SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Premierowy koncert Forsal

Dzień po premierze drugiej płyty z dorobku częstochowskiego zespołu Forsal, krążek „Będę Cię Miał” zabrzmi na żywo. Koncert odbędzie się w Klubie Muzycznym Stacherczak w sobotę, 19 listopada.

middle-Forsal_promo_2022_fot.Krzysztof-Toboła.jpg

Zespół Forsal

powstał dekadę temu. Od początku stawia na twórczość inspirowaną

bluesem i z niego czerpie, choć daleko odchodzi od tego gatunku. Skład

muzycznej ekipy tworzą: Jakub Konieczko (głos, harmonijki ustne),

Nikodem Gosławski (gitara elektryczna), Wojtek Pachuta (gitara basowa) i

Damian Smoliński (perkusja).

18 listopada na rynku ukaże się drugi krążek w dorobku częstochowskiej grupy, zatytułowany „Będę Cię Miał”. Wypełniają go zaaranżowane na nowo „klasyki” lidera legendarnej Nocnej Zmiany Bluesa – Sławka Wierzcholskiego. Stąd obecność m.in. „Wisły–Mississippi”, „Przegranych nikt nie lubi”, „Czy warto było wstać” i „Co tylko chcesz”.

Tworząc płytę muzycy, zaprosili do współpracy Piotra Bukartyka („To jesień”) oraz Dominikę Barabas („Chodź do mnie”). Wydawnictwo przedpremierowo zrecenzował dotąd m.in. Tomasz Organek. – Dzięki współpracy z grupą Forsal, Sławek Wierzcholski przenosi swoją twórczość w zupełnie nowy wymiar. Kreatywność i znakomite aranżacje młodych muzyków uwypuklają jakość kompozycji Mistrza, a słowa zyskują dostęp do nowych, zupełnie współczesnych kontekstów. Zawsze byłem zdania, że oddanie własnej twórczości w obce ręce jest pewnym aktem odwagi, testem na uniwersalną jakość dzieła. W tym przypadku efekt takiego eksperymentu jest znakomity – podkreślał artysta.

middle-Forsal_Okładka_Będę_CIę_Mial.jpgPremierowy materiał po raz pierwszy zabrzmi na żywo w rodzinnym mieście zespołu. Koncert odbędzie się w klubie Stacherczak (al. Kościuszki 1) w sobotę, 19 listopada.

-Koncert premierowy to dla nas wielkie wydarzenie. Wreszcie będziemy mogli zaprezentować ten materiał przed publicznością. To dzięki tej przygodzie rozpoczęliśmy nowy rozdział w działalności zespołu, rozpoczęliśmy pracę z producentem, pracę z wydawcą, pracę z mediami. Zespół znany do tej pory ze swojego bluesowego zacięcia teraz zaprezentuje nowe „ja”. To co będzie można usłyszeć, stanowi podróż po stylach muzycznych takich, jak rock, ballada, funky, blues a nawet reagge - wszystko zabarwione elektroniką oraz produkcją muzyczną – mówi lider Forsal, Jakub Konieczko.

Muzyczny wieczór o godz. 20.00 otworzy częstochowska grupa Cacana Mania. Występ Forsal rozpocznie się godzinę później. Zespołowi na scenie towarzyszyć będą goście, czyli wspomniani Sławek Wierzcholski i Dominika Barabas. Bilety w przedsprzedaży kosztują 40 zł, a w dniu koncertu – 50 zł.

Zuzanna Suliga

Fot. Krzysztof Toboła