SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Dziewczyna nalewająca mleko - obraz Jana Vermeera "Mleczarka"

Film

"Vermeer i muzyka. Sztuka miłości i odpoczynku" /WIELKA SZTUKA NA EKRANIE/

Kino Studyjne OKF Iluzja (al. Najświętszej Maryi Panny 64)
2022-08-21, godz. 17:00
Udostępnij

Londyńska National Gallery proponuje wielką wystawę jednego z najbardziej fascynujących artystów wszech czasów – Holendra Johannesa Vermeera, autora Dziewczyny z perłą. Prace, tworzące ekspozycję, łączy jeden z jego ulubionych motywów: muzyka. Widzowie kinowi będą mogli obejrzeć materiał, opowiadający o losach tajemniczego malarza i analizę jego najsłynniejszych prac.

Obrazy pojawią się na ekranie z różnych perspektyw, zaś niezwykłej wizualnie wędrówce po galeryjnych salach będą towarzyszyły historie malarskich arcydzieł, biografia artysty, wypowiedzi ekspertów analizujących styl i technikę obrazów.

Jan Vermeer
(1632 - 1675) to jeden z najsłynniejszych malarzy holenderskich, który tworzył w dobie Złotego Wieku. Dzieła Vermeera charakteryzują się unikalnym doborem i harmonią barw oraz zadziwiającym rozproszeniem światła. Johannes Vermeer van Delft przyszedł na świat 31 października 1632 w Delft. Jego życie owiane jest tajemnicą i niewiele o nim wiadomo. Ojcem Johannesa był Reynier Jans, który potem zmienił nazwisko na Vermeer. W 1653 roku Johannes wstąpił do gildii św. Łukasza, skupiającej malarzy oraz rzemieślników. Tego samego roku pojął za żonę Catharinę Bolnes, a 7 lat później zamieszkał u jej matki – Marii Thins. W domu teściowej stworzył takie dzieła jak: Mleczarka, Widok z Delft, Kobieta z dzbanem, Alegoria malarstwa, Koncert, Lekcja muzyki oraz najsłynniejszy swój obraz Dziewczyna z perłą. Malarz doczekał się jedenaściorga lub nawet piętnaściorga potomstwa, choć kilkoro dzieci zmarło już we wczesnym dzieciństwie. Vermeer najprawdopodobniej malował dla konkretnych odbiorców. Jednym z jego mecenasów był Hendrick Van Buyten, a także Jacob Dissius, posiadający aż 19 obrazów Vermeera. Vermeer oprócz malarstwa prawdopodobnie zajmował się również prowadzeniem oberży ojca oraz handlem dziełami sztuki. Od 1672 roku pracował jako biegły rzeczoznawca. Ten niderlandzki malarz uwieczniał na płótnie przede wszystkim scenki rodzajowe, mistrzowsko wykorzystując do tego grę światła. W jego dorobku dominują portrety, szczególnie kobiet we wnętrzach mieszczańskich domów. Vermeer podejrzewany jest o używanie camera obscura (pierwowzór aparatu fotograficznego) do tworzenia swoich kompozycji, gdyż perspektywa jego dzieł jest idealna. Zmarł 15 grudnia 1675 w rodzinnym mieście Delft.