SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Mateusz Zajda

Przekazy NBP dla Muzeum Częstochowskiego

Do 16 lutego w Ratuszu można oglądać wystawę „Przekazy Narodowego Banku Polskiego dla Muzeum Częstochowskiego z lat 2021–2024”. Składa się na nią dokładnie 113 monet oraz 20 banknotów.

middle-zoom-DSCF1337_67a493f221faa.jpg

Kolekcja numizmatyczna powiększyła się dzięki przekazom dokonanym przez Departament Emisyjno-Skarbcowy NBP w Warszawie z emisji: czerwiec 2019 – listopad 2023.

To 113 monet oraz 20 banknotów, w tym także wzorów banknotów (specimenów). - Jedna z monet tj. 10 hrywien „Дружба та братство – найбільше багатство” (Przyjaźń i braterstwo to największe bogactwo), została wyprodukowana na zlecenie Narodowego Banku Ukrainy przez Wytwórnię Banknotów i Monet Narodowego Banku Ukrainy. Natomiast reszta monet została wyprodukowana na zlecenie NBP przez Mennicę Polską S.A., a banknoty przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych S.A. – wyjaśnia Łukasz Pabich z muzealnego Działu Historii.

Całość prezentowana jest na wystawie udostępnionej w Ratuszu. Wśród eksponowanych monet kolekcjonerskich i okolicznościowych znajdą się m.in. serie aktualnie emitowane przez NBP takie jak: „Odkryj Polskę”, „Wielkie aktorki”, „Historia monety polskiej”, „Polskie Termopile”, „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni”, „Skarby Stanisława Augusta”, „Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości”, „Wielcy polscy ekonomiści” czy „Historia polskiej muzyki rozrywkowej”. Nie brakuje też licznych monet jubileuszowych, upamiętniających ważne dla Polski postaci i historyczne rocznice. Podobnie wygląda sytuacja z eksponowanymi tu banknotami kolekcjonerskimi, które emitowane są głównie z okazji ważnych wydarzeń.

middle-zoom-DSCF1291_67a4939caba70.jpg

- Należy dodać, że monety kolekcjonerskie wykonywane ze srebra, są często uatrakcyjniane poprzez dodanie elementów wykonanych z innych materiałów np. bursztynu, krzemienia pasiastego czy szkła, lub użycia do ich wykonania dodatkowych technik, np. nadruków wykonanych w technice tampondruku, druku UV, czy matowienia laserowego. Ponadto wszystkie monety pakowane są w kapsuły i umieszczane w kolekcjonerskim etui, do którego dołączany jest również certyfikat. Natomiast monety okolicznościowe w standardzie obiegowym i wartości nominalnej 5 złoty, charakteryzują się tym, że ich pierścień wykonany jest z miedzioniklu, a rdzeń z brązalu - dodaje Pabich.

Jeśli chodzi o banknoty kolekcjonerskie, te umieszczone są zazwyczaj w ochronnych etui papierowo-foliowych, na których można odnaleźć informacje związane z konkretną emisją. - Od banknotów obiegowych różnią się również bogatszą symboliką wizerunków postaci, czy wydarzeń, kompozycją i szczegółami tematycznymi, a także parametrami technicznymi i graficznymi, jak i liczbą i formą zastosowanych zabezpieczeń przed fałszerstwami, kolorystyką, wymiarami czy technikami druku – wyjaśnia historyk.

middle-zoom-DSCF1359_67a493f36e81c.jpg

Przy okazji wystawy przypomina także, że zarówno banknoty kolekcjonerskie, jaki i monety kolekcjonerskie i okolicznościowe emitowane przez NBP, są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. - Warto jednak pamiętać, że wspomniane numizmaty osiągają na rynku kolekcjonerskim wartość znacznie wyższą od nominału. Posiadacz takich monet lub banknotów, powinien więc mieć na uwadze fakt, że regulowanie nimi płatności może oznaczać dla niego sporą stratę finansową – przestrzega.

Wystawę można zwiedzać do niedzieli, 16 lutego. Szczegóły: www.muzeumczestochowa.pl.

Fot. Mateusz Zajda

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z WYSTAWY.