SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Typograficzna reklama wydarzenia i abstrakcyjna grafika

Wystawy

Lwowska grafika przeciw wojnie. Wernisaż wystawy i koncert Ludmyly Kosteretskiej

Muzeum Częstochowskie, Ratusz (al. Najświętszej Maryi Panny 45)
2022-08-24, godz. 17:00
Udostępnij

Lwowska grafika przeciw wojnie. Wernisaż wystawy i koncert Ludmyly Kosteretskiej z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy.


Uczestnicy wystawy: Ihor Bilykiwskyj, Mychajło Drimajło, Ostap Honczar, Serhij Iwanow, Ihor Kolisnyk, Oleksandr Korovaj, Oleksi Kosatyj, Bohdan Łokatyr, Serhij Michnowśkyj, Weronika Mychałyk, Mykoła Opanaszczuk, Ivan Ostafijczuk, Bohdan Pikułyćkyj, Marija Placko, Anna Wojtiuk, Marharyta Żurunowa; Muzeum Częstochowskie – Ratusz (sala reprezentacyjna) ; Częstochowa, Aleja Najświętszej Maryi Panny 45; godz. 17.00.

Wydarzenie pod patronatem honorowym
Prezydenta Miasta Częstochowa
Krzysztofa Matyjaszczyka

Organizatorzy:
Muzeum Częstochowskie;
Lwowski Pałac Sztuki;
Art Respect Foudation;
Grupa artystyczna ATINA;

Partnerzy:
Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu;
Stowarzyszenie Yes, I can;
Ukraińska Akademia Drukarstwa we Lwowie;


Wystawa „Lwowska grafika przeciw wojnie” skupia się na twórczości profesjonalnych artystów lwowskiej szkoły graficznej. Celem projektu jest zapobieganie zapominaniu i odwracaniu się świata od Ukrainy w tym trudnym dla niej czasie wojny, poprzez dzieła sztuki i pokazanie, że nie jesteśmy tylko narodem silny i odważny, ale też niezwykle utalentowanym i kreatywnym.
Wystawa deklaruje pewną postawę lwowskich grafików, którzy potępiają wojnę i nawołują do POKOJU. Swoimi pracami walczą o wolność, tożsamość, integralność granic, niepodległość ojczyzny. Ich bronią jest sztuka!
Artyści są szczególnie emocjonalną kategorią społeczeństwa i intelektualną elitą narodu. Wojna zmieniła życie Ukraińców i ukraińskich twórców, ale nie podważyła poczucia wolności i niezależności! Ukraina walczy i warto ją wspierać, bo zło nieuchronnie musi zostać ukarane!
Dlaczego właśnie grafika lwowska? Lwowska szkoła graficzna jest szczególnym fenomenem artystycznym, w którym można prześledzić wpływy szkół europejskich. Posiada wieloletnie tradycje rozwoju, które współczesne pokolenie kontynuuje. Ze względu na swoją wyjątkowość, elitarność oraz treść filozoficzną i intelektualną lwowska grafika artystyczna zawsze była przedmiotem zainteresowania badaczy i historyków sztuki. Prace prezentowanych na wystawie w Częstochowie ukazują bogactwo dziedzictwa kulturowego i otwartość sztuki ukraińskiej na świat.
Artyści ze Lwowa przekazują swoje emocje, wrażenia i refleksje za pomocą grafiki, dotykając różnorodnych tematów. Tworzą kompozycje warunkowe i asocjacyjne w celu skupienia i zrozumienia własnej świadomości. Ich prace można podzielić na dwie kategorie - – przed i po - wybuchu wojny. Są tu bolesne reakcje na współczesne wydarzenia wojenne, ale i nastrojowe oraz liryczne dzieła na temat ojczystej, różnorodnej w swym bogactwie kulturowym, przedwojennej Ukrainy.
Kilkadziesiąt grafik znanych lwowskich artystów różnych pokoleń, których nazwiska są rozpoznawalne nie tylko na Ukrainie, ale także za granicą w symboliczny sposób chcą upamiętnić Dzień Niepodległości Ukrainy.

Prof dr hab Olha Lukovska
kurator projektu "Sztuka jest bronią!”
(zastępca dyrektora Lwowskiego Pałacu Sztuki;
wykładowca Ukraińskiej Akademii Drukarstwa we Lwowie;
członek Art Respect Foudation)

Z wystawą lwowskich grafik korespondować będzie materiał muzyczny, przygotowany przez artystkę z Charkowa, która właśnie w Częstochowie znalazła schronienie przed wojną. Ludmyla Kosteretska – muzyk, pianista, kompozytor, solistka ukończyła Dziecięcą Szkołę Muzyczną; z wyróżnieniem Liceum Muzyczne im. Lewa Rewuckiego w Czernihowie; Muzyczne Konserwatorium im. Iwana Kotlarewskiego w Charkowie. W latach 2002-2022 pracowała w Dziecięcej Szkole Muzycznej nr 5 im. Mykoły Rymskiego-Korsakowa w Charkowie jako nauczyciel gry na fortepianie i akompaniator. Efektem jej pracy są sukcesy podopiecznych L. Kosteretskiej - laureaci różnych konkursów regionalnych, krajowych i międzynarodowych (m.in. w Nowym Jorku, Paryżu, Izraelu, Malezji). Artystka od lat bierze udział w prestiżowych koncertach, spektaklach, konkursach jako pianistka i akompaniatorka. Po wybuchu wojny na Ukrainie, aby ratować siebie i swoje dzieci, zdecydowała się opuścić dom i przyjechała do Częstochowy.

24 sierpnia jest datą nieprzypadkową - to Dzień Niepodległości Ukrainy, nad którym warto się pochylić w tak trudnym dla Ukraińców momencie. To również doskonały pretekst do poznania, czy może nawet zrozumienia mentalności narodu, jaki od kilku lat staje się nam coraz bliższy (początkowo w wyniku procesu emigracji zarobkowej), a teraz wojennej pożogi.
Polska i Kanada były pierwszymi krajami, jakie uznały Deklarację Niepodległości Ukrainy przyjętą przez ukraiński parlament 24 sierpnia 1991 roku. Zaś Częstochowa – miasto, w którym rozpoczyna się cykl wystaw „Lwowskiej grafiki przeciw wojnie” to też dość symboliczne miejsce. Tu, w dawnym Hotelu Polonia, w latach dwudziestych XX wieku przebywali członkowie ukraińskiego rządu Semena Petlury. Jak pamiętamy 21 kwietnia 1920 roku Petlura zawarł układ sojuszniczy z Polską i od polsko-ukraińskiej ofensywy na Kijów do zawieszenia broni w wojnie polsko-bolszewickiej 12.X.1920 był jedyną uznawaną międzynarodowo głową państwa Ukrainy. Tym bardziej cieszy nas fakt, że możemy pomóc w organizacji tej wystawy, która będzie prezentowana w innych miastach Europy, a Prezydent Miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk objął ją honorowym patronatem.

Od 24 lutego 2022 roku minęło już kilka miesięcy, świat „oswoił się” z agresją Federacji Rosyjskiej, ale nam zapomnieć nie wolno! Chociażby dlatego, że na przestrzeni wieków tak wiele nas łączyło…i na przestrzeni stuleci też wielokrotnie zmuszeni byliśmy walczyć…
Z sentymentem wspominamy wspólne wystawy, plenery, projekty na Ukrainie; tę słowiańską gościnność i życzliwość. Z niecierpliwością czekamy na zwycięstwo Ukraińców!

Mgr Anita Grobelak
kurator wystawy z ramienia Grupy artystycznej ATINA
i Stowarzyszenia Yes, I can