SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

W klimacie nowojorskiego jazzu

Miejska Galeria Sztuki zaprasza na kolejny marcowy koncert. Tym razem przed częstochowską publicznością wystąpią Ed Cherry i Arek Skolik Project+. Nowojorski jazz zabrzmi 15 marca o godz. 19.00 w sali kinowej OKF-u.

Środowy koncert będzie świętem wszystkich miłośników jazzu, będą mieli bowiem okazję usłyszeć jednego z najlepszych nowojorskich gitarzystów. Na scenie OKF-u wystąpi bowiem Ed Cherry. Uznanie przyniosła mu wieloletnia współpraca (od 1978 r. do 1992 r.) z trębaczem Dizzym Gillespiem. Występował w kwartecie Gillespiego, w big bandzie oraz w The United Nation Orchestra, której płyta „Live at Royal Festival Hall” zdobyła nagrodę Grammy. Cheryy współpracował również z wieloma innymi wybitnymi wykonawcami jazzowymi jak Paquito D`Rivera, Henry Threadgill, John Patton, Jon Faddis, Hamiet Bluiett i Paula West. Pod konec lat 90. XX w. gitarzysta współtworzył latynoski jazz band Crisol, którego liderem był Roy Hargrove. Razem występowali w Havanie na Kubie. Obecnie Ed Cherry jest liderem kilku formacji i występuje niemal pod każdą szerokością geograficzną: od Ameryki po Azję.

Tym razem Cherry wystąpi z częstochowianinem Arkiem Skolikiem, z którym współpracują od dłuższego czasu. Jako perkusista jazzowy od lat zajmuje czołowe miejsca w ankiecie pisma „Jazz Forum”. Należy do grona muzyków, którzy nie podążają za nowatorstwem za wszelką cenę, a raczej cenią dziesięciolecia tradycji, starając się wpisać w nią swój muzyczny temperament. O jego pozycji świadczy choćby to, nagrywa i koncertuje z czołówką polskiego jazzu. Na koncie ma bowiem współpracę z m.in. Stanisławem Soyką, Wojciechem Karolakiem, Jarosławem Śmietaną czy Januszem Muniakiem.

Jako Projekt+ zagrają z nimi kontrabasista Maciej Kitajewski i trębacz Paweł Palcowski. Obaj ukończyli katowicką Akademię Muzyczną i mają na swoim koncie wiele nagród oraz wyróżnień.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 19.00. Bilety kosztują 50 zł.

Zuzanna Suliga