-baletowy „Bal, czyli wieczór zapoznawczy. Gra zespół Variete”, którego scenariusz został zbudowany na kanwie utworów grupy.

Grupa nagrała do tej pory dziesięć albumów (wśród nich debiutancki „Bydgoszcz”, „Wieczór przy balustradzie”, „Nowy materiał” czy „Piosenki kolonistów”). Każdy przemyślany, każdy zachwycający zarówno fanów, jak i ceniony przez krytyków. Najnowszą pozycją w dyskografii zespołu jest, „Dziki książę”. Krążek otrzymał nominację do Fryderyka 2022 w kategorii „Piosenka poetycka i literacka” oraz został wybrany do zestawienia najlepszych polskich płyt 2021 w rankingach m.in. „Newsweeka” czy „Gazety Wyborczej”. - Nie wiem, co dziś gra Variete, jaki to gatunek muzyczny (...) cieszę się, że słucham płyty, którą trudno zmieścić w jednej z tych szufladek, z których na co dzień korzystam - pisał Jarek Szubrycht z „Wyborczej”.

Z kolei Jacek Nizinkiewicz z „Teraz Rock” ocenił krążek tak: „Dziki Książę" to frapująca muzyka drogi. Warto wybrać się w tę podróż.

Teraz ta muzyczna droga zyska nowy adres – al. Kościuszki 1. Tu w klubie Stacherczak zespół zaprezentuje „Dzikiego księcia”, a także z pewnością i inne utwory z 40-letniej już działalności.

Koncert odbędzie się w piątek, 18 października o godz. 19.00. Zaprasza na niego Miejska Galeria Sztuki (to kolejne wydarzenie, które organizuje w gościnnych progach tego klubu). Bilety kosztują 70 zł i można je kupić w klubie, w kasie MGS i on-line na galeria.czest.pl/kup-bilet/

Fot. materiały organizatorów