Reżyseria: Englert, Malajkat, Sajnuk, Barciś
O związkach, kłamstwach, natręctwach… Ważkie tematy zagrane będą na komediową nutę. Na scenie znakomici aktorzy, poprowadzeni przez cenionych reżyserów. W lutym i marcu Częstochowę odwiedzą m.in. Och-Teatr i Teatr Gudejko. Jakie tytuły zaproponują?
Komediową serię w Częstochowie otworzą „Oszuści”. Ten tytuł pojawił się w repertuarze warszawskiego Och-Teatru we wrześniu 2020 r., a do dziś zagrano go ponad 120 razy. Promowano go jako wysokiej próby komedię, zbudowaną z intryg i sieci małych kłamstw między dwoma małżeństwami w średnim wieku i ich zakochanymi, wchodzącymi w dorosłe życie dziećmi. Nie ma w tym nadużycia, ponieważ sztukę autorstwa amerykańskiego dramatopisarza Michaela Jacobsa wyreżyserował Jan Englert, wybitny aktor, ceniony reżyser i wieloletni dyrektor Teatru Narodowego w Warszawie.
Na scenie pytania o kondycję współczesnej rodziny oraz o… małżeńską nudę zadawać będą: Michalina Łabacz, Gabriela Muskała, Beata Ścibakówna, Piotr Grabowski, Filip Pławiak i Zbigniew Zamachowski. Jako „Oszustów” zobaczymy ich już w niedzielę, 9 lutego.
„Prawda” wyjdzie na jaw?
Na kolejną perełkę nie trzeba będzie czekać długo, bo równo za tydzień, w weekend walentynkowy scenę przejmie „Prawda”. Czy wyjdzie ona na jaw? Czy kłamstwo rzeczywiście ma przysłowiowe krótkie nogi? Wie o tym sporo główny bohater spektaklu granego 16 lutego. To Michel – mistrz manipulacji. W komedii Floriana Zellera nie pada ponoć ani jedno szczere słowo, jest za to dużo brawury i abstrakcyjnych, niewiarygodnych historii. Gwarancję dobrej zabawy znów firmuje nazwisko reżysera. Za tę realizację odpowiada bowiem Wojciech Malajkat. A że bawić on potrafi, potwierdzą pewnie wszyscy, którzy mieli okazję obejrzeć jego „Trenera życia” wyprodukowanego w Teatrze im. Adama Mickiewicza.
Obsada również jest znakomita. Głównym kłamcą jest tu Andrzej Zieliński, a towarzyszą mu ponownie Beata Ścibakówna (zamiennie Monika Krzywkowska), Marta Żmuda-Trzebiatowska oraz Tomasz Sapryk.
Pełna pozorów „żONa”
Talent reżysera, którego spektakl otworzy następny miesiąc, również w Częstochowie dobrze znamy. Adam Sajnuk, bo o nim mowa, na scenie „Mickiewicza” wyreżyserował blisko dekadę temu rewelacyjny „Efekt”. Tym razem też funduje widzom emocjonalny rollercaster, choć nie o tak dramatycznym zabarwieniu. Tym razem zadaje pytanie o to, jak wiele możemy zaryzykować, by podtrzymać pozory idealnego życia. W komedii „żONa” Jade-Rose Parker nie brakuje sekretów, niewygodnej prawdy, komicznych, ale również bolesnych zawirowań.
Małżonków, których zdają się mieć wszystko, tj. Carlę i Francoisa grają Renata Dancewicz i Piotr Polk. Obsadę współtworzą również Justyna Fabisiak oraz Cezary Łukaszewicz (zamiennie Michał Rolnicki lub Maciej Maciejewski).
Za rekomendację należy uznać również producentów spektaklu, czyli Tito Productions (Spektaklove), którzy mają na koncie takie teatralne hity jak „Imię”, „Ludzie inteligentni”, „Dobrze się kłamie”, „Inteligenci” czy „Wstyd”, które cieszyły się ogromną popularnością również wśród częstochowskiej publiczności.
„żONa” pojawi się w Częstochowie w niedzielę, 2 marca.
Teatralna terapia
Częstochowianie świetnie znają również „Nerwicę natręctw” Teatru Gudejko (który stoi za m.in. „Goło i wesoło” czy „Między łóżkami”). Niemijającą sympatię dla tego tytułu zapewnia przede wszystkim nazwisko reżysera i odtwórcy roli taksówkarza, który wszystko przelicza, bo ma artymomanię – Artura Barcisia (zamiennie ze związanym z naszym miastem aktorem gra go Maciej Wierzbicki).
Pacjenci zmagający się z chorobą Tourette’a, nozofobią, palilalią czy tytułową nerwicą natręctw spotykają się w poczekalni genialnego psychiatry. Gdy ten się nie zjawia, zaczynają leczyć się sami. Efektem jest zaś lekka opowieść o skomplikowanych osobowościach.
W tej teatralnej terapii – obok wspomnianych już aktorów – biorą udział również: Karolina Sawka, Jowita Budnik, Katarzyna Herman (zamiennie Katarzyna Ankudowicz), Zdzisław Wardejn oraz Kamil Kula (Damian Kulec). Będzie ich można zobaczyć w poniedziałek, 10 marca.
Uwaga: spektakl dozwolony jest od 18. roku życia!
„Nerwica natręctw” grana będzie o godz. 19.00, a pozostałe tytuły o godz. 17.00. Wszystkie na scenie Filharmonii Częstochowskiej, a zaprasza na nie Impresariat Adria Art.
Fot. archiwum Adria Art